Sari la conținut
Forum Roportal
lidiuta

Analize dupa 3 luni de tratament

Postări Recomandate

Va multumesc tuturor celor care mi-ati dat detalii despre tratament, dar mai ales despre efectele lui adverse!

Dupa ce mi-ati spus multe lucruri nu tocmai fericite, ati finalizat asa: "tratamentul merita facut!" Asa este, merita, dar recunosc ca nu a fost usor, pana acum. Sunt dupa 3 luni de tratament, virusul e nedetectabil, analizele sunt normale, asa ca am depus azi la Casa de Asigurari dosarul pentru continuarea tratamentului.

Recunosc ca am luat 2 copegus dimineata si 2 seara si un pegasys pe saptamana. Dupa 3 luni am aceste rezultate. Ce nu inteleg este cresterea dozei de copegus la 3 buc dimineata si 2 seara. In consecinta s-a reinstalat oboseala, insomnia si mancarimea de piele. In rest, sper sa ne dam unii altora numai vesti bune!

Va stau la dispozitie pentru orice intrebare care va nelinisteste, in masura in care cunosc raspunsul! Inchei si eu spunandu-va: e cam greu de suportat tratamentul, dar nu imposibil! Merita facut, pentru ca rezultatele sunt spectaculoase si boala este vindecabila 100%. Nu uitati ca pana in anul 2000 nu exista tratament!

 

Sanatate si mult curaj! ;) :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna lidiuta,

Si eu am terminat tratamentul acum 4 luni de zile si viremia este nedetectabila.

 

 

Ma bucur sincer pentru tine!

Sa inteleg ca ai facut tratamentul 11 luni?

L-ai suportat usor? Pe mine incepe sa ma nelinistesca starea de oboseala, dar mai ales faptul ca nu pot sa ma concentrez prea mult pe o problema si nici sa ascult pe cineva mai mult de 5 minute. Sunt persoana publica si rabdarea e o regula...ce tine de deontologie!

Poate ai o varsta care te-a ajutat sa treci usor peste probleme. Sa ai grija de tine si in continuare!

Cele bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

felicitari Lidiuta!!!

 

Si prietenul meu (el are hep. C) i-a iesit nedectabil dupa 3 luni. Reactii secundare nu prea are, doarme mult in weekend.

 

iti doresc multa putere si inca o data felicitari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna lidiuta,

 

Tratamentul l-am suportat destul de bine.

Eu am facut 21 de ani luna trecuta.

Efecte adverse am avut foarte putine fata de alte persoane iar tratamentul l-am dus la pana la capat.In general la mine problema era ca faceam spre sfarsitul tratamentului ceva febra,dar cand am terminat tratamentul am scapat si de febra.Am si slabit in timpul tratamentului destul de mult dar cand am terminat tratamentul am luat in greutate iar acum ma simt foarte bine.

Ai grija de tine si mai vb.

Va doresc SANATATE la toata lumea si VIREMIE NEDETECTABILA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lidiuta,

nu pot decat sa te invidiez si sa te felicit - dupa 3 luni de tratament, stii cum stai - Si STAI BINE !

Eu , in 22oct., voi avea 4 luni - nu stiu care a fost viremia initiala ( rezultatul primit a fost "pozitiv " ) , iar care a fost evolutia, voi afla doar in decembrie.Doza ta de ribavirin a fost mica , probabil si fiindca nu esti supraponderala, si n-ai fost nici cand ai inceput ( Cel putin mie, care traiesc in Israel , mi s-a explicat ca doza asta se stabileste si in functie de greutate ) Eu am luat startul cu ( tine-te bine ! ) 68kg la 1,56 m.Asa ca am primit direct 3+3 .Am sperat ca voi cobora la 3+2 , fiindca acum am deja doar 61 kg - dar am inteles ca asta va fi doar daca imi scade hemoglobina sub 10.Teoria aici e ca "atacul " foarte concentrat , initial, e important.

Eu sunt purtatoare de virus 1 - cei cu 2 si 3 , fac doar 24 saptamani de tratament, si probabil ca lor li se reface viremia la 12 saptamani ( circa 3 luni )

Cu efectele secundare neplacute , sunt convinsa ca voi reusi sa gasesc, caine-caineste, un "modus vivendi ".Ajutoare naturale ( deci nu tot felul de medicamente ) nu prea sunt aici - sau daca sunt , eu nu le stiu ( de obicei israelienii adopta orice noua moda sau curent, in orice, dar e multa munca sa caut denumirile latine ale plantelor in enciclopedii , si apoi sa caut cum se cheama in ivrit planta respectiva, si daca o pot gasi aici, sub vreo forma oarecare - uneori sunt lenesa...) Iar in Romania am reusit sa merg doar de vreo 4 ori , in aproape 18 ani de cand suntem aici ( In "raiul " capitalist, viata e , totusi , grea ! Dar despre asta, si despre conditia emigrantilor, cu alta ocazie - daca vei vrea ) , si nu pra imi permit sa cer nici rudelor sa-mi trimita unele-altele.

Avand in vedere ca suntem amandoua cam in acelasi stadiu al tratamentului, am sa ma stradui sa tin mai strans legatura cu tine , ca sa ne mai impartasim din "aventuri " Pana una-alta, te felicit, te imbratisez tare, si da-i inainte tot asa !

Doina-Veronica :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lidiuto, sunt o zapacita !

Ceea ce mi se pare foarte important si am uitat in mesajul precedent - din capul locului, singurul lucru pe care profesorul care conduce tratamentele astea , mi l-a permis ( mi-a interzis categoric polivitamine , care contin de obicei si fier - stiu ca are dreptate, fiindca si noi la fabrica producem !-) pentru a ma mai scoate din slabiciune si oboseala - capsule de GING-SHENG, sau Jen-shen ( cum il stiusem eu in tinerete ) Asta e capsula cu extract de radacina de ging-sheng, care se mai cheama si "Radacina Vietii " si e folosit de foarte mult timp in Asia.E un biostimulant, bun in convalescente si stari de slabiciune si anemie .Cam cu un an jumatate inainte de instalerea menopauzei, am trecut printr-o stare din asta ( prietenele mele de varste apropiate mi-au spus ca si ele ) Pana am dat de ceva special pentru asta ( tot extracte de plante si placenta ) , am luat capsulele astea ( din fericire si din astea producem, ca sunt destul de scumpe )Si efectiv mi-a ajutat( Barem cele 9 ore de servici le faceam onorabil ) Singura retinere - daca ai alunite , negi , sau alte formatiuni pe piele , pasibile de a fi maligne ( eu am stopat in 2004 in noiembrie cand mi s-a scos de pe dosul palmei o formatiune canceroasa, aparuta brusc, si cu dianetrul cam de 1,50cm, si inalta de vreo7mm ) , sau, Doamne fereste, esti suspecta de ceva asemanator, in orice alta zona a corpului, sa nu iei- fiindca stimuleaza si inmultirea celulelor cancerigene.Succes !

Doina-Veronica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×