Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

conditii somaj! pls help

Postări Recomandate

In ce conditii trebuie sa ti se desfaca contractul de munca individual ca sa poti primi somaj? Care sunt articolele de lege sau CM care iti dau acest drept, cand provii din campul muncii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii disponibilizat prin reducere de cadre, prin renuntarea activitatii firmei, prin falimentarea acesteia, in carte de munca cu litera A, lege din 1991.

Iar in ultimii 12 luni cel putin sase sa fie lucrate, se include si concediul de odihna sau medical, prin urgenta.

Nicidecum nu beneficiezi de ajutor de somaj in cazul in care iti dai demisia, indiferent de perioada anterioara lucrata.

Daca ai intrat in randul somerilor nu intra in panica, te vei descurca cu siguranta, esti tanara...asta ca o paranteza, daca e vorba de tine. Sanatate sa fie, restul se rezolva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fii disponibilizat prin reducere de cadre, prin renuntarea activitatii firmei, prin falimentarea acesteia, in carte de munca cu litera A, lege din 1991.

Iar in ultimii 12 luni cel putin sase sa fie lucrate, se include si concediul de odihna sau medical, prin urgenta.

Nicidecum nu beneficiezi de ajutor de somaj in cazul in care iti dai demisia, indiferent de perioada anterioara lucrata.

Daca ai intrat in randul somerilor nu intra in panica, te vei descurca cu siguranta, esti tanara...asta ca o paranteza, daca e vorba de tine. Sanatate sa fie, restul se rezolva.

ai raspuns gresit , eu aveam 11 luni de munca cind am fost concediat iar de la Fortele De Munca mi-au spus ca nu am dreptul la somaj decit daca aveam 12 luni de munca.

 

Asa ca m-am trezit deodata somer fara somaj !!! :ph34r:

 

 

Si iar gresesti cind spui ca se rezolva !

Legile lui Murphy sint valabile oriunde si oricind.

Zimbeste...miine va fi mai rau !

Daca ceva poate sa mearga prost... va merge !

 

 

Daca stai degeaba citeva luni "home alone" ... o iei razna =]

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conditii de acordarea indemnizatiei de somaj

 

Potrivit prevederilor art.34 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×