Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Radacinile Raului

Postări Recomandate

raul exista atat vreme cat ii permitem noi sa existe, se poate alunga, nu usor dar sigur, cu aparitia in "zona" a binelui ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cosmine, raul ca energie si forma de manifestare exista ! ... faptul ca nu crezi, sau nu esti constient de el... e o alta poveste ;)

 

exista doar energie. Depinde de tine cu ce o incarci !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista doar energie. Depinde de tine cu ce o incarci !

Energia e energie, depinde cum o directionezi, mai bine spus... In sens pozitiv sau negativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Energia e energie, depinde cum o directionezi, mai bine spus... In sens pozitiv sau negativ.

 

In acest sens cei care incarca o energie cu intentie distructiva (tristete, nemultumire, furie, dusmanie, invidie etc) ar inseamna ca au creat raul. Cu aceste "campuri" informate ce se intampla?

Daca nu exista energie in stare pura rea, atunci exista doar intentie si atitudini rele. Ele pot informa mase de energie, pot crea spatii cu energie distructiva.

AM putea defini raul ca antiviata, nu? Ceva-ul ce distruge o forma existenta, se opune unui lucru sau fiinte care traieste. Raul este informatia care se revolta impotriva alteia, care se situeaza mereu in opozitie, mereu in conflict. Deci este ceva ce nu se adreseaza universului prin sine insusi ci prin opozitie si raportarela exterior. deci raul ar fi antiSinele. Si daca Sinele il definim ca scanteie divina atunci raula r fi neSinele, nedivinitatea. A nu-ti trai christul inseamna sa-ti traiesti raul. Deci raul este negarea divinului launtric. De fiecare data cand ai o atitudine care iti tradeaza sinele esti evil. De fiecare data cand faci cev ace nu esti tu insati esti raul. De fiecare data cand gandesti ceva in afara sinelui esti raul. pentru ca raul nu este decat refuzul divinitatii tale - c\refuz constient sau nu , dar la fel de vinovat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista doar energie. Depinde de tine cu ce o incarci !

cosmin... pana la a descoperi diferitele forma de energie subtila, va mai curge multa apa pa dunare; vroiam sa spun pe dambovita, insa s-ar putea sa nu mai existe atunci ... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acest sens cei care incarca o energie cu intentie distructiva (tristete, nemultumire, furie, dusmanie, invidie etc) ar inseamna ca au creat raul. Cu aceste "campuri" informate ce se intampla?

Daca nu exista energie in stare pura rea, atunci exista doar intentie si atitudini rele. Ele pot informa mase de energie, pot crea spatii cu energie distructiva.

AM putea defini raul ca antiviata, nu? Ceva-ul ce distruge o forma existenta, se opune unui lucru sau fiinte care traieste. Raul este informatia care se revolta impotriva alteia, care se situeaza mereu in opozitie, mereu in conflict. Deci este ceva ce nu se adreseaza universului prin sine insusi ci prin opozitie si raportarela exterior. deci raul ar fi antiSinele. Si daca Sinele il definim ca scanteie divina atunci raula r fi neSinele, nedivinitatea. A nu-ti trai christul inseamna sa-ti traiesti raul. Deci raul este negarea divinului launtric. De fiecare data cand ai o atitudine care iti tradeaza sinele esti evil. De fiecare data cand faci cev ace nu esti tu insati esti raul. De fiecare data cand gandesti ceva in afara sinelui esti raul. pentru ca raul nu este decat refuzul divinitatii tale - c\refuz constient sau nu , dar la fel de vinovat.

ma bucur sa te revad :o:

raul esxista ca energie in stare pura, el poate fi creator de antiviata cum ii spui tu , insa interpretarile pe care le dam sunt limitate de legile fizice existente pe geea, dar scopul lui este intr-adevar eliminarea spiritului ca energie .

 

doar o parere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma bucur sa te revad :o:

raul esxista ca energie in stare pura, el poate fi creator de antiviata cum ii spui tu , insa interpretarile pe care le dam sunt limitate de legile fizice existente pe geea, dar scopul lui este intr-adevar eliminarea spiritului ca energie .

 

doar o parere...

Si eu ma bucur ca mi-am luat inima in dinti.

Hai sa vedem cu punem problema s-o scoatem la capat.

Ma gandeam asa - raul este o miscare centrifuga, o indepartare de centru, de sine, de esenta. Este o tendinta. Divinul este o intoarcere la centru, la sine. Raul apare atunci cand ceva da in cap altcuiva. Ar fi forta de distrugere.

Dar stim ca in univers nimic nu este distrus ci transformat. Am putea spune deci ca distrugerea este nefireasca, o inventie umana. Ea nu exista ca atare in univers dar a putut fi inventata in universul uman.

Paranteza - am fost ieri la o conferinta unde un tip ne anunta ca in 6 luni vine un mare cutremur in Ro care o sa rada tot - mi-a venit rau de cat putea sa abereze...

 

Pana descoperim sursa raului am putea vedea care sunt castigurile raului - poaet asa depistam ratiunea existentei lui, un eventual rost pentru care s-a creat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu ma bucur ca mi-am luat inima in dinti.

Hai sa vedem cu punem problema s-o scoatem la capat.

Ma gandeam asa - raul este o miscare centrifuga, o indepartare de centru, de sine, de esenta. Este o tendinta. Divinul este o intoarcere la centru, la sine. Raul apare atunci cand ceva da in cap altcuiva. Ar fi forta de distrugere.

Dar stim ca in univers nimic nu este distrus ci transformat. Am putea spune deci ca distrugerea este nefireasca, o inventie umana. Ea nu exista ca atare in univers dar a putut fi inventata in universul uman.

Paranteza - am fost ieri la o conferinta unde un tip ne anunta ca in 6 luni vine un mare cutremur in Ro care o sa rada tot - mi-a venit rau de cat putea sa abereze...

 

Pana descoperim sursa raului am putea vedea care sunt castigurile raului - poaet asa depistam ratiunea existentei lui, un eventual rost pentru care s-a creat.

in mod cert raul ca energie ne este oarecum necunoscut, in ceea ce priveste forma de manifestare in univers, dar... nici pe pamant nu ne putem lauda ca am cunoaste foarte multe.

insa ... ma intreb, exista diferenta intre raul -ca energie si raul- ca, creatie umana ?

stii foarte bine ce poate face o minte antrenata si un spirit puternic... chiar cu o valoare negativa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curios sau nu e cum multi oameni de stiinta se intorc cu fata catre credinta pentru a explica anumite parti ale raului . Sunt 2 tabere mari si late din cate am obs ...cea a celor care cred ca raul e energie calanizata distructiv si cea care cred ca raul e o manifestare care nu tine de persoana proprie ci ei ca persoana sunt doar niste conductori ai acestei manifestari . Totusi cred ca fiecare particica e parte a intregului : cand medicul nu te ajuta te ajuta bioenergeticianul , cand bioenergeticianul nu te poate ajuta te ajuta preotul , cand preotul nu te poate ajuta te ajuta medicul totusi supusi aceluiasi scop si anume protejarea vietii umane si vindecarea trupului pentru a putea fii alaturi de suflet spre evolutia spirituala .

 

bagherra raul e ceva de care iti doresc sa te fereasti :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×