Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

PRo sau Contra : PEDEAPSA CU MOARTEA

Postări Recomandate

Sunteti pro sau contra introducerii pedepsei cu moartea in RO , ca sa expun in mare din 117 tari pe care ONU le-a solicitat sa completeze aceasta rezolutie peste 80 au fost de acord cu introducerea pedepsei cu moartea pentru urmatoarele fapte de natura penala : spionaj , tradare si omor .

De asemenea anumite tari se diferentiaza :

Afaganistan - Adulter

Arabia Saudita -Adulter doar la femei

Sri Lanka - violarea minorilor

si lista poate continua .

 

Argumente PRO : - crimnalii o sa se teama de pierderea celui mai pretios lucru si anume viata

- in SUA in 6ani au murit 2800 de gardieni pentru ca un condamnat pe viata nu are ce pierde

- numai asa se face dreptate 100% victimelor si oamenii se stiu in siguranta

Argumente Contra : - toata societatea se face pasibila de participare la crima

-posibile erori judiciare

- un om nu poate decide luare vietii altuia

 

Luam caz concret pe SUA si pe Ro

 

SUA : criminal 45 de ani - peste 50 de femei omorate , torturate , violate etc si apoi tocate in masina industriala si date mancare la porci dupa care vanzarea porcilor respectivi .

RO : criminal 38 ani la activ : mai multe violuri , talhari , 3 crime , molestari ale copiilor cu toate acestea la 38 de ani se afla in libertate facand inca 5victime in randul copiilor , iar cel mai frapant lucru ca unul dintre copii violati era copilul unei victime violata cu 10ani in urma (viol ,agresiuni sexuale etc).

 

Astept rezolutia voastra in ce priveste acesti "monstri " ca eu personal nu ii pot numi altfel .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:

mai era un topic pe aceasta tema, dar nu mai stiu pe unde. :)

p.s. cu chestionar daca imi aduc bine aminte.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry: ;) eram sigur . e lasa ca asta o sa fie mai complex :o::lol2:

daca va avea viata ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astept rezolutia voastra in ce priveste acesti "monstri " ca eu personal nu ii pot numi altfel .

Rezoluţia mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acest topic s-a consumat pe 19 pagini, in acest subforum "Legislatie" sub " O eventuala reintroducere a pedepsei cu moartea". Daca ai ceva in plus fata de ce s-a spus in acel topic (ceea ce ma indoiesc) ar trebui postat acolo. :)

 

Asa cum am affirmat acolo, abolirea pedepsei cu moartea este un salt cultural, pe care unii romani vor trebui sa il faca in conditiile aderarii ROmaniei la UE. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care nu stiti sa cititi headerul la topice va rog sa cereti explicatii suplimentare.Acolo se cerea acord/dezacord cu privire la reintroducerea pedepsei cu moartea cred ca cu referire la RO aici se vb la general si in ambele contexte . National si international . Da ma rog daca mai multi zic ca asa e si s-a mai deschis inseamna ca e posibil sa se insele. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×