Sari la conținut
Forum Roportal
nelius_cor

citeva intrebari

Postări Recomandate

De aproape un an de cind am aflat ca sint si eu in rindul posesorilor de virusi HC, urmaresc subiectele de pe acest forum, de pe care am aflat lucruri despre care habar n-aveam;

acum mi-am luat inima in dinti si indraznesc sa trimit si eu o intrebare;

am depus dosarul in februarie cu urmatoarele analize:

- fibroza 2

- viremia = 500.000

- TGO = 45 (10-34)

-TGP = 50 (9-43)

- hemoleucograma cu valori, majoritatea, in limite normale cu citeva exceptii

Mi s-a zis de catre medicul respectiv ca in 2 luni imi vine aprobarea;

Din pacate nu a venit aprobarea nici dupa 6 luni, in octombrie am aflat ca trebuie trimise din nou analizele de mai sus; le-am facut saptamina trecuta;

intrebarea mea este ce parere aveti? poate sa-mi respinga dosarul in conditiile in care am urmatoarele rezultate ale analizelor si virsta de 47 de ani?

-TGO = 43

-TGP = 43,1

- hemoleucograma cu valori normale cu exceptia RDW = 10,5 (11,5-14,5%)- nu stiu ce reprezinta

Am stat pe ginduri daca n-ar fi cazul sa fac rost de analize mai *bune*, dar pina la urma a invins omul corect din mine si le-am dus pe astea; sa va spun drept, parca nici nu-mi vine sa ma apuc de interferon, asa ca daca nu mi se aproba, asta-i! cu Dumnezeu inainte!

Va doresc multa sanatate la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nelius_cor,

 

Sincer imi pare rau ca ai intrat in randul purtatorilor de HCV:D, dar vom scpaa cumva, presimt eu acest lucru. Nu sunt de specialitate si nu stiu cum sa mai da aprobare acum, dar din cate am citit si eu din mesajele colegilor mai noi de pe forum, s-ar parea sa ai dreptate ca sunt necesare rezultate prefabricate.

 

Nu stiu sincer ce sa-ti zic, doar sa mergem inainte si cu spereanta in DUMNEZEU mergem inainte.

 

Ai girja de tine si numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nelius_cor,

 

Rezulatele analizelor tale nu sunt tocmai rele ai o hepatita C cu activitate usoara, ai fibroza 1 doar, deci nu este afectat prea mult ficatul, viremia nu e mare deloc, ai analize bune daca pot sa spun asa.

 

Pentru asa analize ti s-a respins dosarul? Eu zic ca trebuia aprobat. De unde esti? Nu, totusi la asa analize trebuia sa-ti aprobe dosarul, mai sunt persoane pe forum carora li s-a aprobat cu fibroza 1 si viremie 500-600 mii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Nelius_cor,

 

Rezulatele analizelor tale nu sunt tocmai rele ai o hepatita C cu activitate usoara, ai fibroza 1 doar, deci nu este afectat prea mult ficatul, viremia nu e mare deloc, ai analize bune daca pot sa spun asa.

 

Pentru asa analize ti s-a respins dosarul? Eu zic ca trebuia aprobat. De unde esti? Nu, totusi la asa analize trebuia sa-ti aprobe dosarul, mai sunt persoane pe forum carora li s-a aprobat cu fibroza 1 si viremie 500-600 mii.

 

 

Va multumesc pentru raspuns; sint din Brasov; oare fiecare judet are alocat un numar de tratamente, sau se analizezaza centralizat? Eu tot mai sper ca mi se va aproba tratamentul in faza asta, am totusi fibroza de gradul 2...., de fapt o aveam, acuma cine stie la cit o fi ajuns!; si acum ma inteapa ficatul de la punctie!!!! sau n-o fi de la ea, poate ar trebui sa tin un regim mai sever?

In afara de alcool, sucuri, salamuri si prajeli, maninc de toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Nelius_cor,

 

Din pacate trebuie sa ne inhamam cu rabdare, cred de fapt ca nu mai sunt fonduri si de aceea nu se aproba dosarele, procedura nu o mai stiu, eu sunt din Bucuresti si nu mai fac tratament de mult (dar merg la un dr. homeopat si sunt OK) si sper totusi ca voi afla detalii la sfarsitul lunii de la dr. curant vis-a-vis de noul program pe care il asteapta pentru a intra si eu din nou, acest program fiind pentru cei ca mine, adica non-respondenti. Durerea la ficat, da poate fi de la punctie, sau nu, dar incearca sa nu te mai gandesti, sa lasi lucrurile sa mearga mai departe, asta este cel mai improtant. Fibroza la mine este gradul 3, nu consum prajeli, grasimi, NU BEAU ALCOOL de loc, din cand in cand cate o cafea, nu fumez, si traiesc. Sa nu crezi ca nu am si eu zile negre, ba da, dar incerc pe cat posibil sa iau totul asa cum este. MERGEM INAINTE si de aceea suntem aici sa ne sprijinim pe cat putem.

 

MULTA SANATATE si mai bate pe la usi la tine acolo in Brasov si afla ce si cum :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cateva intrebari am si eu ...in decembrie se implinesc 7 luni de la terminarea anului de tratament cu pegasys si copegus. an extrem de greu dupa cum stiti cu hemoleucograma proasta cu limfocite,leucocite si trombocite mult sub limita admisa .cu speranta si cu teama astept ca sotul meu sa faca analizele si cea ,mai impotanta viremia...din suflet imi doresc sa iasa nedetectabila ...dar daca nu ...ce e de facut???se apropie decembrie si incep sa-mi fac griji...exista o serie de tratamente medicale ce sunt in diferite stadii de studiu..deci mai dureaza.. ce sansa au bolnavii care nu raspund la tratament pe timp mai indelungat?e cineva pe forum care a raspuns nedetectabil dupa 6 luni de la terminarea tratamentului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu dupa 8 luni de la tratament am avut Nedetectabil, de atunci nu am mai facut o viremie, dar urmeaza prin aprilie anul viitor.

Va doresc mult noroc si un mare NEDETECTABIL si voua!

 

Va multumesc pentru raspuns; sint din Brasov; oare fiecare judet are alocat un numar de tratamente, sau se analizezaza centralizat? Eu tot mai sper ca mi se va aproba tratamentul in faza asta, am totusi fibroza de gradul 2...., de fapt o aveam, acuma cine stie la cit o fi ajuns!; si acum ma inteapa ficatul de la punctie!!!! sau n-o fi de la ea, poate ar trebui sa tin un regim mai sever?

In afara de alcool, sucuri, salamuri si prajeli, maninc de toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e cineva pe forum care a raspuns nedetectabil dupa 6 luni de la terminarea tratamentului?

 

Da,este Dioneea(Doina) ,cauta-i mesajele.A facut incarcatura la un an(sau 8 luni - nu mai stiu exact) dupa terminarea tratamentului si a iesit nedetectabil.

Cat priveste celelalte intrebari ale tale,nu stiu cat va mai dura pana cand studiile aflate in derulare vor avea acces pe piata si mai ales ,cat de repede vor fi introduse si la noi.

Sanatate si numai bine! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor,

Si eu mi-am depus dosarul in luna februarie si nu am nici o veste imbucuratoare de la Casa de Asigurari.Si mie mi-a iesit gradul de fibroza mic 1, drept pentru care mi se raspunde ca trebuie sa am multa rabdare si sa spun multumesc ca sunt in stadiul acesta. Nu stiu ce se va intampla mai departe....Sanatate multa tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aproape un an de cind am aflat ca sint si eu in rindul posesorilor de virusi HC, urmaresc subiectele de pe acest forum, de pe care am aflat lucruri despre care habar n-aveam;

acum mi-am luat inima in dinti si indraznesc sa trimit si eu o intrebare;

am depus dosarul in februarie cu urmatoarele analize:

- fibroza 2

- viremia = 500.000

- TGO = 45 (10-34)

-TGP = 50 (9-43)

- hemoleucograma cu valori, majoritatea, in limite normale cu citeva exceptii

Mi s-a zis de catre medicul respectiv ca in 2 luni imi vine aprobarea;

Din pacate nu a venit aprobarea nici dupa 6 luni, in octombrie am aflat ca trebuie trimise din nou analizele de mai sus; le-am facut saptamina trecuta;

intrebarea mea este ce parere aveti? poate sa-mi respinga dosarul in conditiile in care am urmatoarele rezultate ale analizelor si virsta de 47 de ani?

-TGO = 43

-TGP = 43,1

- hemoleucograma cu valori normale cu exceptia RDW = 10,5 (11,5-14,5%)- nu stiu ce reprezinta

Am stat pe ginduri daca n-ar fi cazul sa fac rost de analize mai *bune*, dar pina la urma a invins omul corect din mine si le-am dus pe astea; sa va spun drept, parca nici nu-mi vine sa ma apuc de interferon, asa ca daca nu mi se aproba, asta-i! cu Dumnezeu inainte!

Va doresc multa sanatate la toti

 

TGO si TGP sunt cam mici, si ele trebuie sa fie cel putin dublu fata de valorile normale.

Asta ar putea fi o piedica in primirea tratamentului asa ca trebuie sa faci cumva sa vorbesti la un laboratoe sa-ti dea valor de TGO si TGP peste 100(faceti un compromis)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×