Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Stiinta si religie

Postări Recomandate

Ce credeti stiinta si religia sunt doua concepte total opuse?

Oare minunile nu se pot explica stiintific sau nu il poti gasi pe Dumnezeu lucrand in laborator?

Cuvantul "paranormal" nu cumva se afla la granita dintre cele doua ? Exista o "granita " intre cele doua?

Nu cumva stiinta e o religie si religia e o stiinta ?

Intrebari , intrebari... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiinta si religia? :friends:

In esenta...cred ca e cam aceeasi Marie!

Mintea noastra marginita face dividerea!

Da...dumnezeu,este un genetician! Printre altele.... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite,de exemplu am citit undeva ca atunci cand Moise a despicat marea in doua, "s-a intamplat" sa treaca p-acolo un meteorit care ar fi "facilitat" operatiunea.

Apoi am mai citit ca Sodoma si Gomora ar fi patit ceva in genul lui Hiroshima , iar "carul" lui Ilie sa fi fost un ...Ozn... :yahoo:

Mai stiti multe din-astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceleasi ideologi am incercat sa stabilesc si eu la Radacinile Raului si anume ca stiinta si religia/paranormalul ar trebui sa mearga mana-n mana si deja din cate stiu eu se fac progrese pentru a se "unifica" sau a se accepta reciproc .

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceleasi ideologi am incercat sa stabilesc si eu la Radacinile Raului si anume ca stiinta si religia/paranormalul ar trebui sa mearga mana-n mana si deja din cate stiu eu se fac progrese pentru a se "unifica" sau a se accepta reciproc .

:yahoo:

Pun intrebari , nu ca sa aflu raspunsuri, ci ca sa vad ce mai gandeste lumea. :good:

Ma ierti pt asta?

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am ce sa-ti iert :yahoo: . Atunci ai aflat parerea mea !

Am glumit la faza cu iertatul. Normal ca n-ai ce sa imi ierti, dar cred ca intrebarea era adresata si celor care citesc... avand in vedere ca nu e "nimic nou sub soare" (Ecleziastul), de vorbit e posibil sa vorbim despre aceleasi subiecte la un mom dat , ciclic, dar alte persoane vor intra in hora , chiar daca unele persoane cauta topicuri de mult apuse ale unor oameni "cari nu mai sunt"... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×