Sari la conținut
Forum Roportal
nelius_cor

citeva intrebari

Postări Recomandate

din ce-am vazut din dosarul meu pe care l-am dus la casa de sanatate cu analizele dupa 6 luni, se pare ca tgo si tgp nu intra in calcularea punctajului; citez din memorie

 

virsta sub 40 2p

peste 40 1p

 

viremia sub 500.000 1p

peste 2p

 

fibroza 2 2p

3 4p

4 6p

 

vechime dosar sub 6 luni 1p

peste 2p

 

pe linga aceasta foaie cu punctajul erau atasate toate celelalte analize pe care le-am facut si e posibil sa tina cont si de ele (hlc, tgo, tgp), numai ca nu erau jurizate;

astept cu rabdare sa mai treaca 6 luni; atunci vom fi de 4 luni in ue si dosarului meu i se va taia motzul ;

zice cineva pe la o emisiune tv ca ce ne grabim asa, in occident se asteapta 2 ani pentru intferon; oare asta ne asteapta si pe noi?

va doresc la toti sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog mult de tot sa ma ajutati!!!

Am o intrebare si nu gasesc nicaieri un raspuns clar!

Am auzit ca tratamentul cu Interferon se da in ultima faza a hepatitei C, adica este ultimul lucru care se poate face pentru refacerea ficatului, si daca nici asta nu da roade....

Va rog frumos, am o ruda care a fost de curand diagnosticata cu hepatita C, are o eruptie cutanata foarte puternica in special pe gat , piept si maini, si i-a prescris din prima tratament cu Interferon.

Si am auzit apoi ca asta inseamna ca e in ultima faza....

Va rpg nu ingnorati intrebarea mea, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

 

Multumesc mult,

Alina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Craisercraft,in primul rand vreau sa-ti zic ca imi pare rau de ruda ta.Tratamentul cu interferon nu se aproba in ultima faza a hepatitei ,exista o serie de conditii ,dar in nici-un caz nu se refera la ceia ce tu spuneai.In primul rand trebuie sa faca biopsia hepatica,cu acest scor si mai ales cu gradul de fibroza se trece la efectuarea viremiei si dupa aceia cu aceste rezultate impreuna cu valorile transaminazelor,a unei leucograme se trece la intocmirea dosarului pentru aprobarea de interferon.De asta nu ne-ai vorbit deloc.Sper sa vii cu mai multe informatii pentru a afla un raspuns mai clar.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×