Sari la conținut
Forum Roportal
Noir D

Depresia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cand eram mai mica, stresata cu examenele ,suparata cateodata o doctorita ma indopa cu pastile, ca zicea ca sunt depresiva...

depresia are niste consecinte mai grave decat ne inchipuim, daca ne mai si complacem in situatia aia...

este o afectiune greu de vindecat si declanseaza o schimbare biochimica in interiorul creierului, producand anumite molecule "silencer"

sunteti depresivi? ce faceti ca sa va "vindecati", sa iesiti din starea asta de depresie (practicati datu cu capu de pereti pe system of a down, ca mine? :good: )

cu antidepresivele nu sunt de acord pt ca ele numai activeaza un mecanism compensator alternativ, care, pe termen scurt, depaseste in importanta efectele moleculei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai tot timpul am probleme cu depresia dar am invatat sa o mai 'inmoi' putin pentru a nu ajunge iar la gesturi iesite din comun. In general culoarea verde a naturi ma linisteste si ma relaxeaza asa ca iau o gura de aer prin parc, muzica mai vesela ma scoate din momentele grele, cateodata si o bere rece ma calmeaza si binenteles ma si ameteste (nu sunt consumator zilnic) un film bun iarasi imi imprastie gandurile si cel mai iubit medicament este somnul. Chiar daca dimineata ma trezesc cu acelasi tampeni in minte barem cand dormn sunt linistit. Altceva nu mai stiu...a..mai arunc in stanga si in dreapta cu posturi pe forum si cateodata imi trec nebuniile alteori nu. Cel mai bine este sa ai pe cineva cu care sa vorbesti, doar asa vei isi mai repede din depresie, incearca sa stai pe langa cei care sunt mai tot timpul veseli si inconstient iti vor induce starea de bine dar conteaza sa vrei. Nu apelati la medicamente ca va tampesc de tot, eu am luat o luna si jumate xanax si nu reuseam de nici o culoare sa stau un minut concentrat la servici iar in general parca eram beat cu pastilele alea. Odorizantele de camera ma relaxeaza( am rezerve cu diferite arome si le schimb in functie de starea de spirit) si mai linisteste mintea de atatea ganduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depresia...off...cat fug de ea...mai ales in aceste momente memorabile....dar ma incurajez cu ziua de maine...o fi mai luminoasa?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

starile depresive le alung cu muuuultee tigari, muzica vesela, intalniri cu ,,gasca vesela'' si cu gin ( nu prea mult, ca ma deprim mai tare).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma apuca atat de rar starile astea depresive ca uitasem si cum sunt, adica multi imi zic ca sunt prea optimista, mereu cu capu in nori

dar se aduna multe probleme, unele dintre ele minore, dar acumulate...

si pur si simplu nu mai pot sa ies din starea asta....

as vrea sa fiu nepasatoare, sa fiu mai egoista :flowers:

dar am noroc ca ma tin foarte putin starile astea depresive :flowers: totul trece....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut o lunga perioada cand m-am luptat cu depresia. cand simteam ca ajung la fundul sacului, cred ca din instinctul de conservare, ma redresam fie chiar si numai pentru moment. cum? prin iesiri cu prietenii, iesiri in natura, refuzam sa ma mai gandesc la probleme si cautam sa comunic cu oamenii dragi mie, cat mai mult.

toate aceste eforturi, au inceput sa dea roade. m-am ridicat, mi-am umplut viata cu lucruri frumoase si acum am o viata plina, de care ma bucur in fiecare clipa. dar nu m-am lasat prada negativismului, am continuat sa cred cu inversunare ca viata este frumoasa, in pofida neajunsurilor de zi cu zi.

:flowers: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi sa nu te lasi prada depresiei. Fa ceva si iesi din starea asta. Nimeni nu te ajuta daca nu te ajuti tu insuti! Exista o vorba mareata : " Speranta moare ultima". Trebuie sa speri in continuare ca totul se va rezolva mai devreme sau mai tarziu. Solutii pentru moment gasesti ( discutia cu un/o prieten/a adevarat/a, iesirile in natura, o comedie buna fie ea teatru sau film...........), dar din pacate efectul e scurt. Fa ceva pentru a-ti ridica moralul si a te increde in propriile forte, fi cat mai optimista cu putinta dar fara a da in extrema cealalalta de a fi o visatoare notorie. Daca stai sa iti plangi de mila nu rezolvi nimic, decat poate sa atragi mila celorlalti, dar nu si simpatia sau prietenia lor. O fata zambitoare :flowers: este mult mai placuta 9 fizic ma refer) de cat una posomorata :flowers: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand nu mai poti sa mergi ia-o la trap

 

de ex: cand iti vine sa asculti muzica de suparare (blues, rock...) pune un jordy printr-o sfortare de sine si ... se va lumina ziua ...cam asa merge, altfel plangi zile intregi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×