Sari la conținut
Forum Roportal
sondrolina

Dc un prof iti da o palma ce-ti vine sa faci?

Postări Recomandate

Azi la scoala,prof de sport mi-a dat o palma ca n-aveam tricou alb,si i-am spus sa ma lase sa ma schimb ca-l aveam pe dedesubt sub bluza portocalie si n-a vrut si a tipat la mine sa ies afara,eu n-am vrut si mi-a dat o palma,si de atunci de-adracu' n-am mai iesit,am inceput sa fug prin sala si am facut-o un pic leapsa pe dupa msa de ping-pong,dupa care pana la urma m-am oprit ca incepuse sa tipe ca nu stiu ce,si m-a luat de haine si ac si cum m-ar fi tarat pan-afara din sala,si acolo tot asa ma tineam de usa,sa nu ma dea afara,si a vrut sa-mi mai dea si a doua palma,dar pe asta i-am barat-o,si m-a luat de par.Dar,cei asta fratilor,o prof are dreptul sa dea in noi????????????????????????????????ca-mi venea s-o bat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare, provoac-o putin, si pune un coleg s-o filmeze cu teelfonul mobil. Si apoi cu filmuletul in dinti mergi la inspectorat. Daca ai tupeu, pune-l pe net si trimite linkul tuturor, daca poti si numele liceului sau numele profului. Revenge is sweet, isn't it?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, un profesor n-are voie sa loveasca elevii. Orice circumstanta ar exista, lucrul acesta nua re voie sa se intample. Exista metode pedagogice, psihologice de comunicare corecta la care trebuei sa epeleze. Altfel locul sau e in alta parte. Elevul provoaca. E normal. Prin atitudine poaet fi si agresiv. Este adevarat. Dar scoala ramane singurul sau loc sigur de educatei si formare a sufletuluis i caracterului. Poate gandirea si-o poate modela si in afara scolii dar caracterul ar eo sansa acolo, printre atatia pedagogi. Familia de mutle ori e depasita de probleme vietii, de problemele vietii iar parintii n-au o pregatire psihologica minima pentru a-si intelege copilul. Le ramane salvarea iubirii care le deshide inima-dar la acest exercitiu suntem multi deficitari. Asa ca.. profesorul are o mare raspundere. Si rateaza, incazul unui comportament violent, sansa de a ajunge la sufletul copilului. Uneori o bruftuluiala poate fi salvataore, o plama la fel. Dar e nesigur totusi si nu mult mai eficient decat odiscutie sau o atitudine corectoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-o să uit niciodată o discuţie din curtea şcolii: o piticanie de la I-IV, un copilaş cu năsucul c

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, un profesor n-are voie sa loveasca elevii. Orice circumstanta ar exista, lucrul acesta nua re voie sa se intample. Exista metode pedagogice, psihologice de comunicare corecta la care trebuei sa epeleze. Altfel locul sau e in alta parte. Elevul provoaca. E normal. Prin atitudine poaet fi si agresiv. Este adevarat. Dar scoala ramane singurul sau loc sigur de educatei si formare a sufletuluis i caracterului. Poate gandirea si-o poate modela si in afara scolii dar caracterul ar eo sansa acolo, printre atatia pedagogi. Familia de mutle ori e depasita de probleme vietii, de problemele vietii iar parintii n-au o pregatire psihologica minima pentru a-si intelege copilul. Le ramane salvarea iubirii care le deshide inima-dar la acest exercitiu suntem multi deficitari. Asa ca.. profesorul are o mare raspundere. Si rateaza, incazul unui comportament violent, sansa de a ajunge la sufletul copilului. Uneori o bruftuluiala poate fi salvataore, o plama la fel. Dar e nesigur totusi si nu mult mai eficient decat odiscutie sau o atitudine corectoare.

 

dar ... despre elevii care lovesc profesorii (indiferent de gen)? ... despre asta ce e de spus?

pentru elevul care nu are cei sapte ani de acasa, bataia poate fi o solutie sau chiar "UN DREPT" de autoaparare!!!... :drag:

stiu ca nu e legal, moral, etic, pedagogic dar... uneori e bine sa raspunzi cu aceeasi moneda!

eu unul, nu am putut sa cred ca voi trai zilele in care sa vad, la televizor, acest tip de agresivitate, "agresivitatea elev-profesor" (si nu invers).

am avut de-a face, multi ani la rand, cu tineri care au "primit" si educatia celor 7 ani, care au TRECUT (doar) si prin scoli, mai inalte sau mai putin inalte si tot meritau/"cereau" cate o corectie fizica!... le trebuia cate un "impuls de punere in functiune"... GATA! nu mai scriu nimic.........................................................

 

PS: stiu ca voi fi dezaprobat de toti dar... uitati-va la ce vremuri traim! m-am enervat! :crazy: auzi! profesorul sa fie batut in ... "propria" institutie de propriul "produs"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: stiu ca voi fi dezaprobat de toti

 

Inteleg ce spui si imi dau seama ca in unele cazuri plama este o trezire de urgenta, de criza. Dar elevii acolo sunt intr-un mediu de educatie.... Educatia se face prin atitudine, prin cuvantul de deschidere al diorectorului, prin coninteresarea in educatie a parintilor, prin depistarea nevoilor emotionale ale elevului. Unii nu pot fi corectati usor da rdaca mediul scolar este mai atent cu elevii in general, ei nu vor mai avea un camp atat de fertil pentru acte de indisciplina rebeliune si violenta. Tendintele lor nu vor mai fi hranite...

Altfel ne intoarcem pe topicul cu violent aextrem asi pedeapsa cu moartea/bataia - ca ultima solutie aunei societati devinante, in deriva. Si noi ce putem face? Suntem parinti, adulti, interactionam cu copii si parintii de la catedra sau nu.... ce facem? Eu vreau sa fac ceva si o sa fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×