Sari la conținut
Forum Roportal
doriniciu

...se marita fetele sau nu?!

Evaluează acest topic

maritate, nemaritate, domnisoare, vaduve si alte categorii  

38 membri au votat

  1. 1. ne maritam sau nu??!

    • da
      13
    • nu
      4
    • nu stiu
      3
    • nu vreau
      4
    • depinde cu cine
      14


Postări Recomandate

e foarte adevarat ca ideea de familie a suferit serioase modificari in ultimii ani, insa cred ca ramane un element de baza in viata fiecaruia. Capatand o mai mare independenta (mai ales financiara), femeile isi doresc poate mai putin ca inainte sa faca pasul asta si isi permit sa fie mult mai selective in privinta alegerii partenerului de viata. Cu toate astea, exista multe argumente pro-casatorie, cum ar fi:

1. in orice religie, uniunea barbatului cu femeia este sacra;

2. este o modalitate de responsabilizare a partenerilor unul fata de celalalt si a ambilor fata de copii;

2. copiii cresc intr-un mediu stabil, armonios (cel putin teoretic), feriti de toanele parintilor;

3. legislatia reglementeaza destul de clar partea financiara a casatoriei, astfel incat partenerii sa nu fie dezavantajati in urma desfacerii acesteia;

4. legislatia privind drepturile de succesiune avantajeaza cuplurile casatorite si copiii rezultati;

5. e un act de conformitate sociala, cuplul casatorit prezentand mai multa responsabilitate si stabilitate fata de cuplul ce traieste in concubinaj;

6. e o nevoie naturala (sau dobandita prin traditie) a oamenilor de a trai impreuna;

7. cine naiba iti da bastonul si diclofenacul la batranete? :lol2:

 

deci...sunt pro casatorie, dar cu cine, cum si in ce conditii e deja alegerea fiecaruia :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum este un sport :flowers:

 

deci pot sa-mi imbunatatesc conditia fizica :spiteful:

 

nue nevoie de "destui" ci de unul..unul care sa-ti puna capac :friends:

 

si sa faca din tine, o frumoasa muratura! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea mea, casatoria e necesara doar atunci cand cei 2 isi doresc copii. In rest... sincer, mi se pare o bataie de cap inutila.

 

Atunci cand inima iti cere si iti cere si iti cere si iti cere, vrei sa faci tot ce este posibil pamantesc pt a-ti celebra dragostea. Sunt sigura ca pe lumea astea sunt destul de multe femei maritate care nu au fost mirese si inca-si mai doresc asta, de ce oare? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand inima iti cere si iti cere si iti cere si iti cere, vrei sa faci tot ce este posibil pamantesc pt a-ti celebra dragostea. Sunt sigura ca pe lumea astea sunt destul de multe femei maritate care nu au fost mirese si inca-si mai doresc asta, de ce oare? :spiteful:

 

Si eu am aceeasi nedumerire, mai ales ca la a doua sansa, poate de dragul respectului dintre noi, inca sper sa-i "daruiesc" mirajul alb. Daca vom reusi sa ducem la bun sfarsit acea ceremonia pt. mane va fi o implinire, de ce nu stiu dar asa simt. Inca nu sunt sigura pe mine daca el este soarta mea, dar la asta ma gandesc mereu. Rochia mami ei de rochie alba! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cu cine!

 

Momentan as face pasul doar cu barbatul care as vrea sa-mi daruiasca un copil. Nu prea alt motiv pentru a te casatori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io astept sa ma ceara :spiteful:

vrei ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai eu stiam ca numai animalele se imperecheaza doar pentru perpetuarea speciei :spiteful:

 

o fi si el, vreo specie noua, dar pana nu face altcineva "proba" eu zic sa nu ne bagam. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×