Sari la conținut
Forum Roportal
garcica

Sfaturi pt elevii galagiosi....eu chiar am nevoie,help!

Postări Recomandate

Eu am o prob cam mare la scoala,nu prea pot sta cuminte mai deloc la ore,mereu fac galagie si ma iau de prof.....asta e al 5-lea liceu in care m-am mutat,si acum sunt intr-a 11-a si acum ma pot exmatricula ca nu ami sunt 10 ani obligatoriu,dar eu ma plictisesc la ore,ca am unii prof care vin sa-si faca doar meseria,preda vreo 5 pagini si pleaca,si se mai intreaba "de ce vb mai mult la pereti",pai dc nu stie sa ne atraga spre acea materie,dar nici nu vrea,si mai mult ne face in tot felul,si noi ca sa-l enervam ii facem ora varza.......eu ma maturizez greu si mi-e cam greu sa ma cumintesc asa deodata la acest liceu,ca deja la primul consiliu mi s-a spus ca v-or cere exmatricularea mea,la cate le-am facut prof la ore,inca din prima zi in acest liceu am fost al director de 2 ori.Deci vreau un sfat de nota 10 de la voi,poate gasiti si spuneti aia cu SPITALUL 9 ma asteapta :roll: ,vb f serios am nevoie de niste sfaturi de la voi,va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas spre vindecare este recunoasterea bolii.

Nu cred ca poate cineva sa te sfatuiasca prea mult , totul depinde de tine.

Daca nu ai nimic bun de zis , nu zi nimic si cam aia e ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tinerii au tendinta sa creada ca dc esti mai "nebunatic" la ore, esti cool

adica tu zici aia ca o vezi ca pe o lauda? sau chiar ai nevoie de sfaturi...? :roll:

ce sfat sa iti dam? sa iti spunem ca profii sunt scarbiti de noi? e normal sa nu mai aiba chef sa ne captiveze atentia, la salariu de rahatel pe care il au, si la cat de tempiti sunt unii elevi, normal ca li se acreste

sunt si ei oameni, nu sunt roboti

si tine si de voi, puteti si voi sa faceti ora mai captivanta, nu numai profu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Măi Garcica, din partea mea poţi să pleci din şcoală. Acuma serios, tu crezi că are ceva să-ţi ofere? Dacă da, suporţi profi, suporţi tot. Dacă nu crezi, pleacă, ia-ţi un job prost plătit, şi o să fii mulţumit că n-ai stat la şcoală.

 

N-are sens să te prefaci elev silitor şi cuminte, dacă nu eşti. Ceea ce profii văd,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o prob cam mare la scoala,nu prea pot sta cuminte mai deloc la ore,mereu fac galagie si ma iau de prof.....asta e al 5-lea liceu in care m-am mutat,si acum sunt intr-a 11-a si acum ma pot exmatricula ca nu ami sunt 10 ani obligatoriu,dar eu ma plictisesc la ore,ca am unii prof care vin sa-si faca doar meseria,preda vreo 5 pagini si pleaca,si se mai intreaba "de ce vb mai mult la pereti",pai dc nu stie sa ne atraga spre acea materie,dar nici nu vrea,si mai mult ne face in tot felul,si noi ca sa-l enervam ii facem ora varza.......eu ma maturizez greu si mi-e cam greu sa ma cumintesc asa deodata la acest liceu,ca deja la primul consiliu mi s-a spus ca v-or cere exmatricularea mea,la cate le-am facut prof la ore,inca din prima zi in acest liceu am fost al director de 2 ori.Deci vreau un sfat de nota 10 de la voi,poate gasiti si spuneti aia cu SPITALUL 9 ma asteapta :P ,vb f serios am nevoie de niste sfaturi de la voi,va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

asa era si varul meu,exact ca tine;acest lucru se datoreaza faptului ca esti o persoana foarte inteligenta si ca ai nevoie de ceva care sa-ti capteze atentia..si varul meu la ore se plictisea cand profesorul doar preda ca disperatul 10 pag..uite ce-ti propun eu..invata bine o lectie si spune-i profesorului ca ai dori sa predai tu lectia de zi..si o predai asa cum tu vrei si poti..daca la ore te plictisesti,fa ceva util(poti citi,sfatul meu e sa iei carti de specialitate,adica daca ai istoria citesti ceva de istorie)..stai undeva in ultimele banci si citesti;dupa ore iti poti trage lectia la xerox de la un coleg..dar nu te gandi ca esti u rebel sau altceva..esti doar o persoana inteligenta care vrea mai mult de la un profesor..nu trebuie sa te cumintesti..acum intrebarea mea este;esti un elev bun?ptr ca uite de e varul meu,care deranja orele,era neatent,nu scria nu facea nimic, a laut media 9,50 la bac (ne facand pregatire,si nu invata acasa..de cat ce a prins la scoala,ptr ca era atent la ore chiar daca se plictisea)eu zic sa inveti bine,ptr ca daca inveti bine profesorul nu te va mai lua in vizor;dar daca inveti si prost si deranjezi si orele atunci este o problema..poate te lasi influentat de colegi,poate vrei sa atragi atentia..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca consumi cafea sau bauturi cu cofeina: Coca-Cola, Pepsi, ar fi bine sa incerci sa le eviti.

 

 

asa era si varul meu,exact ca tine;acest lucru se datoreaza faptului ca esti o persoana foarte inteligenta si ca ai nevoie de ceva care sa-ti capteze atentia..si varul meu la ore se plictisea cand profesorul doar preda ca disperatul 10 pag..uite ce-ti propun eu..invata bine o lectie si spune-i profesorului ca ai dori sa predai tu lectia de zi..si o predai asa cum tu vrei si poti..daca la ore te plictisesti,fa ceva util(poti citi,sfatul meu e sa iei carti de specialitate,adica daca ai istoria citesti ceva de istorie)..stai undeva in ultimele banci si citesti;dupa ore iti poti trage lectia la xerox de la un coleg..dar nu te gandi ca esti u rebel sau altceva..esti doar o persoana inteligenta care vrea mai mult de la un profesor..nu trebuie sa te cumintesti..acum intrebarea mea este;esti un elev bun?ptr ca uite de e varul meu,care deranja orele,era neatent,nu scria nu facea nimic, a laut media 9,50 la bac (ne facand pregatire,si nu invata acasa..de cat ce a prins la scoala,ptr ca era atent la ore chiar daca se plictisea)eu zic sa inveti bine,ptr ca daca inveti bine profesorul nu te va mai lua in vizor;dar daca inveti si prost si deranjezi si orele atunci este o problema..poate te lasi influentat de colegi,poate vrei sa atragi atentia..

Nu nu consum aceste bauturi des,f rar,decat atunci cu prietenii.Yvonne.......nu invat chiar bine de numai 9 si 10 sa am,sa fim seriosi....am avut acum intr-a 10 media generala 8.75.....ceea ce m-a ajutat mai peste tot sa nu ma lase repetenta la purtare,ca totusi ma duce capul chiar dc ma iau in gura cu toti,pana si directorului ii comentez spunand ca n-are dreptate.....si atat pe dansul cat si pe prof ii oftica acest fapt,ca s-a ajuns ca o eleva sa le inchida gura lor.Si inca o data,nu va mint......chiar am aceste prob la scoala.Cea cu invatatul lectiei si pus-ul in locul prof,credeti-ma ca am facut-o de multe ori,chiar prof mi-au cerut acest lucru,mi-au spus as ma pun la catedra si dnsii in banca mea,eu incepeam sa le predau si ei incepeau galagia cam cum eram eu,ca sa vad dc reusesc sa le predau ceva.Si cu cititul in timpul orei,sau sa desenez sau nu mai stiu eu ce,nu-s de mine astea......imi trebuie un sfat care sa ma puna pe ganduri,credeti-ma ca m-au dus si la psiholog,consiler in scoala si tot n-au reusit sa-mi dea niste sfaturi folositoare,decat cele care le auzeam la toti.Vreau niste sfaturi,care dvs vi se par imposibil de facut,dar poate la mine merge.Incercati sa-mi dati!!!! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu nu consum aceste bauturi des,f rar,decat atunci cu prietenii.Yvonne.......nu invat chiar bine de numai 9 si 10 sa am,sa fim seriosi....am avut acum intr-a 10 media generala 8.75.....ceea ce m-a ajutat mai peste tot sa nu ma lase repetenta la purtare,ca totusi ma duce capul chiar dc ma iau in gura cu toti,pana si directorului ii comentez spunand ca n-are dreptate.....si atat pe dansul cat si pe prof ii oftica acest fapt,ca s-a ajuns ca o eleva sa le inchida gura lor.Si inca o data,nu va mint......chiar am aceste prob la scoala.Cea cu invatatul lectiei si pus-ul in locul prof,credeti-ma ca am facut-o de multe ori,chiar prof mi-au cerut acest lucru,mi-au spus as ma pun la catedra si dnsii in banca mea,eu incepeam sa le predau si ei incepeau galagia cam cum eram eu,ca sa vad dc reusesc sa le predau ceva.Si cu cititul in timpul orei,sau sa desenez sau nu mai stiu eu ce,nu-s de mine astea......imi trebuie un sfat care sa ma puna pe ganduri,credeti-ma ca m-au dus si la psiholog,consiler in scoala si tot n-au reusit sa-mi dea niste sfaturi folositoare,decat cele care le auzeam la toti.Vreau niste sfaturi,care dvs vi se par imposibil de facut,dar poate la mine merge.Incercati sa-mi dati!!!! :)

 

 

 

uite ce te sfatuiesc sa zici la ore:zici cu zambetul pe buze si foarte serios(deci nu cu ironie):"permiteti-mi sa predau aceasta lectie asa cum stiu eu si in stilul meu;daca dumneavoastra incercati sa deranjati ora nu ma intereseaza,vreau decat sa va arat cam ce as dori eu si colegii mei de la dumneavoastra,noi nu dorim un robot care sa turuie,noi dorim sa comunicam nu doar sa auzim un monolog din partea dumneavoastra,noi dorim un om(profesor) de care sa ne simtim mandrii ca am fost elevii lui"si poti preda lectia in mai multe feluri;daca stii sa canti,poti baga niste rime,poezii si sa faci pe rapperul,poti fi si un bun actor sa te agiti prin clasa,sa discuti cu colegii ce parere au despre eroii din lectie..dar in nici un caz sa stai la catedra si sa incepi sa dictezi..daca ai posibilitate poti veni cu harta,poti face glume legate de lectie..fa ca la facultate,fa sa participe toti elevii din clasa,pune-i la incercare,provoacai,intreaba-l si pe profesor..comunica cu toti nu doar tu sa faci un monolog..si o sa vezi ca profesorii se vor oprii sa te critice;ptr ca elevii vor dori ca profesorii sa predea in stilul tau iar profesorii asta vor face!sper ca ai vazut filmul "Profesorului nostru cu dragoste" sau "Viata lui Ron Clark"..

bafta..si nu-l mai lua pe nu in brate..nu pot,nu vreau,nu fac.. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
......imi trebuie un sfat care sa ma puna pe ganduri,credeti-ma ca m-au dus si la psiholog,consiler in scoala si tot n-au reusit sa-mi dea niste sfaturi folositoare,decat cele care le auzeam la toti.Vreau niste sfaturi,care dvs vi se par imposibil de facut,dar poate la mine merge.Incercati sa-mi dati!!!! :)

schimbarea ta, depinde numai de tine. daca nu iti place cum te comporti, esti singurul care poate lua masuri. cu sau fara sfaturile altcuiva. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×