Sari la conținut
Forum Roportal
spider

De ce "e bine" sa minti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

..citeam si realizam ca nimeni, absolut nimeni n-a spus "eu nu mint, minciuna nu e buna"...si n-am de gand sa fac exceptie (cel putin in acest caz :soc: )..

a eluda adevarul..este o necesitate..si o tehnica.Si pot spune cxa desea ma folosesc de ea..dar nu mint.

[snapbacca]51302[/snapbacca]

nici eu nu pot sa spun ca mint, ci ca mai degraba ocolesc adevarul in anumite situatii.. in sensul ca imi dau seama cat de mult tb sa spun de fata cu o anumita persoana si cum sa fac slalom printre detalii..

 

n-are rost sa indispun aiurea o pers daca aspectele respective n-au o anumita doza de relevanta pentru ea sau sa dezvalui mai mult decat tb despre mine unor pers care fie n-ar intelege, fie sa-ar folosi de ce zic..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...eu pot sa zic ca deformez adevarul de foarte multe ori...sa fim seriosi nu cred ca este persoana pe lume caruia sa ii placa sa i se spuna adevarul, sau sa ii zici cu adevarat ce crezi depre ea(ex: prietena fratelui tau arata groaznic...doar nu ai sa incepi sa ii spui...draga, dar fiinta aia e :lol2::lol2: )...alt exemplu cind iei o nota rea la scoala multi dintre elevi nu le spun parintilor din cauza moralei pe care o primesc...si credeti-ma ca doare aceasta morala :lol2: ...te face sa te simti un nimica...

in concluzie e mai bine sa minti uneori dar sa nu ti scape de sub control...

Editat de midnight-ghost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati citit bine....titlul nu este gresit. Chiar asa am intrebat. De ce e bine sa minti?

Navigam pe internet si am intrat pe un forum unde se discuta acest subiect.

 

Mai exact suna cam asa:

"E bine sa minti? da

cand e bine sa minti? tot timpul

Complicatii? da in minciunile tale. e bine sa tii minte ce minti

Sfaturi? Nu baga minciuni noi, cel mai bine e sa distorsionezi adevarul, spre simplitate, nu spre complicatii.

esti nebun? da, dar asta nu are legatura. Mintitul e ceva necesar pentru a proteja si a te proteja. Oamenii sunt unici. Fiecare intelege aceeasi problema in alt fel. Spune-i ce vrea sa auda, nu ce-a fost!

Tu ce zici?"

 

M-am gandit sa-la aduc in discutie si pe forumul roportal probabil ca aveti si voi ceva de spus despre MINCIUNA.

Este minciuna un rau necesar? Uneori sau, ma rog, tot timpul?

 

Astept parerile voastre

ne este bine sa mintii dar....daca alta cale nu ai esti obligat sa mintii eu nu mint....ca nu este genul meu eu sunt f.f.f. sincer....:De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa fii sincer cu Dumnezeu si cu tine. Restul...in masura posibilitatilor.

 

ps. bat campii! sunt mai sincera decat vreau si trebuie si ce mi-o iau pe cocoasa pentru asta :spiteful: :Pe :De

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci... ar fi bine sa nu minti deloc... dar suntem oameni si mai mintim dar sa nu aveti asta ca scuza. Adica il minti pe unu si pe urma iti zici ca esti om si se mai intampla.

Iar faza ca daca unu arata :spiteful: iar tu il minti ca arata bine este f. rau deoarece il vei face sa se simta si mai prost. Asa ca faceti cum credeti parerea mea este ca ar trebuii sa va abtineti cat puteti de mult de minciuna.

 

Have a nice day. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa fii sincer cu Dumnezeu si cu tine. Restul...in masura posibilitatilor.

 

ps. bat campii! sunt mai sincera decat vreau si trebuie si ce mi-o iau pe cocoasa pentru asta  :spiteful:  :Pe  :De

[snapbacca]65335[/snapbacca]

Parerea mea...important este sa fii sincer cu tine insuti in primul rand ca se presupune ca Dumnezeu deja stie ce va urma inainte ca tu sa gandesti ceva...:-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...cred ca urmatorul citat arata destul de bine de c nu ar trebui sa mintim "Cine minte o data trebuie sa se obisnuiasca cu minciuna; deoarece ai nevoie de sapte minciuni pentru a proteja una singura" Friedrich Ruccaert...am trait pe pielea mea si asa ca va pot spune ca e destul de adevarat :spiteful:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e bine sa mintim, chhiar si cand e vorba sa protejam persoanele dragi. Cel mai bine e sa spui adevarul asa cum e el, chiar daca adevarul doare cateodata. De mintit nu pot spune ca mint, cand e vorba sa protejez pe cineva, prefer sa-la iau frumos, sa-la pregatesc si pe urma ii spun adevarul. Cand eram la scoala si luam o nota proasta sau faceam eu stiu ce, mergeam acasa, pregateam terenul, si abia pe urma spuneam adevarul, dar de mintit, nu stiu. Poate daca as stii as minti, dar asa....raman la ideea ca nu e bine sa mintim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea...important este sa fii sincer cu tine insuti in primul rand ca se presupune ca Dumnezeu deja stie ce va urma inainte ca tu sa gandesti ceva...:(

[snapbacca]65468[/snapbacca]

 

Dar atunci cand stii ca Dumnezeu te vede si zici in sinea ta "ei, lasa , ca am scuza ca ... sa fac asta" dar de fapt stii ca nu e bine ce faci si ca Domnul (Legea) nu se abate niciodata?Atunci nu e intentie de a-la trisa pe Dumnezeu?

:spiteful: ...si pana la urma pe tine inzecit dar asta e alta poveste :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar atunci cand stii ca Dumnezeu te vede si zici in sinea ta "ei, lasa , ca am scuza ca ... sa fac asta" dar de fapt stii ca nu e bine ce faci si ca Domnul (Legea) nu se abate niciodata?Atunci nu e intentie de a-la trisa pe Dumnezeu?

:spiteful: ...si pana la urma pe tine inzecit dar asta e alta poveste :-

[snapbacca]65561[/snapbacca]

da, ai dreptate dar eu nu asta voiam sa spun :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×