Sari la conținut
Forum Roportal
eastside

Pentru cei diagnosticati cu cancer

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare dau si eu un sfat pt cei diagnosticati cu cancer si vor o speranta sa se vindece eu zic sa se duca la Cluj Institutul Oncologic Cluj de linga gradina botanica e cel mai bun spital si cu cei mai buni doctori in oncologie din tara eu sunt din mangalia si am fost internat acolo si au facut o treaba foarte buna.Sau vindecat foarte multi oameni acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare dau si eu un sfat pt cei diagnosticati cu cancer si vor o speranta sa se vindece eu zic sa se duca la Cluj Institutul Oncologic Cluj de linga gradina botanica e cel mai bun spital si cu cei mai buni doctori in oncologie din tara eu sunt din mangalia si am fost internat acolo si au facut o treaba foarte buna.Sau vindecat foarte multi oameni acolo.

cancerul din pacate este o boala care nu prea iarta, insa daca suntem vigilenti si consultam un doctor la timp, o mare parte a cancerelor au o mare speranta de vindecare cum e cazul cancerului mamar incipient, iar ca sa ajungem aici, trebuie o educatie a populatiei prin mass media si altele.din pacate Romania este departe de acest tel, majoritatea cazurilor de cancer sunt deja depasite cand ajung la primul consult la doctor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca este vorba si de noroc, eu m-am tratat la IOB si am fost in stadiul III b, toti ridicau din umeri cand ii intrebam, daca fac tot ce-mi spuneti, ce sanse am ? nu am tinut un regim deosebit, dar in acea perioada am mancat foarte multa sfecla rosie, peste, in rest nimic deosebit, nu am fost decat la medicii de la Fundeni, am facut 2 operatii in 6 luni, un an de chimioterapie, 30 sedinte de cobalto, au trecut 8 ani de atunci si nu am fost scutita de problemele vietii, dar traiesc, cred ca e doar noroc si nu sunt un om puternic, plang din orice, asa ca ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi vine a crede MA-O ce am citit; sanatate multa iti doresc; sotul meu tot la IOB s-a operat anul acesta la colon si ficat; era tot diagnostic stadiul 3b ; imi dai ceva sperante, mai ales ca are doar 29 ani si un bebe mic acasa care are nevoie de el ; din nou iti doresc multa sanatate tie si familiei tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca este vorba si de noroc, eu m-am tratat la IOB si am fost in stadiul III b, toti ridicau din umeri cand ii intrebam, daca fac tot ce-mi spuneti, ce sanse am ? nu am tinut un regim deosebit, dar in acea perioada am mancat foarte multa sfecla rosie, peste, in rest nimic deosebit, nu am fost decat la medicii de la Fundeni, am facut 2 operatii in 6 luni, un an de chimioterapie, 30 sedinte de cobalto, au trecut 8 ani de atunci si nu am fost scutita de problemele vietii, dar traiesc, cred ca e doar noroc si nu sunt un om puternic, plang din orice, asa ca ...

buna,ai mare dreptate..e vb de noroc..mie imi e frik sa nu am cancer ...am probl cu sanul si am doar 23 de ani...sunt ingrozita..dar dupa ce ai scris tu...totul e posibil in viata..altii se duc la doctor din prima si tot nu supravietuiesc,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate tuturor!

Am fost diagnosticata cu cancer acum 6 ani.Am fost operata, am facut chimioterapie,am tinut un regim "crunt",nici acum nu mananc carne si acum sunt in general, bine.Am facut tot ce am crezut ca mi se potriveste din tratamentele naturiste pe care le-am auzit.Daca sunt persoane interesate, voi povesti curand tot ceea ce am facut.Va urez sanatate multa tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va voi retine si eu atentia cu o problema in speranta ca poate si altcineva a trecut prin asa ceva si ma poate ajuta.

 

In urma unei endoscopii pe colon mi-sa gasit un polip de 4 mm si l-au si taiat fara alte investigati. Dupa 30 de zile am antrebat in sectia de gastroenterologie unde am fost internat pentru controalele de rutina , daca au mai venit rezultate

la analizele ce mi-au fost luate.Intr-un tarziu au gasit si rezultatul meu printr-un sertar si mi l-au dat dupa ce s-au uitat la el

... si la revedere. Pe rezultat scria : { Fragment dintr-un adenocarcinom de colon G1 infiltrant }.Am aratat medicului la care am fost internat si acesta l-a intrebat pe altul : [ O fi tumoare maligna sau benigna ] si au dat din umeri amandoi.

 

Sper ca nu sant asa toti medicii din Romania . Diploma la seral .

 

M-am documentat si cred ca trebuie sa ajung la un medic adevarat dar nu stiu la ce spital si la care medic pentru ca au trecut deja doua luni si eu bat pasul pe loc cu medicii din Galati. Deabia am 50 de ani si mai am inca multe de realizat chiar daca salariul pe care il am este de mizerie.

Concluzia este ca ar trebui sa ma operez pentru

a mi-se taia si inlatura o portiune de colon.M-am interesat aici la

Galati si anca se mai opereaza la nivelul anilor 1980 .Fara bisturiu cu

laser ,fara posibilitatea de sutura .Doar ata si copci. Nu au

posibilitatea sa -mi faca endoecografie pe colon.Nu au posibilitatea sa-mi faca

testari cu markeri CEA ,CA19-9 sau CA125 etc.. In situatia asta nu sunt

sigur nici de rezultatul biopsiei ce mi-sa facut.Preventiv am fost cu

rezultatul la Oncologie si mi-sa facut tratament co Xeloda 14 zile .

 

Va rog ajutati-ma sa pot ajunge la un spital unde sa gasesc un medic competent care sa poata rezolva situatia mea.

 

Am inteles ca la Bucuresti sunt foarte aglomerati si plictisiti . Cel mai probabil daca cineva stie la Cluj daca i-si dau interesul si sunt competenti.

Am speranta ca ma veti putea ajuta cat mai urgent sa lamuresc probleme diagnosticului si daca este cazul sa pot fi operat la timp caci am pierdut aproape trei luni importante batand pasul pe loc cu medicii din Galati.

 

Va rog anca o data foarte mult ..Ajutati-ma .

 

Anuntati-ma unde sa merg pentru internare.

 

 

 

 

Astept un raspuns urgent pe e-mail :valydir2004@yahoo.com sau Tel : 0745-431225 , 0746-054294

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!!Si eu am fost diagnosticata cu cancer acum 6 luni(carcinom ovarian cu invazie peritoneala gr3B).Dupa doctorii care m-au operat acum trebuia sa fiu moarta dar am urmat un tratament naturist,am eliminat carnea si am un regim alimentar vegetarian.Am eliminat tot ce este chimic.SI TRAIESC.Deci se poate...Curaj! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×