Sari la conținut
Forum Roportal
julia22

sunt noua pe aici

Postări Recomandate

buna dimineata vreau sa ma alatur si eu printro intamplare trista.acum 2 an am aflat si eu ca sunt purtatoare.a hepatitei b.cronica.din pacate doctorul nu este bun.nu mia recomandat nimic,mia spus cand vor fi crescute transaminasele ma va trece pe interferon.fac analize la 6 luni.un alt doctor mia prescris lagosa cu vitamine.leam luat timp de 3 luni anul trecut in vara si am intrerupt tratamentul.cat costa interferonul?nu am voie sa beau si sa fumez dar beau f mult in fiecare seara si cu fumatul a fel.traiesc in spania sunt studenta si lucrez in club.din cauza anturajului beau cate 4 pahare pe zi.nu pot schimba slujba pt ca nu miam luat inca diploma si nu gasesc deabea la anul sper ceva.se poate trece in ciroza daca o continui asa cu bautura?vreau sa gasesc un hepatolog bun sa ma tina sub observatie.de frica nam mai facut analizele,simt ca innebunesc.cu prietenul din cate am aflat sunt inactica si nu poate lua dar sfatuiesc pe toti,partenerii sa faca vaccinul este de ajuns prin cate trecem noi.se poate lua boala si la copil?adica daca o sa ma hotarasc sa devin mama va avea si copilul?aici in spania nu se aude nimic de vreun medicament incerc printre niste prieteni in america am auzit ceva de o clinica din boston,o sa revin cu informatii.a gasit cineva prin revista formula as vrun leac babesc?tot timpul se scrie de asa ceva acolo.din pacate aici nu am acces la revista.sa auzit de cineva care sa vindecat?sky ai vreun sfat plizzzzzzz,oricine ar putea sami dea un sfat,sau ce nu trebuie sa mananc,din pacate vam spus ca doctorul meu nu e bun si nu sunt bine informata.cati dintre purtatori supravietuiesc?va urez la toti sa nu va pierdeti speranta,se va gasi si ceva pt noi. :derisive:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello. Le luam pe rand, da?

1. Interferonul costa cam 4000 de dolari pe luna. Cel putin atata costa acum 2 ani. Dar oricum nu ti-l da nimeni fara reteta. Daca un medic iti recomanda interferon, il vei primi gratuit dc ai asigurari de sanatate.

2. Daca bei si fumezi ai sanse sa te cureti rapid. Vorbesc serios si daca vrei sa ma asculti e bine, daca nu mergi pe riscul tau. S-ar putea sa traiesti asa inca 30 de ani sau poti face ciroza peste 3 ani. Depinde de tine cat de tare iti fortezi norocul. Tine de organism si de noroc, insa cu siguranta nu vrei sa fortezi nici pe unul, nici pe celalalt. Renunta de azi la tigari si alcool!!!

3. Daca nu se vaccineaza, prietenul tau poate lua virusul de la tine. Sansa e mai mica atunci cand esti purtator inactiv, insa exista. Asa ca vaccineaza-l.

4. Poti sa dai virusul copilului insa exista si o sansa foarte mare: daca la nastere i se administreaza in primele 12 ore de la nastere atat vaccinul anti-hepatic cat si imunoglobulina, sansele sunt doar de 5-10 % ca el sa ia virusul sau chiar si mai mici.

5. Renunta la leacuri babesti cand e vorba de boli serioase, si asta e foarte serioasa.

6. De mancat ai voie sa mananci ORICE, orice nu iti face rau. Mai nou am vazut ca se recomanda sa evitam fructele de mare. Motivul ar fi o toxina care se afla in ele si care poate provoca cancer hepatic.

7. Nu e vorba de cancer aici. La intrebarea ta aceea cu cati supravietuiesc iti raspund ca dintre cei care au nevoie de tratament (cei cu hepatita cronica activa) un 20 % pot face ciroza daca nu fac tratament si din cei care fac ciroza, in termen de 10 ani sa zicem jumatate decedeaza in urma unor complicatii sau a cancerului hepatic.

Nu vreau sa fac nici o estimare fara sa am date complete, insa cred ca per ansambul cam pana in 10 % din cei cu hepatita cronica vor muri in urma unor complicatii. Perioada? Intre 5-40 de ani de la infectie. Unii dupa 5 ani, altii dupa 10, altii dua 20, altii niciodata. E vorba de noroc si de felul cum te tratezi sau ai grija de tine.

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna sky mersi pt raspunsuri.problema cu interferonul aici este ca asigurarea mea acopera jumatate din pret.adica o sa platesc 2000 si poate iau o mie inapoi in cel mai fericit caz.din cate imi aduc aminte din discutia doctorului ca o sa platesc ceva pt interferon e sigur, sil obtii gratis numai daca situatia e grava.sunt cam aiurea aici.asigurare de sanatate in tara nu am.dupa cum intelegi,trebuie sa muncesc altfel nu o sa am bani nici pt medicamente.mai am cateva intrebari.cate luni se ia terapia de interferon?adica sa stiu la ce suma sa ma astept.cand faci terapia de interferon la cei care sunt purtatori de putini ani sunt sanse sa pleaca virusul definitiv?si cei care au facut cu interferon si au avut rezultate bune sau vindecat sau doar sa ameliorat boala?am auzit ca cu interferonul te umfli e adevarat?ce este viremia?si cand trebuie facuta.mie doctorul mia luat numai probe de sange atat.si de ce altii se duc la 3 luni la analize si mie mi sa spus la 6 luni?care e cel mai bun spital din bucuresti pt bolnavi de hepatita?pt ca situatia e cam complicata,o sa fiu pe muchie de cutit.o sa incerc sa nu mai beau la servici si sper sa miau diploma cat mai repede.am auzit ca nu trebuie sa manaci grasimi,trebuie totul fiert si fara sare,adica sa nu mananci mancaruri care fac rau la ficat,nici ou prajit.o sa incerc sa mananc mai sanatos.cam atat tu de cat timp esti purtator?poate cineva sa afle cu exactitate de cat timp e purtator?nu ma refer la ziua si data ci la ani.exista analize care pot arata de cat timp exact e cineva purtator?cam atat ms

o zi buna la toti :serenade:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Julia22,

dupa ce ti-a luat doctorul singe ai purtat cu el o discutie despre rezultatul analizelor? Ti-a spus ce a testat, ce valori au iesit si in ce stadiu te afli? Daca ai impresia ca este inapt nu te mai duce la el, dar in orice caz dute si i-a copiile dupa analize, ca sa le ai tu la mina si cu ele poti sa mergi si la alt medic sa te sfatuiasca mai departe. Daca scri ceva mai mult despre analizele tale te vom putea ajuta mai mult.

Ţelul terapiei nu este de a "scapa" de boala ci de a reduce cantitatea virala si de a obtine o seroconversie a antigenului Hbe-Ag. In cazuri izolate se "scapa" si de boala dupa tratamentul cu Interferon (poti citi si aici http://hepatita-b.myforum.ro/ iar asta inseamna ca HBs-AG devine negativ.

In primul rind trebuie sa se vaccineze prietenul tau, macar sa mearga la doctor sa-si faca analizele ca poate are deja anticorpi destui si atunci este imun si nu-i mai trebuie vaccin. In al doilea rind despartete de alcool, ca terapia nu are nici un sens daca bei mai departe. Pe de o parte ajuti ficatul si pe de alta il distrugi, sint bani aruncati...

Numai bine!

Editat de juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:tease: buna juliana,luni o sa ma duc la analize.o sa incerc sa gasesc alt doctor si o sa scriu cate ceva din rezultate,nu stiu totusi ce e viremia.numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×