Sari la conținut
Forum Roportal
Magic-eyes

Am uitat sa precizez cateva chestiuni

Postări Recomandate

Buna din nou prieteni!Am uitat sa precizez ca nu imi este rau, adica nu am simptome de boala.In afara de cateva dureri de cap foarte rar si ocazional insomnii.Dupa ce am aflat ca sunt purtatoare de virus am vrut sa intrerup alaptarea , dar m-am interesat si mi s-a spus ca nu afecteaza copilul, mai ales daca la nastere a fost vaccinat.Ulterior i-am facut testul si nu este infectat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna din nou prieteni!Am uitat sa precizez ca nu imi este rau, adica nu am simptome de boala.In afara de cateva dureri de cap foarte rar si ocazional insomnii.Dupa ce am aflat ca sunt purtatoare de virus am vrut sa intrerup alaptarea , dar m-am interesat si mi s-a spus ca nu afecteaza copilul, mai ales daca la nastere a fost vaccinat.Ulterior i-am facut testul si nu este infectat.

 

Hallo Magic-Eyes,

 

felicitari pentru copilul tau sanatos! Cunosc purtatoare HBV care au intrerupt sarcina pentru ca li s-a luat speranta chiar de catre persoane calificate ca ar putea naste un copil sanatos. Uite tu ne dai speranta inapoi si iti multumesc pentru asta.

Cit despre interferon aici (in germania) il primesti doar daca ai viremia peste 100000 copii/ml si daca ai transaminazele mai ridicate decit duble pe o perioada mai lunga decit sase luni. Eu tie un sfat nu pot sa-ti dau trebuie sa decizi tu impreuna cu medicul tau, dar daca as fi in locul tau inainte sa incep tratamentul m-as duce la un gastroenterolog, l-as ruga sa-mi faca viremia, mi-as face eventual si o punctie si as tine sub control transaminazele sa vad daca oscileaza sau tot mari ramin.

Fara viremie si punctie nu m-as apuca de interferon. Exista si alte medicamente virostatice (Lamivudin si poate in curind in Romania si adefovir ) care nu sint chiar asa de dure ca interferonul si care se administreaza la o viremie mica si daca ficatul nu este inflamat.

Sotului tau daca e frica de HBV trebuie sa se vaccineze. Dar daca are titerii Hbs-Ak mai mari de 100 atunci este imun. Nu trebuie sa-i fie frica eu nu mi-am infectat sotul in (in 30 de ani). Dar HBV-ul il poate lua si de altundeva nu doar de la tine.

Numai bine!

Juliana

www.hepatita-b.myforum.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ca mi-ai raspuns Juliana!Cand am aflat ca sunt purtatoare de hepatita b aveam deja pe Victoras de un an si 11 luni.Cum am spus aflasem intamplator la niste analize cerute pentru inceperea unui curs de coafeza.Oricum nu pot sa ma apuc de interferon,fara sa aflu toate analizele si cred ca doctoritza care m-a luat in grija de aceea ma trimite la Bucuresti pentru teste(eu sunt din Galati).Miercuri ma duc la ea si am sa ii pun mai multe intrebari, ca ea nu mi-a spus nimic despre viremie.Mi-e frica tare de ceea ce ma asteapta. Oricum am aflat de la voi mai multe decat am putut afla de la medici. Am inceput sa dorm mai mult sa imi ajut ficatul sa se regeneeze daca e cazul, incerc sa tin o dieta cat de cat sanatoasa, fara excese alimentare.Desi mananc destul de bine , sunt cam slabutza, se pare ca nu asimilez, acum toti prietenii imi spun ca din cauza hepatitei am slabit asa mult ( inainte de a fi insarcinata aveam 48 kg, acum dupa ce am terminat si cu alaptarea am 43 kg - se zice ca dupa ce intzarci ar trebui sa te ingrasi la mine se pare ca e pe dos, oare datorita hepatitei?). PS.Aveti grija de voi si de tot ce va este drag!Magic-eyes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, daca sunteti buni am nevoie sa-mi spuna cineva care a urmat tratamentul cu Roferon A care sunt sintomele cele mai frecvente dupa administrarea acestui medicament si daca se vad ceva rezultate pozitive imediate. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo magic-eyes,

ar trebui totusi sa incerci sa pui ceva kg pe tine ca 43 e foarte putin egal ce statura ai avea. Iar dupa cite am citit tratamentul cu interferon duce la pierderea din greutate. Linistestete, copilul are nevoie de o mama puternica (fizic si psihic). Poate il convingi si pe sotul tau sa-si faca analizele si atunci, daca nu are HBV ori este imun ori se poate vaccina si te mai scapi si tu de o grija care te framinta.

Iti tin pumnii!

Editat de juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou Juliana!Eu am 1.55 m inaltime, si intr-adevar am slabit mult, dar oricat as manca se pare ca nu reusesc sa ma ingras.Abia astept ziua de miercuri sa merg la dr sa-i cer mai multe detalii despre viremie, ca nu mi-a spus nimic.Sper sa scap de incertitudine.Pana atunci incerc sa imi tin moralul ridicat desi tinde vertiginos sa cada mereu.Avea dreptate Sky, ca daca citesti mai multe devii si mai nelinistit. Dar pe de alta parte sunt sigura ca am nevoie sa stiu ce si cum se intampla cu hepatita b, cu starea de purtator activ si purtatator inactiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello Magic-Eyes. Un raspuns foarte bun ti-a dat si juliana, prea mult nu am cu ce sa completez. Trebuie neaparat sa iti faci viremia pt ca ai TGO si TGP marite. Este posibil sa ai o hepatita cronica activa cu virus mutant AgHbe negativ. Ceea ce trebuie sa te incurajeze este ca exista un tratament si ca esti tanara si ai descoperit acest virus la o varsta cand poti face ceva sa scapi de el sau macar sa il opresti. Moralul cazut il aveam toti, dupa un timp te obisnuiesti, la fel cum se obisnuiesc si ceilalti 2-3 milioane de romani care au B si C. De slabit si slabit mai mult de griji cred, sa stii ca acelasi lucru il pateam si eu, si doar dupa ce am mancat dulciuri si mancare multa (ceea ce nu e neaparat nu lucru bun) am reusit sa castig ceva in greutate. Din ce cunosc eu, cei mai multi au slabit in greutate atunci cand au aflat ca au hepatita. Te macina, daca nu fizic macar psihic.

Si eu cred ca ar trebui sa mergi la un gastroenterolog si sa ceri sa iti faca toate analizele (inclusiv viremia si punctia, care mai mult sperie ca idee) si abia dupa aceea sa vezi optiunile tale. Stiu ca e simplu de zis, dar am trecut toti prin asta. Unii am avut norocul (sau ghinionul) sa nu primim tratament pt ca nu se recomanda, altii l-au primit si a fost bine si de ei. Pt moment e bine ca ai descoperit acum ce ai si vei stii in continuare ceea ce trebuie sa faci.

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello Magic-Eyes. Un raspuns foarte bun ti-a dat si juliana, prea mult nu am cu ce sa completez. Trebuie neaparat sa iti faci viremia pt ca ai TGO si TGP marite. Este posibil sa ai o hepatita cronica activa cu virus mutant AgHbe negativ. Ceea ce trebuie sa te incurajeze este ca exista un tratament si ca esti tanara si ai descoperit acest virus la o varsta cand poti face ceva sa scapi de el sau macar sa il opresti. Moralul cazut il aveam toti, dupa un timp te obisnuiesti, la fel cum se obisnuiesc si ceilalti 2-3 milioane de romani care au B si C. De slabit si slabit mai mult de griji cred, sa stii ca acelasi lucru il pateam si eu, si doar dupa ce am mancat dulciuri si mancare multa (ceea ce nu e neaparat nu lucru bun) am reusit sa castig ceva in greutate. Din ce cunosc eu, cei mai multi au slabit in greutate atunci cand au aflat ca au hepatita. Te macina, daca nu fizic macar psihic.

Si eu cred ca ar trebui sa mergi la un gastroenterolog si sa ceri sa iti faca toate analizele (inclusiv viremia si punctia, care mai mult sperie ca idee) si abia dupa aceea sa vezi optiunile tale. Stiu ca e simplu de zis, dar am trecut toti prin asta. Unii am avut norocul (sau ghinionul) sa nu primim tratament pt ca nu se recomanda, altii l-au primit si a fost bine si de ei. Pt moment e bine ca ai descoperit acum ce ai si vei stii in continuare ceea ce trebuie sa faci.

 

Sanatate.

Sky,sunt noua pe acest forum am mai scris doar o singura data si te-as ruga daca se poate sa-mi dai si mie o adresa de maill sa-ti pun mai multe intebari legate de hepatita c de care sufar si eu.Eu nu am timp sa intru prea des pe forum.Te-am vazut activ pe forum mai tot timpul si pe Gabriel caruia ii multumesc pentru ca ma intampinat pe forum prima data cand am scris.

Sanatate multa si sa dea Dumnezeu sa invingem acest virus nenorocit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am informat mai mult pentru hepatita B. Desi par virusi asemanatori au evolutii diferite si binenteles particularitati. Cu siguranta nu te pot ajuta mai mult decat cei de pe forumul cu hepatita C.

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut sky,

 

Am inceput sa citesc tot ce se posteaza in materie de hepatita B.

 

Imi zici si mie, te rog, care ar fi pasii logici ce trebuie facuti..imediat ce afli ca ai Hepatita B si ce iti indica daca este sau nu cronica ? Recunosc, citesc pe aici in nestire si mare lucru , fiindca e o lumea complet noua [pt mine] nu inteleg.

 

Multumesc mult si ,daca avem curajul, sa luptam !!

 

[daca nu avem curajul ...nu avem incotro :yahoo: ]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×