Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

sterilizarea chirurgicala

Postări Recomandate

Nu stiu ce zice biserica, eu nu sunt de acord cu aceasta metoda.

In viata nu poti stii ce ti se poate intampla: divort, moarte copii si cand vrei sa mai faci copiii te trezesti ca nu mai poti. Parca cu asta nu ne putem juca, nu mereu putem hotari asupra corpului.

 

Parerea mea: eu nu sunt de acord - exista sterilet ca metoda de contraceptie care nu face nimic rau , pastilele cotraceptive - care pt mine sunt supliment de hormoni, deci toxice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desi am doi copii, desi nu folosesc nicio metoda contraceptuala( pilule, diagfragme, sterilet) si asta din motive strict medicale, nu as face niciodata asa ceva...prefer sa traiesc cu frica'n san tot timpul decat sa recurc la o metoda ireversibila.....cred ca Dumnezeu ne'a facut asa si nu avem dreptu' sa schimbam firescul lucrurilor....NU AS FACe:O NICIODATA, indiferent de parerile pro sau contra...

 

*erata:contraceptiva...lol, ce'am scris :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as considera ca este mai bine sa-mi inhib fertilitatea as recurge la o metoda adecvata corpului meu, medicala sau traditionala. Dar ina celasi timp mi-as asuma faptul ca limitez intr-un fel modalitatile de expresie ale fiintei mele.Dar pentru ca amputerea de a aelge pentru mine si daca voi considera ca acesta este lucrul util mie, sigur, as opta pentru o metoda de infertilitate. Nu cred ca mi-ar atinge demnitate sau orgoliul. Pentru ca stima de sine, in cazul meu, nu tine de cati copii am. Dar pot sesiza cat pretuieste cineva ca o femeie sa aiba copii. Si imi asum si riscul ca cineva sa-mi spuna candva - nu ai dreptulsa vorbesti,n-ai de unde sa stii, tu nu ai copii. Numai ca fiinat umana poate sa faca sa simta si sa gandeasca lcucruri. Daca nu ai biologic copii nu inseamna ca nu simti totusi (cev alegat de subiect sau nu gandesti ceva legat de relatia cu ei si comportamentul adecvat fata de ei - uneori mai bien decat parintii biologici). Acesta este cuvantul meu legat de aceasta problema. Q

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. care este diferenta intre ceea ce fac metodele contraceptive si ce se realizeaza prin sterilizare? Nu tot acelasi rezultat il vizeaza? Nu tot intervii asupra a ceea ce a lasat Dumnezeu? Da, temporar, poate cand o sa-ti vina tie bine, o sa vrei sa ai si un copil, cand n-o sa te mai incomodeze. In situatia in care ma gasesc eu, de exemplu... Nu vreau sa mai am copii. Ever. Mi se pare comoda metoda asta. Nu are efecte adverse, nu te ingrasi, etc etc. Steriletul face belele, infectii, am auzit tot felul de povesti. Anticonceptionalele la fel, dereglari, te ingrasi, iti creste pilozitatea, stiti si voi mai bine ce efecte colaterale au. Prezervativul se rupe. Nu de putine ori. E o metoda radicala, dar convenabila. Cred. Sper sa nu fiu sub efectul evemineltelor din ultimele ore, dar.. Mi se pare ok..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as recurge la o metoda ireversibila cum ar fi legarea trompelor, as prefera pilulele contraceptive (metoda pe care am si folosit-o pana sa hotarasc sa am copii).

Mie personal putin imi pasa ce parere are biserica :doh: (altfel mi-as fi complicat viata inutil cu regrete si indoieli si remuscari), probabil ca e impotriva a orice metoda contraceptiva, nu stiu, ideea e ca daca pot sa controlez acest aspect al vietii mele (cati copii am si cand) de ce sa nu o fac? Daca as alege o metoda ireversibila, deja dupa acest pas nu mai am control, este o decizie luata si gata, si daca ma razgandesc dupa, ce fac atunci? :kiss:

PS eu nu am avut probleme cu pilulele, decat in prima luna cand am luat am avut ceva la ficat- mi-au crescut transaminazele, dar nu stiu daca neaparat era in legatura cu pilulele, dupa aceea am continuat ani la rand si nu am avut nimic, nici ingrasare, nici pilozitate in exces. Cred ca dupa ce nasc voi continua cu aceleasi pastile.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand am luat pilule nu m-am simti bine - greturi, ameteli, moleseli si tot felul de disconforturi (poate unele induse de citirea prospectului), dereglari de ciclu. Le-am curmat repede (cateva luni) deci nu pot sa stiu daca toate acestea incetau la o folosire constanta, pe termen lung. Steriletul mi s-a parut cumva invaziv si dureros. Legarea trompelor la fel. Am preferat "caciulita" dar n-a preferat-o partenerul. Am ales metoda "calendarului" sau cea a practicii sexuale continente. Ultima varianta a dat cele mai mari satisfactii (nu in sensul nonfertilitatii). Evitarea unei sarcini este o dorinta aparuta de curand, in urma unei nasteri premature a unor gemeni (fata si baiat) care nu au trait decat o saptamana. Experienta prin care am trecut, deosebit de complexa (n-as spune acum dureroasa ci foarte, foarte profunda) ne-a facut sa ne gandim bine daca suntem pregatiti sa ne asumam un copil. Nici acum nu cred ca suntem pregatiti. Dar nu excludem posibilitatea. De aceea nu alegem o metoda radicala, fara cale de intoarcere sau agresiva.

Daca as fi avut copii cu siguranta ca as fi considerat-o de departe cea mai complexa experienta de viata si cel mai important lucru din viata mea. Daca nu-i am trebuie sa gandesc altfel, altfel m-as considera o femeie ratata. Inteleg ce-mi asum prin evitarea unei sarcini dar in acelasi timp cred ca pot face lucruri care sa-mi exprime mintea si sufletul, altele decat maternitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gusay....idem si io...nu folosesc nimic in afara de prezervativ, si ala doar cand cred ca e musai....adr pentru mine aceasta alternativa e exclusa din start....vreau inca sa cred ca mai pot fi femeie..si asta in toate sensurile posibile, desi, nu'mi mai doresc copii.

 

si, crede'ma, imi pare rau pt. situatia prin care ati trecut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea sterilizarii umane nu este noua, ea a fost propus pentru prima data pa la inceputul sec. al 19-lea de 2 englezi, uite ca-mi scapa numele :kiss:

ma rog... eu nu inteleg de trebuie sa castram rasa umana, pentru a impiedica atat natalitatea, cat si eventualele avorturi ?

lucrurile sunt dicutalbile atat sub raportul uman, cat si sub cel al bisericii ...

fiecare are propiul sau arbitru si poate judeca pentru sine , nu pentru celalalt , ceea ce i se "potriveste" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de trebuie sa castram rasa umana, pentru a impiedica atat natalitatea, cat si eventualele avorturi ?

Asta-i miezul problemei. Dar cine ne invata cum sa nu ne insarcinam pe cale blanda, fara vreo reprimare. Ajungem iar la educatie si modelarea paradigmei?

 

La trairea noninstinctuala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×