Sari la conținut
Forum Roportal
soleg

Cum sa vinzi publicitate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut

 

vreau sa incep o noua afacere, sa creez o revista de publicitate locala, dar stau rau la capitolul "vanzari directe" si momentan nu imi permit sa angajez un agent bun si o sa trebuiasca sa fac eu si munca de teren

as vrea sa va rog sa-mi dati cateva sfaturi in acest domeniu

 

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut

 

vreau sa incep o noua afacere, sa creez o revista de publicitate locala, dar stau rau la capitolul "vanzari directe" si momentan nu imi permit sa angajez un agent bun si o sa trebuiasca sa fac eu si munca de teren

as vrea sa va rog sa-mi dati cateva sfaturi in acest domeniu

 

va multumesc

 

Explica putin "revista de publicitate locala", adica de la cine iei bani si cui te adresezi :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o revista care sa prezinte agentii economici din oras. de la magazine de haine la magazine de telefoane mobile si IT la baruri cluburi restaurante

 

 

idea o am si e buna stiu sigur, dar tehnica de vanzare as vrea sa o dezvolt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi si tu intai cu cine te concurezi pe piata, baga niste avantaja competitive si fa o prezentare cat mai completa a produsului tau. La chestii de genul asta, foarte importante sunt: distributia, structura (care sa avantajeze si firmele mici, care nu isi permit sa achizitioneze un spatiu consistent de reclama) si calitatea tiparului. Iti faci o baza de date, incepi sa suni si cauta pe cat posibil sa le starnesti interesul la telefon, in asa fel incat sa poti stabili o intalnire cu directorul general (ca el e cel care are puterea de decizie finala, ceilalti strang oferte si i le prezinta la anu si la multi ani, plus ca din ce spui tu ei inteleg nici jumate si transmit 10%). Cum sunt destule firme care sa vanda servicii de publicitate intr-o forma sau alta, si in general tehnica de vanzare e destul de agresiva, cel mai bine este sa ii propui sa va vedeti pentru a va cunoaste si a cunoaste noul produs media pe care tu il dezvolti. Daca in urma discutiei, el va hotari ca e un produs care il poata ajuta sa se faca cunoscut si, prin asta, sa isi creasca vanzarile, atunci vei fi disponibil sa ii oferi o solutie de promovare potrivita. Ideea e ca nu trebuie sa simta ca vrei neaparat sa ii scoti banii din buzunar, ci ca te intereseaza mai mult sa aveti o colaborare reciproc avantajoasa.

Ti-am spus cateva lucruri care pentru mine au functionat pe vremea cand faceam lucrul asta, dar depinde mult si de specificul pietei.

A..foarte important, cred eu, este sa ai o politica de discount-uri foarte clara, ca sa eviti tiganeala ca la piata. Oricum asta tot se va intampla, dar o politica clara de disc. trecuta in prezentarea ta, va fi un argument suplimentar ca sa nu ii acorzi reduceri foarte mari. De asemenea, mare atentie la proportia de spatii free la primul numar. Cand faci asta sau cand acorzi disc peste politica stabilita gaseste argumente foarte convingatoare, pt ca altfel vor cauta sa obtina preturi tot mai mici si se duce naibii tot.

Cam atat, mai sunt multe de spus, dar ...mai vb. Mult succes :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×