Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unii citesc doar cand sunt obositi, cand vor sa se relaxeze. Cartea este un mijloc de entertainment :tease:

 

Unii cand citesc cauta simboluri, incifrari, coduri. Cartea e pentru ei un mod de a-si verifica cultura, capacitatile intelectuale. Cartea e act de cultura.

 

Unii nu citesc. Cartea e superflua, mijloacele multimedia sunt mai interesante.

 

Unii citesc de curiozitate. Sa vada cum a fost in alte secole, sa studieze alte mentalitati.. Deh, oameni curiosi.

 

Ia sa vedem, pentru voi ce rol are cartea, asupra voastra? Credeti tot ce scrie in carti? Are ea rol formator, sau e doar distractie ieftina? Repet, nu spuneti ce "ar trebui", ci exact ce este in sufletul vostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc pentru ca imi place. De obicei citec mai mult filozofie, metafizica. O fac pentru a ma intelege mai bine pe mine. Ma ajuta sa-mi definesc personalitatea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in viata mea, are rol de evadare. citesc cu placere, ma amuz, ma intristez, invat si ma perfectionez. cunosc oamenii mai bine, descoperind mentalitati analizate si gesturi interpretate.

:brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In viata mea, are un rol foarte important.. e primul meu hobby..primul roman l-am citit la 10 ani...terminasem toate cartile de povesti, asa ca ai mei mi-au dat un roman...ce-i drept, nu era prea complicat..de atunci n-am mai lasat cartile din mana..(inclusiv cele de joc :good: ). Cand am chef sa evadez din monotonia vietii, cand ma plictisesc, ma asez confortabil in fotoliu, de obicei cu o cana de ceai, si "zbor pe aripile literaturii" :o: ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar intrebarea suna putin altfel: care crezi a e rolul cartii? In viata ta, in viata altora..

Pe mine cartile m-au ajutat foarte mult in viata. La 17 ani am avut probleme existentiale cum le are cred, fiecare om normal, am citit carti vis a vis de aceasta tema si m-am linistit, dupa care am devenit atee... am citit multe carti care tratau religiile si ateismul si mi-am format o parere proprie despre credinta si dumnezeu.

Acum citesc pentru a acumula informatii, mi-am pus problema o data ca citesc din snobism, pentru a ma lauda altora dar cred ca acesta este numai un factor secundar care ma impinge spre literatura; factorul principal este setea de cunostere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×