Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Terapii naturiste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.Sunt prima data pe roportal,si este interesant.Eu sunt inscris la life care ,deocamdata doar consumator.Am avut o operatie de deviatie de sept,si in locul acela se face o bubita,la inceput o rupeam si nu era bine.Acum folosesc gel de tataneasa,pe un betisor pun un pic de vata,apoi un pic de gel si ung in interiorul narii,ajuta si la respiratie.Ustura un pic dar merita.Mai folosesc de la ei gel de aloe vera si o crema incalzitoare.(antireumatica) :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa este, pe unchiul meu produsele de la Forever l-au salvat.

si pe mine tot produsele forever m-au ajutat si ma ajuta in continuare ,am fost diagnosticata cu carcinom ovarian gr3 anul trecut in noiembrie La inceput nu mi s-a dat decat 6 luni de trait,a, trecut si peste cihimioterapie fara nici un fel de probleme tot cu ajutorul lor si a unui ceai chinezesc Thien Shien Liquid.Datorita produselor naturiste traiesc acum. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
v-ati gandit sa le incercati? Cunoasteti cazuri fericite? Asteptam sa le impartasiti si altora. :) Insa va rugam sa o faceti cu simtul raspunderii pentru ca sunt multi cei care cauta cu disperare un "leac" si vor lua de bun ceea ce scrieti voi aici, asteptand sa se vindece daca beau "zeama de coada de matura". Multumim!

Buna tuturor! :pardon: Eu,ce pot sa va spun...nu stiu daca sa cred in medicina naturista sau nu dar ce-i ce nu au nici un rezultat cu interferonul in ceea ce priveste HEPATITA C,ar putea sa incerce ceea ce am gasit intr-o revista destul de cunoscuta si apreciata: timp indelungat se bea ceai de sunatoare, galbenele, ceai hepatic. Benefice pacientilor cu hepatita le sunt si radacinile de obligeana. Se pune o lingurita de radacini de obligeana intr-o ceasca cu apa rece. Se lasa sa stea peste noapte, se incalzeste usor a doua zi, se strecoara si se bea cate o inghititura inainte si dupa fiecare masa (numai 6 inghitituri pe zi). S-a mai folosit si alta reteta de plante: 100 g turita mare, 100 g dragaica, 100 g vinarita. Zilnic, se beau 2-3 cesti de ceai, cate putin. Dupa 2-3 saptamani, se face pauza. In acest timp, se va consuma zilnic 2-3 cesti de ceai de urzici sau ceai de pedicuta, care este, de asemenea, recomandat in bolile de ficat. O lingurita de planta de pedicuta se opareste cu 1/4 l de apa clocotita. Se infuzeaza 10-15 minute. Se bea dimineata, pe stomacul gol, cu 1/2 ora inainte de micul dejun, cu inghitituri mici. In timpul infloririi papadiei, e bine sa se consume zilnic 5-6 tulpini de papadie in floare proaspata. Dar o ameliorare considerabila si relativ rapida a bolii se va avea dupa o cura de produse tibetane. Dupa numai 3 luni de tratament, transaminazele, care erau marite de 3-4 ori, au revenit aproape la valoarea normala. Se regleaza colesterolul si trigliceridele. Mai mult decat atat, va scadea glicemia. Starea generala se va imbunatati din prima luna. Se iau mai multe produse tibetane, dupa o schema propusa de doamna dr. Rodica Graur. In prima luna se vor lua, pe etape, Chitosan, Biocalciu, Biozinc, Veican. Apoi, in etapa a doua, se vor adauga la tratament Cordiceps, Digest, grasime de tipar, extract de furnica salbatica (are actiune antiinflamatoare, hepatoprotectoare, sedativa, antispastica, imunostimulatoare), ulei de catina. Pentru mai multe detalii, o puteti contacta pe doamna doctor la tel. 0723/87.87.09. Ea recomanda sa combini acest tratament si cu acupunctura si reflexoterapie. Sper,cuiva totusi sa-i fie de folos! :) Va doresc numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna.e prima oara cand intru aici si ma vaz. ca starchim01 a spus ca e inscris la life care.si mama mea e inscrisa iar eu sunt consumator. vreau sa va zic ca printre altele ,am consumat si calciu coral care pe mine m-a ajutat f. mult ceea ce nu au facut tratamentele date de catre medici. nu vreau sa fac reclama dar de cand am luat acest sirop nu ma mai avut nici o prb. , nu mi-a mai fost rau. mentionez ca ma avut o perioada in care ajungeam la urgente din 2 in 2 zile de la crizele de calciu. poate ajut pe cineva de asta am scris. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cancerul si leucemia nu se vindeca.

 

Dar spre exemplu, bunica unui prieten, diagnosticata cu cancer, doctorii i-au dat cam 8-9 luni de trait, a consumat produsele Forever si a mai trait aproximativ 2 ani din momentul cand s-a descoperit tumoarea. Nu s-a vindecat total, nici nu avea cum, dar nu cred ca e tot una ca a trait cu un an si ceva mai mult.

 

Eu folosesc alea de la Forever mai ales in perioada asta cu vreme rece, pentru ca ma ajuta sa nu racesc, si au si efect energizant. Eu sunt multumit de ele si le-as recomanda oricui. Cunosc multe persoane care le-au folsit. Daca va intereseaza mai multe, le gasiti pe www.flp-romania.com cu informatii despre pret si continutul lor.

Editat de Bastyano

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie de adresa unui cabinet unde se poate face RMN din Timisoara , spune-ai ca stii asa ceva . Prietena mea are candida si cu toate tratamentele pe care le-a urmat pana acum nu i-a cedat . Te rog , daca citesti mesajul , sa-mi raspunzi . Multumesc.

cunosc o cale de combatere a ciupercii candida, aparitia ei este favorizata de mai multi factori, iar in vindecare este imperios sa fie luati si acestia in calcul. pentru a vedea mai pe indelete ce i se potriveste prietenei d-voasrtra putem vorbi pe adresa de mess camirozmarin@yahoo.com.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Remedii naturiste pentru tratarea anemiei

 

 

Pentru formele usoare de anemie sau in asociere cu tratamentele medicamentoase va sugeram o serie de remedii naturiste care sa va ajute la tratarea acestei probleme (valabile in special pentru anemiile produse prin carente nutritionale, vitaminice):

 

Coada racului - metroragii cu menstre neregulate, prelungite - infuzie sau decoct, o lingura la o cana. Se beau doua cani pe zi.

 

Tinctura de gentiana - o lingurita de tinctura diluata in 100 ml de apa, de 3-4 ori pe zi. Sunt contraindicate tratamente cu gentiana mai lungi de doua saptamani.

 

Catina - favorizeaza cresterea imunitatii organismului si refacerea globulelor rosii. Se face infuzie de 2 lingurite de fructe la o cana cu apa, se beau doua cani pe zi.

 

Consumul de multe fructe si legume, de alimente bogate in fier, cum ar fi: carne, ficat, linte, oua, drojdie de bere, caise, nuci, verdeturi, fructe uscate, cereale integrale, melasa, seminte de dovleac, legume si fructe bogate in vitamina C.

 

Radacina de stevie de gradina care este foarte buna impotriva anemiei, fiind bogata in fier. Se prepara un decoct dintr-o lingurita de radacina de stevie, care se fierbe intr-o cana de apa, timp de 5 minute. Se strecoara, se beau doua cani pe zi, inainte de masa, una dimineata si alta seara.

 

Hreanul: radacina de hrean este recomandata si pentru copiii care sufera de rahitism. Se pun la fiert 10-15 g de radacina de hrean taiata marunt in jumatate de litru de apa si se fierbe 10 minute. Se beau 2-3 cani pe zi. O reteta mai gustoasa se poate prepara astfel: se taie radacina de hrean in rondele, care se pun intr-un borcan si se pudreaza cu zahar. Se inchide borcanul si se pune continutul la macerat. Din siropul format i se administreaza copilului o lingura pe zi. In locul zaharului puteti folosi miere, aceasta participand si ea la combaterea anemiei.

 

Sucuri de legume in diferite combinatii in care sa predomine morcovul si sfecla rosie la care se adauga castravete, laptuca, papadie, spanac. In total se consuma circa 600-1000 ml zilnic. Resturile de legume care raman in centrifuga se consuma in salate, iar cele de fructe cu mere.

 

 

sursa http://www.healthy.ro/articol/medicina%20i...ea-anemiei.html

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patrunjelul combate anemia

 

Patrunjelul este unul dintre cele mai apreciate zarzavaturi. Pentru aromatizarea diferitelor preparate, de la ciorbe si tocanite pana la salate si sosuri, gospodinele valorifica radacina si frunzele, iar efectele benefice asupra sanatatii nu se lasa asteptate.

Datorita cantitatilor semnificative de ulei volatil, de vitamine (A, B si C) si saruri minerale, frunzele patrunjelului sunt un stimulent general, au efecte tonice - aperitive, diuretice si depurative. La fel de importante sunt proprietatile lor febrifuge, dar si de reglare a menstruatiei si calmare a durerilor acesteia. Fitoterapeutul Eric Favre aminteste de influenta be

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am hiperaciditate la stomac si medicii mi-au spus ca hiperaciditatea trece inevitabil in ulcer gastric. Timp de 1 saptamana am baut cate 1 pahar apa vie GAV in fiecare dimineata si hiperaciditatea a disparut. Nu ma mai supara constipatiile si in general ma simt mult mai bine. Despre apa vie am aflat pe site-ul http://www.apa-vie-sanatate.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×