Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Terapii naturiste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi sint o adepta a terapiilor naturiste ,nu cred ca as avea curajul sa aleg rostopasca sau vitamina B17 ca tratament unic in tratarea cancerului ci doar in combinatie cu un tratament clasic cum ar fi chemoterapia sau interventia chirurgicala.

Eu am avut un melanom in-situ acum un an care a fost extirpat .De atunci merg la dermatolog la fiecare 3 luni si de fiecare data am in medie 3-5 alunite care sint taiate si trimise la biopsie.Vestea buna e ca n-au mai gasit cancer de atunci in schimb 3 din ele aveau celule anormale (precanceroase) si a trebuit sa le taie mai adinc ca masura preventiva iar 2 din ele aveau celule precanceroase in masura mai mica si sa-a decis sa fie doar tinute sub observatie atenta.

In plus,iau o multime de suplimente inclusiv vitamina B17.Problema e ca eu locuiesc in America si aici tratamentul cu vitamina B17 e privit cu neincredere si ca rezultat produsul asta e mai greu de gasit .Vitamina B17 poate fi cumparata de pe Internet dar nu poti sti cit de serioasa e sursa.Iar caisele (alimentul cel mai bogat in vitamina B17 dupa cite stiu eu) nu se gasesc tot timpul in supermarcaet in America ceea ce e un pic ciudat avind in vedere ca aici gasesti aproape orice.

 

Stie cineva o sursa serioasa in Romania de unde se poate procura vitamina B17?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca eu locuiesc in America si aici tratamentul cu vitamina B17 e privit cu neincredere si ca rezultat produsul asta e mai greu de gasit .Vitamina B17 poate fi cumparata de pe Internet dar nu poti sti cit de serioasa e sursa.

 

Iar caisele (alimentul cel mai bogat in vitamina B17 dupa cite stiu eu) nu se gasesc tot timpul in supermarcaet in America ceea ce e un pic ciudat avind in vedere ca aici gasesti aproape orice.

 

Stie cineva o sursa serioasa in Romania de unde se poate procura vitamina B17?

[snapbacca]61197[/snapbacca]

 

 

 

 

vitamina B17 se afla in simburele caisei, deci nu fructa in sine contine vitamina din ce am auzit eu.... si simburii ar trebui sa-i poti gasi la magazinele naturiste... cit este America de mare trebuie sa gasesti niste simburi....., cit despre suplimente... as prefera mai bine simburii... citiva pe zi ar fi de ajuns...(chiar daca contine si arsenic... este in cantitate "neglijabila" sa-i spunem asa.... in comparatie cu beneficiile vitaminei B17, am aflat de aceste informatii de la seminarele lui DR. caent Hovind (drdino.com)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spider, apreciez mentiunea referitoare la "Elia".

 

Vit. B17 (Amigdalina) se gaseste in coaja subtire, care inveleste samburii de fructe (exceptie fac citricele), cu rolul de a proteja samburele de daunatori, fiind toxic (nitrilosid din grupul cianosidelor, deci inrudit cu cianurile). Se gaseste in cantitati diferite in aceasta coaja. Exista samburi relativ dulci de caise sau migdale, si samburi foarte amari. Pentru terapia cancerului se folosesc samburii foarte amari de caise salbatice, importati din Asia. Eu folosesc samburi de la firma Biosanica www.biosanica.de

 

Administrarea se face in functie de greutatea corporala, in general 10 samburi/zi pentru prevenirea cancerului si intre 30-50 samburi/zi pentru tratarea cancerului manifest clinic. In cazuri grave, cu proliferare rapida si metastaze se asociaza si substanta pura extrasa din samburi. Substanta se gaseste la adresele de pe internet. http://www.laetrilesupply.com/ http://www.metabolicproductssupply.com/cat1_1.htm

 

Cine nu are incredere in aceste surse si doreste o terapie competenta poate vizita clinica Dr. Contreras din Tijuana, Mexico, unde merg majoritatea americanilor.

http://www.oasisofhope.com/

 

Pentru informatii suplimentare despre B17, vizitati http://www.worldwithoutcancer.org.uca/index.html

 

Mentionez ca samburii singuri nu sunt suficienti. Cancerul este rezultatul unui dezechilibru major, pluricauzal al functiilor organismului. Din aceasta cauza pentru a invinge cancerul sunt necesare si alte masuri care sustin efectul vitaminei B17.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sustin terapia cauzala a cancerului, conform teoriei trofoblastice de aparitie a cancerului.

 

Terapia clasica a extirparilor & co., este buna. Insa dupa cum se stie exista lucruri bune, mai bune si foarte bune.

 

De ce sa stam toata ziua cu frica si sa extirpam alunite, cand se poate preveni aparitia si mai ales malignizarea lor.

 

Poate o sa vi sa para greu de crezut, dar cancerul este comparat la ora actuala cu o boala carentiala, cum este scorbutul sau anemia pernicioasa.

 

Exista un deficit de substante in organism, care corectat, duce la disparitia cancerului. Conform teoriei trofoblastice, cancerul nu este un act dusmanos impotriva organismului nostru. El este rezultatul unui proces reparator al tesuturilor, proces care scapa insa de sub control si duce la supravindecare sau reparare (over-healing).

 

In momentul in care dezechilibrul si deficitul din organism este corectat acest exces de zel reparator poate fi stopat, tesutul excedentar este distrus, in urma ramanand numai tesut cicatricial.

 

Deci organismul poate rezolva singur aceasta problema, daca i se creaza conditiile necesare.

 

Si eu am alunite. Una chiar cu semne de degenerare "maligna". Am observat-o mai bine de un an de zile. In functie de conditiile pe care i le cream am observat un proces de flux si reflux. Erau momente cand pruritul se exacerba si marginea activa "inflorea", incercand sa se extinda, ca dupa aceea sa dea inapoi si sa para inactiva.

 

Prin "tratamentul" de corectare a carentelor, dupa doua saptamani am remarcat o decolorare generala a alunitelor si o restrangere a diametrului lor. Marginea activa a alunitei-problema sa-a "uscat" definitiv, in urma ramanand un fel de cicatrice.

 

Pentru informatii suplimentare stau oricand la dispozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elia,

e fascinant ce spuneti. Raspunsul dumneavoastra ma face sa cred in Laetrile mai mult ca niciodata.Nu ma refer la informatia in sine despre controversata vitamina 17 ci la faptul ca dumneavoastra ca doctor credeti cu atita tarie in Laetrile ca sinteti dispus sa aplicati tratamentul pe dumneavoastra si sa lasati deoparte orice alta optiune de vindecare.

Ce inseamna tratamentul de corectare a carentelor mentionat de dumneavoastra? Site-urile despre Laetrile mentioneaza un program care pe linga vitamina 17 in sine recomanda o doza adecvata de zinc,calciu si enzyme digestive.Mai e ceva in afara de asta?

Eu nu am avut taria sa ma uit zilnic la o alunita care dadea semne de melanom si sa nu merg la doctor pentru o biopsie ca sa stiu sigur ce e cu ea. Cancerul e deocamdata ceva de domeniul trecutului la mine dar nu pot sti ce surprize imi rezerva viitorul asa ca incerc sa ma documentez cit mai bine referitor la Laetrile ca sa stiu cum sa actionez mai tirziu daca va fi necesar.

 

Sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Soracusa, consider ca datoria noastra ca medici este sa ne informam si sa fim la zi cu noutatile din domeniu, pentru ca numai asa putem sa ajutam cel mai bine. Sunt de acord ca informatiile trebuiesc filtrate si mai ales trebuiesc sa fie confirmate de proba practica. Ceea ce iti ofer eu acum, sunt informatii rezultate in urma unei experiente practice de mai bine de 10 ani, experienta pe care trebuie sa recunosc ca mi-a daruit-o Dumnezeu. Poate ca fara aceasta experienta providentiala poate as fi fost si eu la fel de sigur si de convins, ca numai medicina traditionala detine monopolul adevarului in terapia cancerului sau a altor boli.

 

Tratamentul pe care il aplic eu, are in mare doua directii:

1. Excluderea tuturor factorilor care favorizeaza aparitia si evolutia cancerului.

2. Includerea tuturor factorilor care promoveaza sanatatea, si direct sau indirect concura la stoparea evolutiei cancerului si chiar la eliminarea lui.

 

Este indicat un consum cat mai mare de legume si fructe, cereale si nuci, proaspete, integrale, cat mai putin prelucrate termic. Necesarul crescut de vitamina A si C poate fi acoperit de sucul de morcovi si citrice. Sucul de orz verde este un medicament si un aliment. La nevoie se pot folosi si suplinitori artificiali cu vitamine si minerale. Odihna, pacea sufletesca obtinuta prin impacarea cu Dumnezeu si cu semenii, miscarea in aer liber si curat, hidroterapia interna si externa, postul alimentar, lumina, toti acestia sunt factori de sanatate. Vezi mai pe larg www.formulasanatatii.de.vu <http://www.formulasanatatii.de.vu> si www.existasperanta.de.vu <http://www.existasperanta.de.vu>

 

Tratamentul se bazeaza pe produsele care au facut renumita sanatatea si longevitatea bastinasilor Hunza din Casmir, Pacaistan. Ei ating varste de 150 de ani, si ceea ce este mai interesant, ei nu sufera nici de boli infectioase, nici cronice-degenerative, ce sa mai vorbim de bolile civilizatiei moderne. Cancerul este in orice caz o boala necunoscuta la ei. Aceasta se datoreste in principal apei si alimentelor consumate, la care se adauga si ceilalti factori de stil de viata sanatos.

 

Apa pe care ei o beau este o apa puternic alcalina si special structurata, care asigura o hidratare perfecta a celulelor organismului. Aceasta apa se poate prepara artificial, avand un efect chiar mai bun decat cea originala. Vezi www.apahunza.de.vu <http://www.apahunza.de.vu>

 

Terapia pe care eu o aplic este o terapie cauzala, bazata pe teoria trofoblastica a aparitiei cancerului. Celulele canceroase sunt de fapt trofoblaste, celule care sunt folosite de organism in repararea tesuturilor traumatizate. De fapt cancerul este un proces reparator, scapat de sub control (over-healing). Printre factorii naturali care opresc aceasta proliferare se numara enzimele pancreatice. Preparatul administrat, Wobenzym (firma Mucos), contine enzimele necesare si suplineste deficitul pancreatic.

Deasemenea terapia mea preia de la populatia Hunza, apa si alimentatia bogata in caise si samburi de caise. In acesti samburi se gaseste Amigdalina sau vitamina B17, din care se prepara medicamentul numit Laetrile, folosit cu succes in tratamentul cancerului.

 

In concluzie, eu administrez Apa Hunza, Amigdalina si Enzime pancreatice, plus factorii de sanatate enumerati mai sus. Fiecare din acesti trei factori poate crea si singur probleme celulelor canceroase. Luati impreuna formeaza o arma redutabila, cu efecte imediate, vizibile atat in plan fizic cat si psihic. Dozarea se face individual, in functie de gradul de dezechilibrare a functiilor organismului. Din Suedia sau America se poate procura Apa Hunza (Active-H + Crystal Energy), din Germania se pot procura samburi amari de caise salbatice, originari din Uzbecaistan (www.biosanica.de), iar Enzimele pancreatice se pot procura de la orice farmacie. Amigdalina in forma pura (Laetrile tablete sau fiole) o recomand in cazuri cu proliferare maligna rapida si metastaze, situatie care apare prin prabusirea masiva a apararii organismului in mod natural (epuizare, suprasolicitare, proasta intretinere, etc.) sau artificial (chemoterapie, radioterapie, etc.).

 

Nu garantez ca oricine se poate vindeca in acest fel, credincios fiind dictonului ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga odeta te rog suna urgent la domnul inginer chimist ioan istrate :0722-67-29-41

 

Dumnealui a vindecat multe cazuri de cancer in metastaza.Stie f multe despre cancer.A fabricat si citostatice.Am vorbit personal cu el.

 

Iti las si adresa :strada rasinari nr.4,bloc.N10,sc.D,et.3,ap.48.sector 3.cod 74615

 

Are si nr de fix dar nu stiu daca mai este valabil deoarece l am sunat pe mobil:021/630.45.72.

 

Iti mai ales si o adresa unde vei gasi multe terapii neconventionale(este in romaneste):www.cancer-new-drug.com

 

www.e-tianshi.as.ro-produsul holican-folosit in metastaze.este chinezesc dar putin cam scump.

 

Multa sanatate .ceau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt cine a avut keratita herpetica (un fel de herpes la ochi) e bun de folosit propolis ametecat cu miere de albine. cine are probleme ma poate intreba. :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza terapii naturiste pentru ulcer...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×