Sari la conținut
Forum Roportal
cogesa

Prietenie-dezamagiri.Cum este cand iti pierzi prietenul cel mai bun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca sa-a mai discutat subiectul asta pe forum..dar sunt curioasa sa aud opinia celorlalti. Cum este cand iti pierzi prietenul cel mai bun, prietenul pe care il ai de o viata, cu care ai impartasit tot - pana la cele mai marunte secrete.

Eu simt asta ca pe un bumerang otravitor. Se intoarce in fiecare zi si simt ca nu am unde sa fug de sentimentul de tristete si dezamagire pentru ca mi-am pierdut cea mai buna prietena. Exista oare un tip de amnezie mecanica pe care la-as putea declansa?

E trist faptul ca nu pot face nimic sa imi pastrez amintirile bune intacte. Totul sa-a murdarit...amintirile mele dragi de aproape 20 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As minti daca as spune ca stiu cum e sa pierzi cel mai bun prieten. Dar cred ca ar fi ca si cum as pierde o parte din mine, gandindu-ma la cate am impartit si prin cate am trecut impreuna. Sper sa gasesti o cale sa treci peste aceasta pierdere ce nu poate fi inlocuita. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

E trist faptul ca nu pot face nimic sa imi pastrez amintirile bune intacte. Totul sa-a muradrit...amintirile mele dragi de aproape 20 de ani.

 

Din aceste cuvinte eu inteleg ca nu te referi la o pierdere "fizica" la trecerea persoanei in eternitate, ci mai degraba la o ...tradare/ dezamagire.

daca am inteles bine si cea mai buna prietena te-a dezamagit, atunci raspunsul este: nu prea ai ce face, timpul le va rezolva pe toate.

Pentru o perioada nu vei mai avea incredere in oameni,dar apoi se asterne uitarea.. si daca nu inveti lectia.. o iei iar de la capat.

 

suntem dezamagiti de cineva atunci cand avem " asteptari" (sa se comporte/reactioneze intr-un anume fel) de la acea persoana... cand nu mai "asteptam" nimic nu mai are cine sa ne dezamageasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, e foarte greu sa ii pierzi pe cei dragi - fie fizic, fie printr-o tradare. Si, intr-adevar numai timpul vindeca ranile. Si numai cine a trecut prin asa ceva stie cat de greu este, atunci cand toate obiectele iti aduc aminte...

 

Oricum, parerea mea e, ca oricat ar fi de greu, totusi trebuie sa te gandesti ca viata merge inainte, ca degeaba incerci sa schimbi cursul evenimentelor, poate ca asa a fost scris undeva, in stele. Sau poate ca este o lectie pe care trebuia sa o inveti in viata. Poate ca asa devenim mai buni, stiind ca daca si noi am proceda la fel i-am rani pe cei apropiati. Poate... sunt o mie si unul de raspunsuri, conteaza sa il gasesti pe al tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este...numai timpul poate sterge tot. Ma intreb totusi care este solutia prin care iesi din asta fara sa port in mine resentimente. Unde pot gasi resursele potrivite pentru a imi invinge furia?

Nu vreau, nu imi place sa imi continui viata cu un bagaj urias de energie negativa pe care il port involuntar in fiecare clipa din viata mea. Cu siguranta dezamagirea e cu atat mai puternica cu cat investitia in omul respectiv e mai mare. Nu stiu in ce masura am avut asteptari foarte mari. Cred ca de fapt asta e ideea, nu m-am asteptat!!!:). Am crezut neconditionat in prietenul cel mai bun.

Cu totii facem uneori compromisuri pe lista noastra de valori. Consider totusi ca exista un loc care trebuie pastrat cu sfintenie si acela e prietenia. E sfant, e absolut in opinia mea si nu imi place sa idealizez. Este ceea ce trebuie sa ramana sigur, nealterat de sentimente confuze.

 

Ma intreb...ce se poate intampla in mintea prietenului tau, care a impartasit aceleasi convingeri ca si tine (sau poate nu?) incat peste noapte sa iti devina un strain. Credeti ca oricare dintre noi este expus in permanenta riscului de a ii dezamagi pe ceilalti si de isi rasturna peste noapte lista de valori? O Doamne...o singura data in viata mea am inselat...trebuie sa va marturisesc, inca simt ca am o coloana vertebrala incompleta:(.

 

pe.sa Va multumesc pentru raspunsuri. Sper sa putem continua discutia despre prietenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si toate acestea nu sunt decat niste lovituri pe care le primim din plin pentru a ne trezi la realitate si a ne da seama cine este alaturi de noi.Nu am inteles exact ce sa-a intamplat intre voi...insa sunt o multime de modalitati prin care poti sa-ti pierzi cel mai bun prieten/cea mai buna prietena.Pentru tine e sfanta prietenia dar pentru el/ea oare e la fel?Rasp la aceasta intrebare crezi ca-la detii dar de fapt se poate dovedi ca nu e deloc asa.Ar fi bine sa ne dam seama intotdeauna cu ce fel de oameni avem de-a face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut ghinionul sa pierd o persoana iubita care a fost cea mai buna prietena de mea. si stiu ca e groaznic e ca si cum o parte din viata ta nu a avut sens.dar nu este adevarat gandeste-te la ce a fost frumos,la tot ce ati petrecut impreuna.important e sa pastrezi doar amintirile care merita intradevar.am invatat un lucru :ca niciodata nu e bine sa vorbesti de viitor sau sa traiesti in trecut.si nu cred ca exista ceva intradevar vesnic.o relatie se poate destrama si daca vine momentul in care pur si simplu nu mai simti, nu mai vrei.asa a fost in cazul meu.dar am mers mai departe.e un capitol frumos dar inchis din viata mea.un lucru e cert trebuie sa inveti din greselile tale si sa nu le mai repeti in viitor si sa profiti de ceea ce ti se ofera, asa cum mi-a zis cineva: sa-ti privesti nenorocirea in fata si sa razi :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot spune, este ca ar trebui sa fim un pic mai circumspecti si sa nu ne dedicam in totalitate unei prietenii. Stiti proverbul; "Apara-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani, ma apar singur".

Altfel spus, imi pare rau de ce a patit cogesa, dar cred ca are de invatat despre ce este viata si cum sunt oamenii. In ceea ce priveste lista de valori, acolo ar trebui pastrate cu sfintenie corectitudinea si respectul reciproc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna prietena m-a dezamagit si nu stiu cum sa trec peste.eu de felul meu ma implic mai moolt in relatiile cu prietenii.eu as fii vrut sa nu o mai vad niciodata dar ce sa fac daca e in aceeasi grupa cu mine la facultate....da-ti-mi si mie un sfat sa uit de toate astea(nu vreau sa devenim iar bune prietene vreau doar sa treaca nostalgia asta cre ma tine in loc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca tu te implici mai mult. Invata sa devii mai circumspecta si mai analitica, atunci cand iti alegi prietenii. Acorda prezumtia de vinovatie! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×