Sari la conținut
Forum Roportal
spider

De ce "e bine" sa minti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda..simplu are dreptate.Unele minciuni sunt chiar nevinovate si necesare in anumite situatii.Nu aduc nici un prejudiciu,poate chiar persoana de fata stie ca e o minciuna (in cazul unor complimente :dee ) dar ii pica bine pe moment...Sunt minciuni nevinovate...doar ca trebuie sa stii ce ai "aburit" prima data ca sa repeti acelasi lucru in caz de nevoie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut "Lar, liar" ? Este absolut necesar ca in viata sa mai si minti. Marea problema este sa faci diferenta intre cei care trebuie si care nu trebuie mintiti. Si eu mint, uneori, simt cum se face gheata.... ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e bine uneori sa minti pentru a te salva intr-o situatie.dar daca continui tot asa dvine obisnuinta.si eu am mintit in viata asta de multe pana acum dar tot sa-a aflat pana la urma.ma intreb ce minciuna de pe lumea asta nu se poate afla deloc? cand vreau sa mint ceva sau pe cineva imi spun de la inceput daca se va afla? dar risc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este bine sa mint? Dar imi dau seama mereu ca am mintit ?

Definiti-mi adevarul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu as zice ca unele minciuni sunt necesare ...(de ex.. cand partenera a avut o zi extrem de grea, este obosita, incercanata, stresata si te intreaba brusc daca ti se pare ca arata groaznic.. )

Nu sunt de acord cu cei care simt nevoia sa se grozaveasca, lingusitorii si cei care ... mintind comit o mare nedreptate, altcuiva, pe principul " scopul scuza mijloacele!"

Pe mitomani, insa ii compatimesc, ei trebuie sa se trateze de aceasta maladie.

[snapbacca]18532[/snapbacca]

 

Si cu toate astea, eu prefer sa mi se spuna adevarul verrde in fata - draga, arati goraznic - decat sa mi se para ca arat nu stiu cat de bine si sa nu fie asa.

Dar in situatii grave, cum ar fi un bolnav in spital - da, acolo uneori minciuna este mai indicata. Desi, si acolo depinde mult de personalitatea fiecaruia.

Si sa nu uitam, ca minciuna are picioare scurte 8) :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu toate astea, eu prefer sa mi se spuna adevarul verrde in fata - draga, arati ...........

NEAGRA..! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde de "marimea" si gravitatea minciunii.uneori trebuie sa mai mintim.fie ca e pentru a ne scapa pe noi de o belea, fie pentru a face pe cineva sa se simta bine sau pur si simplu spui o minciuna pentru a nu-i lasa pe ceilalti sa vada ce e cu adevarat in interiorul tau.de ex esti extrem de amarat si spui ca esti bine tocmai pentru a nu da detalii despre ceea ce te-a facut sa ajungi in starea asta.motive personale.

uenori minciuna e buna, numa daca e "in doze bine calculate" si nu devine un stil de viata.

te duci la spital la unu si arata groaznic.nu ii poti spune ca arata de parca ar mai avea 2 zile de trait.ii zici ca arata bine chiar daca el e foarte palid, slabit etc.

este un rau necesar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a eluda adevarul..este o necesitate..si o tehnica.Si pot spune cxa desea ma folosesc de ea..dar nu mint.Si daca cineva are prosta inspiratie sa ma faca mincinos,iau sabia de pe perete..si.i plec cu capul la plimbare.poate pentru ca urasc atat de mult specia respectiva..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×