Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Traficul din Bucuresti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ceva timp in Bucuresti e un trafic care da peste cap totul, de la nervi la sistemul de vaiata al oamenilor. In fiecare dimineatza stau si ma uit la cum se circula, la cat se circula, si din pacate am descoperit ca daca ar fi respectate cateva reguli de bun simt ar fi perfect. Nu vreau sa se respecte regulamentul rutier 100 % - nici eu nu o fac - dar sa avem un pic de respect.Si in plue ar mai trebui un element: sa fie politia rutiera in trafic. Si sa fie si in alte zone decat Universitate, Victoriei, Unitii, etc. Exista si Piata Sudului, si Iancului, si Dristor, etc. Si acolo nu vezi picior de politai, sa nu cumva sa oboseasca.

In plus, ce ar trebui sa credem cand un "smecher" cu BMW x5, sau cu cine stie ce masina trece pe rosu, in fata politistului, si respectivul politist NU II FACE NIMIC ? E normal, e logic ? De ce nu se iau carnete ? De c enu sa dau amenzi mult mai dure, finalizate cu inchisoare daca nu sunt platite ?

Astept opiniile voastre, sa vedem daca sunt singurul care gandeste asa. Dar nu cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ? ... in cinci ani, vom circula fericiti cu metroul !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar si cu bunul simt, nu cred ca se rezolva problema. numarul de masini a crescut in mod uimitor, iar strazile au o anumita capacitate. aici este marea problema.

este adevarat ca nici politia nu face mare lucru atunci cand unii trec pe rosu, chiar pe langa ei.

chiar ma gandeam zilele trecute cum ar fi sa revina regula aia numerele pare si impare ca pe vremea lui ceasca ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e bine cu par si impar, de fapt nu stiu cum ar fi mai bine. Dar posibilitati exista, pentru ca am vazut si trafic civilizat, in zi plina a saptamanii, si totul mergea cum trebuie. Dar de ce sunt lasti cei cu tirurile sa mearga unde vor ei, sa intoarca complet aiurea, de ce sunt lasati cei cu microbuzul sa faca ce vor, etc. Ati vazut mictobuz -soferul lui- amendat ? Daca da, sunteti tari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca e bine cu par si impar, de fapt nu stiu cum ar fi mai bine. Dar posibilitati exista, pentru ca am vazut si trafic civilizat, in zi plina a saptamanii, si totul mergea cum trebuie.

acum ... traficul nu este mereu la fel. depinde de ora, de zona ... in zilele de summit pot spune ca s-a circulat mult mai bine decat in mod normal, peste tot, oricand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in anumite zone nu mai depinde, eu ca sa ajung de la 1 mai in berceni tre sa plec de la birou dupa 8:30, ca sa nu fac 2 ore pana acasa :cry: E aglomerat si la 1 noaptea si la 2 :doh:

masini peste capacitatea strazilor sunt si in alte orase, dar gradul de civilizatie mai contribuie si el la fluidizarea traficului. Ca in Buc se bulucesc toti in intersectie si nu mai trece nici unul :doh:

Apoi, in centru chiar daca sta mereu politia, nu prea face nimic. Regulile de circulatie sunt incalcate cu succes de foarte multi si nu prea am vazut trasi pe dreapta multi.

Pe mine ceea ce ma deranjeaza enorm sunt claxoanele :kiss: Apoi, se circula la greu fara stopuri pe frane, ceea ce mi se pare o super inconstienta. Mergi pe o strada cu sens unic si sigur e cel putin un destept care sa intre pe interzis, iar de pietoni deja nu mai zic nimic, ca traverseaza pe unde ii taie capul si te si injura cand claxonezi :P Plus masini de scoala pe bulevardele foarte aglomerate, la ore de varf, mergand cu 20 la h :doh:

 

Moise, sa stii ca la Dristor e aproape mereu o masina de politie in intersectie si un politist langa ea, da inca nu m-am prins ce presteaza acolo :doh:

 

Si m-am gandit si eu la vremurile cu pare si impare....offff ce vremuri :)

 

A, uitasem, sa vedeti ce sexy e sa conduci in Bucuresti cu semnele de incepator, fiind femeie si...blonda :P :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa broscutzo ca scapi tu de semne.......dar la fel de frumos ramane......ce tie si cu barbatii cand vad femei blonde la volan :kiss: nu-i baga in seama......sau baga-i ........unde vrei :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea originala e buna. Imaginati-va situatia ipotetica: strada aglomerata, iese unul din masina cu pusca de vanatoare si ii 'roaga' frumos pe aia care is blocati in intersectie sa se miste dracului. Pariem ca in 5 minute se fluidizeaza traficul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In plus, ce ar trebui sa credem cand un "smecher" cu BMW x5, sau cu cine stie ce masina trece pe rosu, in fata politistului, si respectivul politist NU II FACE NIMIC ? E normal, e logic ? De ce nu se iau carnete ? De c enu sa dau amenzi mult mai dure, finalizate cu inchisoare daca nu sunt platite ?

Astept opiniile voastre, sa vedem daca sunt singurul care gandeste asa. Dar nu cred.

 

 

 

N-am fost demult la Bucuresti, din 1994 Iulie insa am citit peste tot ca "automobilul" conteaza NU cel care-l conduce si asta e mare gresala si discriminare, coruptie impreuna.

 

Un criminal de obicei a furat destul sa aiba o masina cu mare renume insa nu va fi condamnat pentru crimele sale avind o masina "macho" iar pietonul va suferi ca exista !!!

 

Si pe aici romanii la inceput circula cu BMW si Mercedes dar mai incolo cativa ani, doar cu masina !!! ca restul populatiei.

 

Despre respectarea reglilor de circulatie, sincer NU CRED ca un conducator roman va fi capabil sa faca ceva !!! Doar o mana de fier strain ar putea "re-educa" aceasta natie, este opinia mea personala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×