Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Unirea religiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sute de conducatori religiosi s-au gandit la aceasta idee, de-a unii religiile.

Prima Conferinta a Religiilor Lumii se pare ca a avut loc prin vara anului 1893 in Chicago, si au fost prezente peste 40 de religii. Consilul Conferintei Religiilor Lumii au spus faptul ca cei care au asistat la conferinta credeau ca aceasta avea sa fie prima dintr-o serie de reuniuni interconfesionale internationale care urmau sa contribuie la realizarea intelegerii pacii si progresului.

Dar s-a intamplat asa ??? Intoleranta si violenta religioasa au caracterizat razboaiele care au avut loc in ultimii peste 100 de ani, iar lucrurile continua sa fie la fel si azi.

 

Eu unul nu cred in unirea religiilor. Si nici Dumnezeu nu cred ca ar privi cu ochi buni asta.

De unde sti tu ce gandeste Dumnezeu?

Il monitorizezi ? sau esti in contact direct si personal cu el si nu ne spui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde sti tu ce gandeste Dumnezeu?

In parte pot intui asta citind din Biblie, vazand poruncile, sfaturile si mesajele trimise prin intermediul ei.

Vezi tu, eu cred in Biblie si in Dumnezeul revelat acolo. Ca o fi bine ca o fi rau... e alta poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar facem topicuri si discutii pe teme utopice :focus: mai degraba convingi un soarece sa manance pisica...noi nu suntem in stare sa intelegem un om care vine dintr-un mediu diferit, are alta culoare sau o idee noua si noi unim religiile? come on be serious ,nici macar sceleratul de papa in fruntea idiotilor lui ecumenici nu ar crede in asa ceva....evident ca nu este imposibil dar drumul este prea lung si anevoios pana acolo, iar noi nu am facut nici macar un pas de o schioapa

salut nebraska :lol2: doar ne stim ^^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

more-no trebuie sa recunostem ca suntem cam spalati pe creier de biblie... :focus: Asta este credinta...ce sa facem ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci daca marea majoritate credem in Dumnezeu,sa ne denumim

cum?Crestini(Christos)?sau Dumnezini?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
more-no trebuie sa recunostem ca suntem cam spalati pe creier de biblie... ;) Asta este credinta...ce sa facem ?

Toti ne lasam spalati pe creier de ceva sau cineva. Poate fi doctrina religioasa, poate fi una politica, hedonism, ateism, practici yoga etc. Interesant este ca numai cei care se lasa influentati de religie pot primi eticheta de "spalat pe creier", ceilalti care au optat pentru alte filozofii ale vietii se cred mai liberi. Practic toti vom fi "robii" unei alte idei decat celei ale noastre. Nimic nou sub soare, sa nu credem noi ca putem fi o insula de gandire si filozofie proprie in aceasta lume. Depindem de locul unde ne nastem, parinti, cultura locului, instruirea pe care o urmam si toate astea, binenteles sub auspiciul liberului arbitru, v-a decide, cand noi vom ajunge maturi, sa inclinam pentru a urma un drum sau altul. :stars:

Editat de more-no

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In parte pot intui asta citind din Biblie, vazand poruncile, sfaturile si mesajele trimise prin intermediul ei.

Vezi tu, eu cred in Biblie si in Dumnezeul revelat acolo. Ca o fi bine ca o fi rau... e alta poveste.

Dar de ce nu incerci sa-l descoperi pe Dumnezeu in sfanta scriptura numita "Marea Carte a Tainelor si Adevarurilor Dumnezeiesti" in aceasta culegere de texte divine nu gasesti decat texte total adevarate toate bazate pe dovezi stiintifice... si dupa cum vedem absolut toata lumea traieste din folosinta lor (chiar si fara sa constientizeze asta).

Oare Adevarul demonstrat nu e mai credebil decat fantezia facute din cuvinte inselatoare?

Nu uita cartea de care pomeneam se cheama de fapt : "Sfanta Taina a Invaturii si Intelepciunii Nepieritoare a Tatalui Adevarat" !

sau mai pe scurt denumita dupa initialelel pe care le-am scris cu Caps si Bold

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce nu incerci sa-l descoperi pe Dumnezeu in sfanta scriptura numita "Marea Carte a Tainelor si Adevarurilor Dumnezeiesti"

Tocmai, pt. mine stiinta si descoperirile ei, ca lumea ar fi extrem de complexa, este ceva ce imi releva ca exista un Creator al tuturor lucrurilor. Mai mult nu vreau sa comentez ca e inafara subiectului.

 

Dar apropo de subiect. Ma gandesc, zambind pe sub mustata, cum ar fi fost ca Moise si Iosua sa-i fi convocat la o "Conferinta a Religiilor" pe moabiti, amoniti si edomiti. :P Sau cum ar fi fost ca Samuel si mai ales cum ar fi privit dumnezeul lui ca el sa trimita mesageri la Gat si Ecron, ca sa invite o delegatie de preoti a lui Dagon sa vina la Silo si sa tina o conferinta cu preotii zeului YHWH ?!

Dupa cum ne este descoperit Dumnezeul biblic, acestuia ii era de neconceput asemenea lucruri!!!

Mergand mai departe cu exemplele de aces fel, cum si-ar fi putut imagina Ilie, de ex., ca dumnezeul sau ar fi privit cu ochi buni ca el, cu centura lui de piele, sa fi propus tinerea unui "congres" cu protii lui Baal si Moloh pentru a discuta despre dogmele credintelor respective, in vederea promovarii respectului reciproc fata de religia fiecaruia ?!?! :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti ne lasam spalati pe creier de ceva sau cineva. Poate fi doctrina religioasa, poate fi una politica, hedonism, ateism, practici yoga etc. Interesant este ca numai cei care se lasa influentati de religie pot primi eticheta de "spalat pe creier", ceilalti care au optat pentru alte filozofii ale vietii se cred mai liberi. Practic toti vom fi "robii" unei alte idei decat celei ale noastre. Nimic nou sub soare, sa nu credem noi ca putem fi o insula de gandire si filozofie proprie in aceasta lume. Depindem de locul unde ne nastem, parinti, cultura locului, instruirea pe care o urmam si toate astea, binenteles sub auspiciul liberului arbitru, v-a decide, cand noi vom ajunge maturi, sa inclinam pentru a urma un drum sau altul. :lazy:

 

more-no adevarat...tocmai ca eu nu am cosiderat spalarea prin biblie gresita :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
more-no adevarat...tocmai ca eu nu am cosiderat spalarea prin biblie gresita :drag:

Metaforic vorbind cred ca spalarea prin Biblie este cu apa curata a credintei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×