Sari la conținut
Forum Roportal
sondrolina

Dc un prof iti da o palma ce-ti vine sa faci?

Postări Recomandate

De corectii morale vorbeam si eu. Asta e altceva. Dar cand nu ai forta morala sa te impui (si cata iti trebuie azi - cred ca toti porfii ar trebui sa faca serioase cursuri de psiho si chiar de terapie, pt cei mai multi elevi care vin de acasa si din stradacu marcaje emotionale) atunci ori devii indiferent ori devii violent. Exista o diferent aintre mustruluiala etica si cea violenta. Si un copil o simte, fie ea facuta de parinte sau de profesor. Simte violenta, frica si aversiunea. Si rapsunde prin escaladarea violentei sale. Pentru ca violent adultului ii gireaza prorpia violenta.

 

ei!!! incepem sa ne intelegem!... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In prima parte doar. Eu simt ca mai incolo nu, dupa cum punem totusi problemele.

 

poate... oricum, am citit in diagonala din lipsa de timp... mai vb!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai fi domnule serios si aprofundeaza ca subiectul e de mare improtanta si contam pe punctul dvs. de vedere. Se poate... Eu sunt foarte sensibila la "problema" asta - cuvantul in ghilimele pt pasionatii de matematica:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce spui cu profesorii care te plictisesc si dau atentie mai mult programei decat elevilor. Dar incearca sa intelegi si ce am scris eu. Desi textul nu era pentru tine. L-as fi adaptat. Sau l-as fi punctat altfel. Uite, ca sa inteleg mai bine, fa-mi o lista cu cele mai uzuale si grave greseli ale profesorilor. Asta cred ca ne-ar ajuta pe toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic ce nu ne place la prof???bine iti zic,in primul rand multi si-au ales aceasta meserie doar pt ca nu aveau unde a se duce,si pt avea ce pune pe masa,dar nu inteleg,deodata ce se afla cu noi la scoala,inteleg ca au si ei prob lor acasa,dar unii mai si vin si se razbuna pe noi din cauza prob care le au acasa.Intr-o zi sunt de treaba a doau zi,nu.Pai da' nici noi nui mai intelegem cand sa putem face o gluma si cand nu,ca cine stie cu ce nervi vine prof la noi,ca majortitatea prof au doua fete,cu noi in particular sunt cei maii de treaba,unii nu toti si la ore ne fac in toate felurile,vin in zeflemeala.Ei nu stiu sa se coboare la nivelul nostru,sa ne fie prieteni,inca o data nu ;la toti prof ma refer,ca sunt si prof minunati,dar majoritatea din noi nu stim sa apreciem bunatatea unui prof,cand el ne da un deget ii luam toata mana,asa e in ziua de azi,dar mereu ar trebui ca intre noi elevii si prof sa existe "COMUNICAREA",ceea ce lipseste de la multi prof/Inteleg ca timpul nu le-o permite sa fie mai deschisi cu noi,dar nici macar nu incearca sa se faca placut,ca doar nu are de pierdut sa isi schimbe modul de predare,ca dc a vazut ca <cu notele mici nu merge,cu paratul la director nici asa,ce are de pierdut sa incerce altceva,sa ne apropie de el,ca decat sa-i facem capul calendar si sa iasa mai nervos de la noi??????ca doar la scoala un prof trebuie sa vina de drag,nu cu nervi. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
profesorii trebuie sa aiba un loc clar delimitat, si anume deasupra copiilor. militez si pentru comunicarea profesor-elev, atata timp cat se tine cont ca proful e mai invarsta si prin urmare mai intelept.

Helene, te compatimesc pentru insusirea unor astfel de tehnici pedagogice, rigide, autoritare si rupte de realitate.

De unde ai tras tu concluzia ca cineva mai in varsta decat altul este mai intelept? E exact genul de prejudecata cu care li se spala creierul celor mici ca sa fie ascultatori. Vei creste si experienta te va face sa intelegi ca lucrurile nu stau deloc asa. Sunt foarte multe persoane carora anii in plus nu le-au oferit ocazii de a-si imbogati intelepciunea deoarece ei si-au folosit timpul pentru a supravietui mediului sau pentru a-si satisface nevoile si dorintele pe termen scurt. Dimpotriva, persoanele cu IQ ridicat nu au nevoie de mult timp pentru a-i depasi in intelepciune pe cei care se straduiesc sa invete cate ceva, in limita posibilitatilor materiei lor cenusii.

Asa ca nu ne mai vinde gogosi de genul: profesorii sunt mai destepti decat elevii pentru ca au o varsta mai inaintata. Experienta au, dar asta nu inseamna ca au tras invataminte din ea.

 

In ceea ce priveste palma data unui elev, consider ca se incadreaza la infractiuni din gama: nebunie temporara - vatamare corporala, iar profesorul respectiv nu mai are ce cauta la catedra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×