Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu am lamai cumparat de la metro...are acum 1/2 m lung si subtire, numai frunze.Si acesta trebuie altoit?Sau sa astept...dar nu stiu ce sa astept.Cd l-am luat avea doar un bat si 4 frunze..

 

 

Nu, pentru ca in magazine se aduce deja altoit. Desi este subtire si arata mai slabut, planta este sanatoasa. Se dezvolta mai incet daca este "acasa" la ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un lamai, crescut din samanta si ajuns cam la un metru, este subtire si nu se ramifica. Am inteles k trebuie altoit dar nu acum ci in lunile calde. Voi ce sfat imi dati ? nu vreu sa creasca la fel ca un bat... :flowers:

arunca-l si ia cativa butasi de la cineva care are un lamai altoit. pune-i in pastile de turba cu radistim si sub folie. vei avea plante identice si f sanatoase. daca vrei sa afli mai multe, da un semn si-ti explic ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un lamai de 5 luni plantat de mine.....acum are 55 cm inaltime si aproape 2 cm in diametru la baza tulpinii. De 2 luni s-a ramificat in 2 crengi... o cunostinta mi-a zis ca trebuie taiate ca sa se creasca in diametru tulpina pentru a fi altoit...asa am si facut desi am indoieli acum ca am facut bine...cand trebuie altoit, e bine sa-l las sa mai creasca in inaltime sau sa se mai ramifice??? Apropo ii pun apa foarte des, e bine sau nu???

Astept sfaturi......multumesc.....adresa mea de maill este alehin2004@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles daca ai plantat un lamai, sau ai pus o samanta si a crescut?

-Altoirea se face incepand cu luna mai pana in septembrie .

-In perioada aceasta nu se uda asa des(eu il tin pe balcon la 12-15 grade si i-l ud o data pe saptamana si foarte putin) .

-Cred ca nu trebuia sa-i tai lastarii;daca are tulpina asa groasa(2cm.?) era mai bine sa altoiesti amandoi lastarii.

Oricum pana la perioada de altoire poate mai primesti si alte sfaturi.Succes! :shipwrecked:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo ii pun apa foarte des, e bine sau nu???

 

 

NU e bine, se va putrezi !!! Sa lasi sa fie bine uscat pamintul cand dai apa, iarna odat ape luna iar vara de doua ori, strict !!!

 

Udatul sa fie facut in asa fel sa inunzi containerul iar surplusul de apa se va scurge in ceva, acum in Februarie trebuie si fertilizat solul. La magazinele de specialitate iti spune cu ce. Asa creste de mic si subtire ori ce citrus !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GinGin este foarte frumos lamaiul ta.Sa-ti traiasca si sa te bucuri de "roadele"lui.

Cred ca ar trebui in primavara sa-i mai tai din lastarii de sus, sa rodeasca mai mult si sa i se intareasca ramurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- si eu am un lamai de 7 ani tot din samburi de lamaie. Are peste 1 metru, am incercat sa-l altoiesc dupa metodele din carti da nu mi-a reusit, apoi si-a revenit dupa taietura provocata si acuma creste in toate directiile.O sa mai incerc anul asta odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gin Gin, superb lamaiul tau. Sa te bucuri de el cat mai mult timp si sa te tot incante cu flori si fructe !

Fericirea, oare lamaiul tau nu e cam batran pentru altoire... din cate imi aduc eu aminte altoirea la citricele obtinute din seminte se face undeva in jurul varstei de 3-4 ani. Se tine cont atat de grosimea trunchiului sau a ramurii principale destinate altoirii cat si de grosimea altoiului, ambele urmand sa fie similare ca dimensiune (diametru in sectiune). Altoirea se practica in majoritatea cazurilor cand ramura principala (portaltoiul) ajunge la grosimea unui creion...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×