Sari la conținut
Forum Roportal
sondrolina

Dc un prof iti da o palma ce-ti vine sa faci?

Postări Recomandate

in primul rand,bataia ar trebui exclusa din ambele tabere. nici profesorul sa dea in elev, nici elevul in profesor. :drag: vorba lu' costy ca am ajuns s-o vedem si p'asta.

solutia ideala ar fi supravergherea cu camere video in toate scolile si atunci sa vezi militarie si invatatura. unii ar preda de frica, altii s-ar comporta normal. nu ar mai fi batai si jigniri sau chiuluri sau alte chestii... iuuu, ca la big brother, dar macar s-ar face ceva... dar sa nu visam la utopii. :crazy:

cat despre intrebarea initiala...sunt de parere ca intr-adevar profa ar trebui provocata si filmata.apoi fara nici o amenintare, direct la director si daca de acolo nu se face nimic, direct la inspectorat. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in primul rand,bataia ar trebui exclusa din ambele tabere

Corect. Si atitudinea tip "bataie" trebuei eliminata. Filmarea, para, agresivitatea verbala e tot bataie.

cred ca lucrurile se schimba dina lt sens. Si cel al expunerii unui gest dezbaterii publice, de acord - filmat, martorizat - dar nu dinspre o atitudine de conflict...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inteleg ce spui si imi dau seama ca in unele cazuri plama este o trezire de urgenta, de criza. Dar elevii acolo sunt intr-un mediu de educatie.... Educatia se face prin atitudine, prin cuvantul de deschidere al diorectorului, prin coninteresarea in educatie a parintilor, prin depistarea nevoilor emotionale ale elevului. Unii nu pot fi corectati usor da rdaca mediul scolar este mai atent cu elevii in general, ei nu vor mai avea un camp atat de fertil pentru acte de indisciplina rebeliune si violenta. Tendintele lor nu vor mai fi hranite...

Altfel ne intoarcem pe topicul cu violent aextrem asi pedeapsa cu moartea/bataia - ca ultima solutie aunei societati devinante, in deriva. Si noi ce putem face? Suntem parinti, adulti, interactionam cu copii si parintii de la catedra sau nu.... ce facem? Eu vreau sa fac ceva si o sa fac.

 

:crazy:

(in unele situatii sunt sceptic! ... o reteta are intotdeauna mai multe ingrediente- chiar daca are zahar are si putina sare!!!! :doh: ) --- e doar o paranteza!!! nu ti-am taiat din avant!!!! :drag:

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ti-am taiat din avant!!!! :drag:

 

Abia ce m-am starnit. Si chiar vreau sa ma implic. Am tinut odata un discurs unor elevi de a IX-a. Esec total. M-am intrebat de ced nu au foist receptivi, unde am gresit. Acum incep sa stiu. Nu sunt ei de vina. Dar suntem noi responsabili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe tine,vai cum poţi să crezi.Pe tema asta care-mi chinuie weekend-ul.

 

:drag: :crazy: :doh: :P :P

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca suntem atitia chinuiti nu merita sa vaslim mai cu spor? Eu nu mai zic nimic ca vorba lunga... pe subiectul asta ca la cel de sus mai zic. Asa ca o sa pregatesc ceva.... Sistiu ca o sa fie greu dar eu ma bag... O sa mai auziti voi de mine...:drag:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si daca suntem atitia chinuiti nu merita sa vaslim mai cu spor? Eu nu mai zic nimic ca vorba lunga... pe subiectul asta ca la cel de sus mai zic. Asa ca o sa pregatesc ceva.... Sistiu ca o sa fie greu dar eu ma bag... O sa mai auziti voi de mine...:crazy:))

 

nu dezminti! ambitioasa rau! abia asteptam sa auzim ce le pregatesti, elevilor si profesorilor, in domeniu!... :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Qusay as vrea sa te intreb, ca nu m-am dumirit, daca esti parinte sau profesor?

Admir initiativa ta, dar din pacate n-o sa poti face prea mare lucru pentru ca libertinajul copiilor din ziua de azi depaseste orice limita. ma refer atat la cei de la liceele bune, dar si la ce cei de la liceele cu nivel mai scazut la invatatura, ca sa nu zic dezastruos.

Am avut placerea sa imi fac practica chiar la liceul la care am invatat si am vazut ca inca mai exista copii interesati de invatatura si de cultura, dar unii profesori nu isi fac treaba cum trebuie, sunt prea indulgenti si le permit prea multa gluma. acuma nu zic sa reinviem comunismul si dictatura, sa invete copilul numai de frica, dar profesorii trebuie sa aiba un loc clar delimitat, si anume deasupra copiilor. militez si pentru comunicarea profesor-elev, atata timp cat se tine cont ca proful e mai invarsta si prin urmare mai intelept.

Am vrut sa ma fac profa... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand,eu i-as intoarce palma acelui prof care da in mine,astept sa vad ce-mi face si apoi i-o dau frate,si o sa am scuza ca el a inceput.Pai au ajuns prof sa se ia din orice de noi,dc faci o gluma iesi la tabla 3,nu stiu sa comunice prof cu elevii in ziua de azi.Deci,la mine au incercat mii de prof sa ma cuminteasca cu paratul la diriginta,director etc, cu dat-ul batului la palma,trasul de par.....de parca mai suntem copii de tata,eu sunt la liceu si aici prof de bilogie face experimente pe noi,sa vada dc lemnul de nuc se rupe usor,sau cel de mar,ca invatam in laboratorul de bilogie,si e jale mare dc aude ca facem putina galagie.Pai,e vina noastra ca nu stie sa ne atraga spre lectie,sa ne placa cum preda,dc el vine si preda 5 pagini,nici unu n-are chef sa scrie,fara o gluma doua nu merge in ziua de azi,s-a dus cu comunismul. :crazy:

Editat de rasfatata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×