Sari la conținut
Forum Roportal
bambi1

Cum obtin ceva de lucru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-ai pentru ce!

Poti sa incerci sa te angajezi la diverse firme care fac afaceri cu strainii. Ma refer aici nu numai la comert cat si la constructii/industrie/etc. Au nevoie de traducatori si mai ales tehnici (vezi daca iti ofera ei training).

Spor , intereseaza-te de ideea asta si sa mai postezi pe aici din cand in cand , sa ne zici ce ai facut.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State nu reusesti sa faci exact ce vrei tu cu una-cu doua. Renunta la mandrie, o sa ai timp sa arati ce poti dupa ce o sa te vezi cu actele alea afurisite. Munceste orice, ca n-a murit nimeni din asta. Daca asta te ajuta sa intri in legalitate si daca vrei sa fii cu el. Daca nu vrei sa te umilesti, pleaca. E atat de simplu,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va spun cu ce ma ocup acum: pe langa faptul ca innebunesc acasa :friends: , imi trimit cover letter si CV pe la firme de pe monster.com. Mi-am si postat CV-ul acolo. Pana acuma am trimis vreo 12 (nu prea mult, ce-i drept), dar nici macar o amarata de firma nu mi-a dat nici un semn de viata. Incep sa cred ca am avut o parere mult prea buna despre mine cat am fost in Europa, SAU standardele si criteriile de acii pur si simplu nu se compara cu cele de acasa. Deasemenea ma gandesc ca nu caut job-urile pe care "le merit", sau - si mai mult - nu in mediile care trebuie. Voi cum ati facut? Ati luat ziarele la rand? V-ati dus cu CV-ul in mana la firme si ati cerut sa vb cu human resources manager? Ati batut din usa in usa la companii si ati spus ca sunteti in cautare de slujba (fara permis de munca)??? Din cate am inteles, o firma trebuie sa-si bata putin capul pt. straini (in cazul asta, romani), ca sa aplice pt. tine pt. "sponsorship" si toate actele. De ce ar face o firma chestia asta pt. mine, un anume "cutarica" din Romania? Who do I think I am? Intelegeti oameni buni? Gandurile astea ma tortureaza zilnic... :blink:

 

P.S. Amarena, mersi pt. ganduri si Looop, mersi pt. incurajari...I'll keep u posted here... I promise!!!

Editat de bambi1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in general lucrez pe baza de proiecte , asa ca doar am intrebat in stanga si in dreapta (chiar si acolo unde erau sanse nule pentru ca nu se stie cum se intorc lucrurile...) si nu la foarte mult timp am gasit ....

Nu stiu cum e pe afara , dar unele firme au interesul de a "sponsoriza" pentru ca strainii lucreaza mai ieftin sau lucreaza in posturile nu chiar asa de cautate.

Si nu mai sta in casa! Asta doar o sa te faca sa te gandesti inutil la ce s-ar putea intampla sau ce nu se va intampla , te stresezi degeaba. Ia cv-ul ala in mana si mergi pe la departamentele lor de resurse umane.Cu ocazia asta iti iei gandul de la diverse scenarii si ai si o sansa mai mare sa te bage in seama.

Cat de scumpa e o copie alb-negru ? Trimite cv-uri in stanga si in dreapta , cineva trebuie sa te bage in seama , ca n-au robotei mici peste tot sa faca toata treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Momentan am viza pe 10 ani - B2, de turist- (actualmente permis de stat aici 6 luni - deci pana in feb 2007).

 

 

Pe viza asta NIMENI nu te angajeaza cum tu ai vrea !!!

 

Este doar pentru 6 luni pe an si nimeni nu este interesat sa investeasca in tine pentru aceasta perioada !!!

 

De obicei te angajeaza firme private la ingrijit de persoane unde n-ai nevoie de acte locale pe care nu le ai ca numar de Social Security si Identitate !!!

 

Cine ti-a bagat in cap ca americanii se streseaza sa faca acte la straini ????

 

Tu ai un statut temporar aici care nu-ti da si drepturi, viza asta de 6 luni din an este tot ce o sa fie pana nu te mariti si depui dosarul pentru obtinerea de Green Card ca doar acel statut iti da alte sanse cand devii permanent rezident al USA !!! Un job mai deocheat nu primesti pana nu esti cetatean american.

 

Sa nu ramai peste cei 6 luni permisi ca toata viza isi pierde valabilitatea !!!! si devii ilegala.

 

La New York te angajeaza mai rapid si fara acte, in Arizona deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, mersi de raspuns. Desi se pare ca esti cam suparata pe lume si viata (sau pe mine, ca am postat problema mea, mai stii!?!), din pacate am impresia ca ai dreptate. Eu lansasem intrebarea pe forum pt. ca PUR SI SIMPLU ma simt pierduta si disperata si "not in control". Nu am nici CEA MAI VAGA IDEE cum sa incep o viata aici, si ma intreb de multe ori cine naiba m-a adus si de ce indur ce indur... Cu post-ul asta asteptasem ceva informatii mai concrete, dar Olga se pare ca a fost cea mai directa. Eu auzisem multe istorii "de succes" ale romanilor care au venit in State, si ma intreb eu de ce nu pot sa fiu si eu unul din ei, iar pt. asta am nevoie sa incep de undeva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olga, mersi de raspuns. Desi se pare ca esti cam suparata pe lume si viata (sau pe mine, ca am postat problema mea, mai stii!?!), din pacate am impresia ca ai dreptate. Eu lansasem intrebarea pe forum pt. ca PUR SI SIMPLU ma simt pierduta si disperata si "not in control". Nu am nici CEA MAI VAGA IDEE cum sa incep o viata aici, si ma intreb de multe ori cine naiba m-a adus si de ce indur ce indur... Cu post-ul asta asteptasem ceva informatii mai concrete, dar Olga se pare ca a fost cea mai directa. Eu auzisem multe istorii "de succes" ale romanilor care au venit in State, si ma intreb eu de ce nu pot sa fiu si eu unul din ei, iar pt. asta am nevoie sa incep de undeva...

 

Sunt multe istorii, cum le spui tu "de succes"...dar a fost ceva drum pana la ele...

Intrebarea care se pune e :Cat de mult iti doresti tu ca sa ramai in State?

Pe raspunsul la aceasta intrebare iti poti cladi mutarea urmatoare...

Ce te tine pe tine in State?...Daca vrei sa fii cu EL, rezolvarea e simpla: va casatoriti, tu primesti drept de munca si..totul e chiar roz...

Daca vrei ca tu sa incepi sa stai pe picioarele tale, e foarte greu sa incepi cu o viza turistica care nu-ti da nici un drept de munca...Vizele de lucru nu ies de pe-o zi pe alta...unele dureaza cateva luni iar altele catva ani, ori tu nu poti astepta o viza legala in afara celor 6 luni legale pt. ca intri in ilegalitate si se anuleaza totul...

Parerea mea, daca totusi nu vrei sa fii legata de EL, ar fi sa te naturalizezi in Germania sau in Anglia, sa-ti faci un "nume" si sa incerci sa aplici de acolo de pe alta pozitie (daca o sa mai vrei s-o faci)...

Editat de taranus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olga, mersi de raspuns. Desi se pare ca esti cam suparata pe lume si viata (sau pe mine, ca am postat problema mea, mai stii!?!), din pacate am impresia ca ai dreptate. Eu lansasem intrebarea pe forum pt. ca PUR SI SIMPLU ma simt pierduta si disperata si "not in control". Nu am nici CEA MAI VAGA IDEE cum sa incep o viata aici, si ma intreb de multe ori cine naiba m-a adus si de ce indur ce indur... Cu post-ul asta asteptasem ceva informatii mai concrete, dar Olga se pare ca a fost cea mai directa. Eu auzisem multe istorii "de succes" ale romanilor care au venit in State, si ma intreb eu de ce nu pot sa fiu si eu unul din ei, iar pt. asta am nevoie sa incep de undeva...

 

 

 

Nu stiu de unde scoate fiecare aceasi fraza, eu am raspuns din punct de vedere LEGAL la problema, fara vorbe dulci promitatore cand realitatea este alta pe moment in cazul tau.

 

Eu n-am nimic cu nimeni !!! ce asi putea avea ??? NU cunosc pe nimeni personal iar problemele tale sau altora le citesc cu atentie sa dau o parere daca pot, nicidecum ordini sau critici.

 

In ceea ce priveste viata mea, eu n-am niciun fel de problema si n-am avut vreodata.

 

In Ro se spune: "n-am treaba" !!! Daca toti vede altfel, n-am ce sa fac.

 

Acum nu mai am chef de povestit. Pe curind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OK, oameni buni. Maine ma duc la un targ de job-uri in New York. Sa vedem cum o sa iasa. Hai sa adresez alta intrebare: SA ZICEM CA MA CASATORESC. Chestia asta rezolva TOATE PROBLEMELE?? Primesc automat greencard-ul, sau care e procesul? Ca toata lumea zice ca "marriage"-ul rezolva problemele. Nu stiu de ce am nefasta presimtire ca nu. O sa-mi fie mai usor sa-mi gasesc de lucru imediat? Sau primesc automat ceva permis temporar? Cum functioneaza? Stie cineva care a trecut prin asta?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×