Sari la conținut
Forum Roportal
spider

De ce "e bine" sa minti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati citit bine....titlul nu este gresit. Chiar asa am intrebat. De ce e bine sa minti?

Navigam pe internet si am intrat pe un forum unde se discuta acest subiect.

 

Mai exact suna cam asa:

"E bine sa minti? da

cand e bine sa minti? tot timpul

Complicatii? da in minciunile tale. e bine sa tii minte ce minti

Sfaturi? Nu baga minciuni noi, cel mai bine e sa distorsionezi adevarul, spre simplitate, nu spre complicatii.

esti nebun? da, dar asta nu are legatura. Mintitul e ceva necesar pentru a proteja si a te proteja. Oamenii sunt unici. Fiecare intelege aceeasi problema in alt fel. Spune-i ce vrea sa auda, nu ce-a fost!

Tu ce zici?"

 

M-am gandit sa-la aduc in discutie si pe forumul roportal probabil ca aveti si voi ceva de spus despre MINCIUNA.

Este minciuna un rau necesar? Uneori sau, ma rog, tot timpul?

 

Astept parerile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi o sa raspund printr-un cliseu, zic ca minciuna poate fi buna (sau utila, ma rog) uneori. Atentie mare insa, chestia asta functioneaza in doar 1 % din cazuri !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai ca e necesara cate-o minciuna nevinovata acolo  ::):  ::):

 

Subscriu!Uneori nu strica...atuci cand nu vrei sa faci pe cineva sa sufere sau cand trebuie sa-ti scapi pielea...e necesar sa mai si minti...putin! ::cry::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori e mai bine sa minti.

Sunt situatii in o minciuna poate salva o situatie dificila.

 

Totusi nu trebuie sa te obisnuesti cu minciuna fiindca vei ajunge sa minti non stop. Am vazut persoane care minteau doar de dragul de a minte si cred ca asta poate fi si o boala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut persoane care minteau doar de dragul de a minte si cred ca asta poate fi si o boala.

 

Si eu am avut parte de astfel de persoane ... e teribil sa vezi cum unii mint doar asa de "dragul" artei , fara nici un rost si fara vreun avantaj .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu-i spunem minciuna...e prea dur cuvantul :dee ....o usoara deformare a adevarului e mai potrivit ::): ::cry::

Dar sa revenim....:pee ...nu-ti face nimeni nimic daca zici cate-o minciunica 2 ...dar cum spunea si roportal daca iti faci un obicei din asta e mai grav,pentru ca vei ajunge in situatia cand vei spune adevarul si nimeni nu te va crede :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deea_s are dreptate. Stim cu totii povestea cu lupu. Eu nu prea sunt cu minciuna. Depinde si ce minciuna :) . Si am mai auzit ca are picioare cam scurte. Nu cred ca va castiga intrecerea de rezistenta :dee .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice ca unele minciuni sunt necesare ...(de ex.. cand partenera a avut o zi extrem de grea, este obosita, incercanata, stresata si te intreaba brusc daca ti se pare ca arata groaznic.. )

 

Nu sunt de acord cu cei care simt nevoia sa se grozaveasca, lingusitorii si cei care ... mintind comit o mare nedreptate, altcuiva, pe principul " scopul scuza mijloacele!"

Pe mitomani, insa ii compatimesc, ei trebuie sa se trateze de aceasta maladie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×