Sari la conținut
Forum Roportal
EmmaD

Cumparare imobil

Postări Recomandate

Am nevoie urgenta de niste raspunsuri, sunt total in ceata si timpul e mult prea scurt.

 

De 14 ani, de cand a ramas vaduva, locuiesc cu mama. A venit sora anul asta ca vrea partea ei, adica jumatate din casa.

Pretentii aberante, tinand cont de faptul ca mama nu merita asa ceva ;)

I s-au oferit mai multe alternative, casa fiind destul de mare, iar curtea si gradina au 3500 mp. N-a fost de acord, asa ca mama s-a hotarat sa-i cumpere o casa, lucru pe care il va face chiar maine.

Acum, sora vrea ca actul de vanzare cumparare sa fie facut pe numele ei, spunand ca nu va mai revendica casa in care locuim noi, dar astea sunt doar vorbe... Mama, ca s-o impace a zis DA, dar ii fac si lu' sor'ta acte pe casa asta, maine. Ea a zis ca nu e nevoie, sa stea linistita ca nu va mai veni niciodata cu vreo pretentie. :stars:

Eu nu vreau nici un fel de act pana dupa decesul mamei. E munca ei de-o viata si nu vreau sa se simta musafir in propria casa.

 

Intrebarea mea este:

Ce ar trebui sa faca mama, ce acte, ca sora sa nu mai revendice aceasta proprietate???

Raspunsurile de genul: "sa nu-i faca acte", nu merg pentru ca nu se poate comunica deschis pe tema asta. Sora mea are un foarte dezvoltat simt al proprietatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci este vorba de sora ta ?

in primul rind mama ta ar trebui sa faca ,actul de succesiune intrucit mostenirea poate consta in mai multe

lucruri ,proprietati ,etc.

Iar apoi in schimbul sorei tale se poate face o despagubire materiala,de comun acord sub diverse forme .

Sfatul meu este sa faceti succesiunea ,iar apoi 'impartiti 'sa zic asa si veti sti despre ce valoare vorbiti.

dupa aceia sa iti faca mama ta un act de vinzare -cumparare cu uzufruct,pe toata mostenirea iar in acest fel

dupa decesul mamei tale ,vei fi singura propietara,nimeni ne mai avind drept de succesiune.

Pentru inf suplimentare PM. Bafta. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice act ( de vanzare-cumparare, testament0 poate fi atacat! sfatul meu este sa iti faca un act de vanzare-cumparare pt casa in care locuiti, in care sa se mentioneze si uzulfruct. In felul asta mama ta are drepturi depline asupra casei pana la moartea sa. Atentie ca si acest act este actacabil, daca mama ta nu are si un certificat medico-legal in care sa se spuna ca e in deplinatatea facultatilor mintale. Ai vazut si tu atatea cazuri in care fratii se cearta pe mostenire........ chiar daca o iubesti pe sora ta , sfatul meu e sa iti faac actele si tie in aceeasi zi.

 

 

 

Draga laurent, succesiunea se face dupa moartea unui om, tinand cont ca au trecut 14 ani de atunci, sper ca acel act s-a facut deja. :stars:

 

 

Bafta in continuare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

actul de vinzare -cumparare nu poate fi atacat in instanta ,testamentul da .

iar succesiunea nu este neaparat sa se fi facut ,chiar daca a trecut atita timp..

daca exista este foarte bine.se face schimb de propietati. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Mama are aceasta casa primita mostenire, deci nu era nevoie de nici un fel de succesiune dupa moartea tatalui, lucru intamplat cu 18 ani in urma. Pur si simplu e a ei si nimeni nu poate ridica vreo pretentie pana dupa deces, Doamne fereste.

...cu exceptia sora-mii, care crede ca i se cuvine ACUM. De fapt a si primit azi cadou o casa+teren, luata cu precontract nefiind actele gata (cadastrul). Cumparatorul e ea, nu mama care a dat banii.

Desi i s-a cumparat o casa, are dreptul legal in continuare de a-si revendica partea din proprietatea mamei.

 

...se poate face o despagubire materiala,de comun acord sub diverse forme .

In mod normal, sau cel putin asa cred eu, ceea ce ea a dobandit azi s-ar fi putut numi despagubirea materiala despre care vorbesti tu mai sus, dar nu s-a intocmit nici un fel de act in acest sens!?!

 

Ai vazut si tu atatea cazuri in care fratii se cearta pe mostenire........ chiar daca o iubesti pe sora ta , sfatul meu e sa iti faac actele si tie in aceeasi zi.

 

Eu nu vreau sub nici o forma acte de la mama!!! Nu, atata timp cat traieste!

 

O alta cale, in afara unui act de vanzare cumparare intre mine si mama, nu exista???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sora ta cit si bunici in caz ca mai traiesc pot veni la mostenire ,cind mama ta va deceda .

Nu conteaza cine a platit atita timp cit proprietara este sora ta.

"Verba volant scripta manet " adica scrisul conteaza.

Deci ca sa intelegi ,uzufructul este ,

UZUFR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu:

in cazul expus de tine, daca vrei ca toate sa fie puse in fagas legal si normal, trebuie sa treci peste piedicile tale privind relatia ta cu mama.

apoi, ar fi bine ca simultan cu intocmirea actelor pentru noua casa, facute sorei tale si ti-se faca si tie pentru casa actuala. ambele sa fie vanzare-cumparare si in cazul tau specificat uzufructul viager(dreptul de a locui pana la deces).in felul asta mama ta fa fi linistita, in ceea ce o priveste pe ea. testamentul poate fi atacat in instanta, dar actul de cumparare-vanzare nu ( exceptie:cand se poate demonstra ca una din parti nu era in deplinatatea facultatilor mentale) daca sora ta accepta sa-i fie cumparata noua locatie de catre mama, si tu trebuie ca simultan sa accepti preluarea propietatii actuale. sa te ajute cel de sus sa iei cea mai inteleapta decizie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne spui ce ai facut ,sa bem in cinstea ta.Emma :kiss: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai cum ai spus tu. casa primita este ca un cadou....deci nu a fost un buna al mamei tale. Ar mai exista o solutie. sa mergi cu sora ta la un notar si ea sa renunte la partea ce i se cuvine din casa in care locuiesti.....dar ca sa fiu sincera cred ca asta nu se poate face decat dupa decesul mamei tale ( sora ta nu poate renunta la un bun care inca nu este al sau) deci sfatul meu este sa faci act de vanzare-cumparare in care sa treci la clauze si uzulfruct viager, ceea ce inseamna ca casa ii apartine mamei tale pana cand aceasta decedeaza. cu cat amani lucrul acesta mai mult, cu atat mai rau.....sti vorba aceea : " nu da vrabia din mana ptr cioara de pe gard". Asa ca bafta multa! Asteptam vesti de la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×