Sari la conținut
Forum Roportal
ina4tou

pls, nu prea ma pricep la calculataore

Postări Recomandate

am si eu o mare rugaminte, vreau sa imi cunmpar un sistem second hand cu urmatoarele caracteristici :

Fujitsu Siemens Scenic ,

Intel Pentium 3 - 733 Mhz,

MEMORIE 256 MB

HARDDISK 10 GB IDE

CDROM IDE

PLACA SUNET, PLACA RETEA

PLACA VIDEO 4 MB SLOT AGP

CARCASA TOWER ATX

FDD 3,5"-1,44 MB

Tastatura PS/2 Mouse PS/2

CABLU ALIMENTARE

 

Placa de baza cu chipset Intel 815 socket 370 FSB 66/100/133 MHZ, 5*PCI 1*AGP 2*USB 1*paralel 2*serial

 

Vreau sa umpar acest sitem pentru a viziona filme si a sta pe internet

Vreau sa intreb daca cu acest sistem ( nu sh placa video daca suporta) sa fac aceste 2 lucruri

Astept raspunsuri, multumesc :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o mare rugaminte, vreau sa imi cunmpar un sistem second hand cu urmatoarele caracteristici :

Fujitsu Siemens Scenic ,

Intel Pentium 3 - 733 Mhz,

MEMORIE 256 MB

HARDDISK 10 GB IDE

CDROM IDE

PLACA SUNET, PLACA RETEA

PLACA VIDEO 4 MB SLOT AGP

CARCASA TOWER ATX

FDD 3,5"-1,44 MB

Tastatura PS/2 Mouse PS/2

CABLU ALIMENTARE

 

Placa de baza cu chipset Intel 815 socket 370 FSB 66/100/133 MHZ, 5*PCI 1*AGP 2*USB 1*paralel 2*serial

 

Vreau sa umpar acest sitem pentru a viziona filme si a sta pe internet

Vreau sa intreb daca cu acest sistem ( nu sh placa video daca suporta) sa fac aceste 2 lucruri

Astept raspunsuri, multumesc :spiteful:

- Cu asemenea configuratie, poti face in conditii foarte bune urmatoarele lucruri:

1. Navigat pe internet, messenger, StrongDC, de mIRC nu mai vb...ala merge si pe un pentium I.

2. Ascultat muzica mp3, cu cele mai noi versiuni de Winamp si Media Player in mod lejer...

3. Daca ai nevoie: aplicatii Office. Nu vei avea pb cu pachetul Office XP, chiar si un Corel iti va merge acceptabil.

- Insa, la o placa video de 4MB, fie ea si pe slot AGP, filmele... cam-cam... la limita. Am avut si inca mai folosesc si eu din cand in cand un PIII mai vechi c-o placa video de 4MB pe AGP, iar la 4MB unele filme mai fac frame-uri din cand in cand...mai ales cele compresate la calitate foarte buna!

 

Per total: Sistemul care vrei sa-l cumperi pare pregatit pt ce vrei sa faci cu el, daca sa iei in calcul varianta unui upgrade la placa video. Macar una de 8MB. :flowers: Pt internet, mergea lejer si cel mai slab Pentium III, adica cel la 450Mhz si asta in Windows XP.

 

P.s.: OS-ul care l-am luat in calcul pt ceea ce vrei sa faci e Windows XP Pro Service Pack 2. La 733Mhz si 256MB ram, iti va merge de la bine in sus. Mai ales ca e Fujitsu Siemens. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Placa video slaba. COnsidera upgrade, si parerea mea merge chiar pe la ceva de 16/23 mb, si daca gasesti, nici un GeForce4MX n-ar fi prea scumpa, acum.

 

Cat despre hard-disk, e cam micut. In special daca planuiesti sa downloadezi mult sau sa tii multa muzica/filme pe hard-disk. Calculeaza ca sistemul de operare papa 1.5 GB, Program Files inca 1GB, si ramai cu .. cam putin. La fel, un hard disk de 40/80 e destul de putin, ia in considerare un posibil schimb/upgrade, iar asta de 10GB sa-l folosesti de transport :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ms de informatii, acuma nu sh ce safac de placa video pana reisesc sa o upgradez, vreau sa vad doar filme, ... :stars: , ma voi gandi daca sa cumpar sau nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Placa video slaba. COnsidera upgrade, si parerea mea merge chiar pe la ceva de 16/23 mb, si daca gasesti, nici un GeForce4MX n-ar fi prea scumpa, acum.

 

Cat despre hard-disk, e cam micut. In special daca planuiesti sa downloadezi mult sau sa tii multa muzica/filme pe hard-disk. Calculeaza ca sistemul de operare papa 1.5 GB, Program Files inca 1GB, si ramai cu .. cam putin. La fel, un hard disk de 40/80 e destul de putin, ia in considerare un posibil schimb/upgrade, iar asta de 10GB sa-l folosesti de transport :stars:

Tu da-i omului solutii ieftine, nu vezi ca se gandeste la un sistem SH care nu face > 250-300ron? ;) Sa incerce mai bine un RIVA TNT2 MX la 32Mb: la SH si pe piatza neagra, nu face mai mult de 50RON.

 

Hardul e intr-adevar cam mic: practic nu-ti incape mai mult de 10 filme de ~700Mb fiecare. Plus Windows si alte alea... Dar poti sa faci altfel: daca iti mai raman bani, cumpara-ti un CD-writer! Cu ceva noroc, gasesti unul nou si la 70ron sau mai putzin. Daca-ti place un film, descarcat, cu greu, de pe net e mai bine sa-l tragi pe un CD. O unitate optica de scriere e intotdeauna binevenita! Ideal un Combo-RW, daca iti permiti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hdd nu e marea mea problema, am unul de 40 Gb p care il pot schimba, placa video e o dilema, oricum ms

Cam cat te-ar costa acest sistem Fujitsu-Siemens? In principiu, Fujitsu e o firma care pune foarte mult pretz pe durabilitate! :stars: Mai rar asa ceva in industria IT&C...

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
costa 2 500 000 lei :stars:

~ pretul pietei SH pt o asemenea configuratie. Daca mai are si un an garantie, eu zic sa te bagi. Oricum, nu-i rau. ;)

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa o comparatie ... acu 2-3 ani am cumparat un P3 Celeron la 700 Mhz cu numai 128 SDRAM in rest aproape la fel, doar cu placa video de 32 Mb ;) si am dat vre-o 6-7 mil. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×