Sari la conținut
Forum Roportal
annutza0

Impozit pe profit

Postări Recomandate

As vrea sa stiu daca pentru programele efectuate pe calculator(ca persoana fizica, nu firma) se percepe impozit si care ar fi... Am incercat sa ma lamuresc si am auzit tot felul de versiuni, una din ele ca nu sa-a plati...Ma poate lamuri cineva?

Multumesc! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca pentru programele efectuate pe calculator(ca persoana fizica, nu firma) se percepe impozit si care ar fi... Am incercat sa ma lamuresc si am auzit tot felul de versiuni, una din ele ca nu sa-a plati...Ma poate lamuri cineva?

Multumesc! :)

 

Pai in principiu ca persoana fizica ar trebui sa platesti impozit pe venitul global. Din cate stiu eu acest impozit este format din veniturile salariale si orice alte surse de venituri, chirii, activitati auxiliare etc. Cu alte cuvinte daca tu vrei sa-ti declari veniturile din aceste activitati atunci platesti impozit. ::):

Mai putin cazul in care ai fi angajata la o companie de soft.. sau cel putin asa imi amintesc eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, multumesc pentru ajutor simplu.

 

Problema se pune ce faci mai apoi cu acest program - daca vrei sa il vinzi atunci lucrurile se mai complica. Probabil vrei sa te autorizezi ca si persoana fizica (daca nu ma insel, la primarie & finantele publice te poti interesa) si atunci esti obligata sa platesti anticipat niste impozite, in functie de veniturile estimate si apoi se fac regularizari la anumite intervale de timp.

 

Asta e principiul general, nu stiu sigur cum functioneaza pentru programele informatice, incerc sa ma mai interesez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×