Sari la conținut
Forum Roportal
SK

Legislatia site-urilor si obligatiile administratorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cautat pe internet dar nu prea m-am lamurit in legatura cu ce obligatii are un administrator de site si cum este cu legea drepturilor de autor pe internet.

 

M-ar interesa si despre platile facute pentru servicii prin intermediul internetului. Trebuie sa iti faci societate inainte, se poate si ca persoana fizica :?:

 

Daca are cineva vreun articol sau stie mai multe despre acest subiect....

 

O alta intrebare.

 

Ce valabilitate are regulamentul unui forum in fata legii ?

 

De exemplu pe forumul meu am un paragraf in regulament care spune: " Responsabilitatea pentru continutul mesajelor si a informatiilor prezentate apartine autorului si nu administratorul acestui forum"

 

Ce valabilitate din punct de vedere legal are acest paragraf ?

 

pe.sa. Nu prea se incadreaza in categoria "Noutati", insa nu prea am stiut unde sa scriu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce valabilitate are regulamentul unui forum in fata legii ?

 

Ma indoiesc insa ca intr-o tara in care legile sunt atat de prost facute , precum Romania , sa se mentioneze undeva si despre forumurile realizate pe internet. Cred ca mai degraba prevederea de care ziceai tu, cu responsabilitatea, e doar pentru a-i "speria" pe unii sa nu posteze aberatii, nu mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La o parte din problemele pe care le-ai enuntat m-am gandit si eu. Stiu pe cineva care a terminat dreptul o sa-la intreb pe el si revin cu detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce am aflat:

 

"In ceea ce priveste Regulamentul unui forum, legislatia e chiar lacunara. Exista legea 455/2001 privind mijloacele moderne de comunicare care priveste si internetul si in plus O.G. nr. 130/2000, surse normative care nu transeaza aceasta problema.

Insa, in mod clar, clauza pe care tu ai inserat-o pe site este o cauza exoneratoare de raspundere. Cu alte cuvinte, tu nu poti fi tras la raspundere civila sau penala pentru faptele-in speta vorbele- celor care iti acceseaza site-ul. Pasajul respectiv din Regulament trebuie insa afisat astfel inc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns.

Nu am mai trecut pe aici de ceva timp asa ca iti multumesc cam tarziu. :pee

Cred ca o sa adaug si eu acel mesaj jos pe forum. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×