Sari la conținut
Forum Roportal
EmmaD

Icon-urile de pe desktop

Postări Recomandate

PC: Amd Sempron 2600, 512/ram, Hdd 120 Gb, placa video Asus 9550.

 

Am o problema, destul de veche, oarecum deranjanta, cu icon-urile de pe desktop. In momentul in care accesez un folder sau un subfolder se schimba in forma asta, dupa care isi revin treptat post-30562-1160455010_thumb.jpg

Initial am crezut ca se datoreaza faptului ca folosesc Windows Explorer, dar s-a dovedit ca nu. Daca intru in My Computer si deschid un folder se intampla la fel.

 

Intrebarea mea e: care poate fi cauza???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuze posibile:

1. Posibila nevoie de un upgrade la driverul video

2. Un posibil virus

3. O eventuala necesitate de a curata registrii din windows sau chiar o reinstalare a acestuia.

 

Poti sa vezi si in Task Manager ce procese ruleaza, care cum cat folosesc din ram resp. proc. , si daca e ceva in neregula sa vezi de unde "provine" sau cine sta in spatele lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe undeva printr+un help, nu ma intreba al carui soft: "Acest efect se datoreaza faptului ca Windows nu aloca destula memorie cacheului pentru icons. Se rezolva prin crestere. Problema este ca la schimbari de icons, efectele se vor vedea cu intarziere." - Cauta un soft de tweaking si cauta optiunea despre care vorbeam. De exemplu, X-Setup, o versiune de la 6 in sus.

Oricum, e interesant ca sunt computere si anumite instalari de XP la care se intampla eroarea de fiecare data, si altele la care nu se intampla deloc. Incurcate sunt caile Domnului si ale lui Bill Gates..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuze posibile:

1. Posibila nevoie de un upgrade la driverul video

2. Un posibil virus

3. O eventuala necesitate de a curata registrii din windows sau chiar o reinstalare a acestuia.

Poti sa vezi si in Task Manager ce procese ruleaza, care cum cat folosesc din ram resp. proc. , si daca e ceva in neregula sa vezi de unde "provine" sau cine sta in spatele lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum, e interesant ca sunt computere si anumite instalari de XP la care se intampla eroarea de fiecare data, si altele la care nu se intampla deloc. Incurcate sunt caile Domnului si ale lui Bill Gates..

 

 

Posibil de la XP!?!

Azi am instalat pe un PC nou acelasi Windows XP SP2 Prof. si s-a intamplat la fel la un moment dat, insa dupa ce am facut curatenie in registri i-a trecut. La mine am incercat trei sisteme de operare diferite si... la fel face la toate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@aditm.

1) Driverul video nu are treaba cu alegerea iconului

2) Tot ce nu poti explica e datorat unui virus (metaltiate windows user)

3) Tot ce nu e virus si nu se poate explica e din jungla zisa registri (metalitate windows user 2)

Chiar si la cat de bomba e Windosul ca sistem de operare el paote rula perfect fara nici o problema un timp foarte indelugat , reinstalarea periodica vad ca a devenit un ritual pentru utilizatori (in loc sa incerce sa inteleaga de ce "se strica" ei doar il reinstaleaza un interval de timp)

Raspunsul corect este ca Windowsul nu tine minte toate iconurile din lipsa de ..memorie asa cum au zis cativa inaintea mea sau ca se incurca in propriile trebi'.

Depinde acum si cata memorie iti papa procesele active , eu unul n-am abvut probleme de genul asta cand aveam 512 miB ram.

Solutie: http://www.microsoft.com/windowsxp/downloa...ppowertoys.mspx

Instalezi TweakUi si dai repair icon cache.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Looop

din 3 chestiuni asa iti faci tu o parere !? ai ceva cu windowsu? su cu utilizatorii lui? sau asa esti din fire ?

Sa-ti zic io alte 3 chestiuni si apoi sa-ti dai cu "criticile" :

 

1. Eu am windowsu instalat din luna Martie anul curent, iar inainte l-am avut de cand am sistemu adica octombrie anul trecut si am reinstalat windowsu nu pentru ca nu mergea sau era plin de virusi sau registri erau varza ci din cauza ca am schimat HDD-u

2. Nu sunt maniac in ceea ce priveste virusii, spyware, s.a.m.d., din contra, prin urmare am un amarat de AVG Free Edition instalat odata cu sistemu si care de atunci functioneaza si 2 sau 3 virusi a gasit si el de cand il am. Asta nu inseamna ca nu am deloc virusi in comp., poate da poate nu dar nu ma intereseaza ... atata timp cat nu le simt prezenta.

3. Treaba cu registrii "sorry" nu e nici asta treaba sau mania mea, inca odata, atata timp cat systemu merge cum trebe. Si chiar nu am nici un fel de program gen TweakUi sau RegFix sau registry mecanic sau mai stiu io ce ...!!!

- si n'ai tu grija ca din "martie" pana acu am instalat si reinstalat destule programe si jocuri, upgraduri la greu fie ele de software, drivere sau firmware ...

 

In concluzie, nu pot sa-mi dau seama de undea ai tras tu astfel de concluzi ... dar poate la asta te pricepi ...!

Un lucru is si io deacord ca " Windosul ca sistem de operare el paote rula perfect fara nici o problema un timp foarte indelugat" cu conditia sa sti ce si cum ..!!

 

Si totusi care-i treaba cu "metaltiate windows user" !? '"ca io nu m-am prins ...

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar si la cat de bomba e Windosul ca sistem de operare el paote rula perfect fara nici o problema un timp foarte indelugat , reinstalarea periodica vad ca a devenit un ritual pentru utilizatori (in loc sa incerce sa inteleaga de ce "se strica" ei doar il reinstaleaza un interval de timp)

 

 

Pai... pana acum un an il virusam periodic de pe siteurile de hack, nu asa..... un troian, doi lesinati, ci virusi dupa care nu aveai alta solutie decat formatarea. De cand folosesc Bitdefender 9 Prof, n-am mai avut probleme cu virusii si bantui destul prin locuri... nepermise.

Instalez N programe pe luna, le testez si dupa... hotarasc ce fac. In conditiile in care tot instalezi si dezinstalezi softuri, la un momenta dat Windowsul incepe sa scartaie si intr-un final "crapa", acesta e motivul pentru care formatez asa des. Nu ma intrebati de ce fac asta! Fiecare cu pasarica lui :D

 

 

Depinde acum si cata memorie iti papa procesele active , eu unul n-am abvut probleme de genul asta cand aveam 512 miB ram.

Solutie: http://www.microsoft.com/windowsxp/downloa...ppowertoys.mspx

Instalezi TweakUi si dai repair icon cache.

 

Fara sa rulez nici un program am free 45% memorie ram, celelalte 55 procente le papa procesele active, verificate - nu necesita end process. Ca sa-mi optimizez memoria ram, ar trebui sa inchid cateva module la Bitdefender, ceea ce ar duce la un crash si nu-mi doresc asta sub nici o forma. Ar mai fi un Accelerator de la Clicknet, iar fara el... :oops: , apoi Windows Explorer, dar nici pe asta nu-l kilaresc pentru ca-l folosesc, apoi Firefoxul... neeeee.

Clar, tipa dupa rami!

 

Voi incerca TweacUi, sa vedem ce zice.

Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un lucru is si io deacord ca " Windosul ca sistem de operare el paote rula perfect fara nici o problema un timp foarte indelugat" cu conditia sa sti ce si cum ..!!

 

 

 

Pot pretinde ca stiu sa folosesc corect sistemul de operare :cheer: asta nu inseamna ca e musai sa intepeneasca un an pe PC! :cheer:

 

 

Si totusi care-i treaba cu "metaltiate windows user" !? '"ca io nu m-am prins ...

 

 

 

 

Mentalitate de windows user... :oops: care e problema?

Voi ramane Windows user inca zece ani de aici inainte , parol d'onneur! :D :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×