Sari la conținut
Forum Roportal
Cristia

Epilepsie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si eu iau lamictal si nu pot sa zic ca nu imi cade par, la inceput imi cadea mai mult dar acum vad ca nu imi mai cade asa de mult. la mine problema cea mai mare e cu memoria ci capacitatea de concentrare. in rest e totul ok. de luat in greuate nu am luat, oricum eu nu prea iau in greutate. nu stiu daca ai auzi dar cica e nu stiu ce scandal cu casa de asigurari de sanatate si va trebui sa platim pentru medicamnte. eu iau de 50 mg si cica trebuie sa platesc in jur de 30ron pe cutie. daca vrei sa vorbim si despre altceva legat de epilespie poti sa ma cuati pe mess. nick-ul meu e ruxy60641@yahoo.com. sa ai o zi buna. bbye :cry:*

 

Buna!

Si eu sunt epileptica. :roll: diagnosticul Mi-a fost pus in urma cu un an, la varsta de 24 de ani. De atunci am inceput tratamentul cu Lamictal. Crize s-au oprit, totul e ok.Dar( mereu trebuie sa existe un "dar"), la cateva luni dupa inceperea tratamentului am inceput sa iau in greutate, desi regimul meu alimentar nu s-a schimbat, iar de doua luni a inceput sa-mi cada parul masiv! A mai patit cineva vare face tratament cu Lamictal asa ceva, si daca da....ce-i de facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare referitoare la epilepsie in cazul in care am facut o 2 crize numai una la 3 ani alta la 18 ani adica dupa 15 ani se poate spune ca sufar de epilepsie in adevaratul sens al cuvantului si inca o chestie exista asociatii ale epilepticilor sau ceva in genu?astept raspunsurile voastre!

 

Draga Karina,

 

Ca sa stabilesti diagnosticul de epilepsie trebuie sa faci niste investigatii...RMN, electroencefalograma, analize de sange

(poate ai o lipsa mare decalciu) si sa mergi la un medic neurolog. Fata mea a facut ocriza la 14ani (cu o saptamana inainte de examenul

de capacitate, atunci mi s-a spus ca este spasmofilie) si una la 18 ani. Crizele le-a facut noaptea.

Bine, ea a avut o lovitura la cap la 11 luni.

Intreaba si tu in familie daca nu cumva a mai existat aceasta boala la cineva sau gandeste-te daca nu ai suferit vreo lovitura la cap.

(chiar daca nu ai dat importanta pe moment).

Conteaza mult la diagnosticarea bolii cum te-ai manifestat in timpul crizei....sa stii ca sunt foarte boli care se manifesta la fel de aceea

trebuie sa faci investigatii serioase.

Karina nu te speria....fii optimista...

Fata mea este foarte optimista...a scos cofeina, alcool nu se pune problema ca nu consuma, odihna mai multa si o pastiluta pe zi. Ea spune

ca este norocoasa pentru ca sunt oameni si copii cu probleme de sanatate mult mai mari.

Fii optimista si multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anida,bine ai venit :) Ai dreptate, cei care sufera de epilepsie trebuie sa evite alcoolul,cafeaua,cola...dar nu stiu ce rau le-ar face tigarile... Prietenul meu care sufera de asa ceva fumeaza un pachet pe zi si nu are nimic (poate doar la plamani)... Acum depinde mult si de forma de epilepsie: exista forme usoare,forme mai complicate, crize provocate de lumina puternica, crize provocate se zgomote puternice.....sunt o gramada de categorii. Oricum, e clar ca tratamentul trebuie respectat cu sfintenie. Prietenul meu e dependent de Depakin si Lamictal,numai asa isi tine in frau crizele. Tu ce tratament urmezi?

Vorbeai la sfarsit de faptul ca se poate vindeca. Epilepsia nu se vindeca! Se amelioreaza,se tine in frau,dar nu se vindeca,inveti sa traiesti cu ea... Oricum, la tine pare o forma foarte usoara,aproape inexistenta, daca zici ca in atatia ani ai avut doar 2 crize.. Dar e confirmata de medic? Sau ai tras tu concluzia ca e epilepsie? Si mai zi-mi o kestie (te bombardez cu intrebari) : ce anume ti-a provocat epilepsia la varsta de 10 ani ? Prietenul meu a avut o boala a copilariei, ceva de genul varsat de vant sau rujeola,nu mai stiu exact, in urma careia a capatat prima criza de epilepsie..

Ok,acum va las ca e tarziu si mi-e somn. Mai vorbim,Anida :> Noapte buna!

 

 

E adevarat ce ai spuns Cristina si eu am epi de la 9 ani acum am 18 si in acesti 9 ani am facut 1 singura criza majora eu am o stare mai simpa (epilepsie focare epicritcotica ceva de genu ) da uneori traiesc cu gandul ca nu am nimik ....cu toate ca mai beau si fumez . :) Eu cred ca boala mea a fost mostenita genetic si unchiul meu de gradu al 2 a avut pana la 19 ani da pana la urma sa vindecat :yes: netiind cont de nici o obligatie da tre sa fii precaut nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt tatal unei fetite de 10 luni care a fost diagnosticata cu: Epilepsie partiala complexa secundar generalizata. Despre asta vreau sa vorbesc un pic cu voi, despre diagnostic. Am vazut ca tot ceea ce depaseste 2 ca numar de crize este diagnosticat cu epilepsie, chiar daca rezultatele testelor de sange, tomografie si electroencefalograma sunt normale. Am sa va vorbesc acum despre crize si despre frecventa lor. Prima a avut loc in urma cu 5 saptamani. Ne aflam la mare, la Mamaia era ora 18.30. O scosesem pe Diana (9 luni pe atunci) la ora 18.00 sa se joace intr-o piscinutza de plastic. Era in culmea fericirii. Pleoscaia din manutze si vorbea pe limba ei. La 18.30 am zis ca s-o intoarcem un pic cu fata la soare (noi fiind veniti in concediu dintr-o tara in care ii cam ducem lipsa soarelui, adica din Canada). N-a durat cateva secunde dupa ce am intors-o si am vazut cum se prabuseste intr-o parte in piscinutza. Am crezut ca a alunecat si am pus-o din nou in funduletz. A cazut din nou. Atunci am inteles ca ceva nu e in regula. Am luat-o in brate si am simtit-o moale si neajutorata. Sotia mea a inceput s-o strige pe nume. Nu reactiona in nici un fel. Am strigat dupa ajutor. A venit o tipa care era salvamar si care ne-a spus ca poate sa fie insolatie. Cum starea de lesin se prelungea (trecusera deja cateva minute) am sunat la salvare, care a venit dupa 40 de minute (nu gasea intrarea pe plaja!). Bineinteles ca Diana isi revenise intre timp. Ceea ce ne-a marcat insa pe toata viatza a fost privirea fixa si faptul ca nu a avut nici o reactie timp de mai bine de 5 minute (din cate am citit crizele de epilepsie atonice, adica fara tremuraturi sau rigidizari ale corpului tin cateva secunde). Ne-am dus totusi cu ambulanta la spitalul judetean din Constanta unde mai ca nu ne-au ras in nas ca am venit pentru atata lucru. Au zis ca probabil ca e insolatie si ne-au dat drumul acasa.

A doua criza s-a petrecut in imprejurari similare de data asta in Canada, la o luna dupa prima criza. Ne aflam pe plaja unui lac, in jurul orei 18.00. Era tot asa in culmea bucuriei. Am lasat-o vreo 10 minute la mal sa se balaceasca pe urma am infasurat-o in prosop si-am plecat cu ea spre cearceaf. Dintr-o data am simtit-o foarte moale, a vomitat un pic de lichid si pe urma au continuat aceleasi simptome de la prima criza, cu deosebirea ca acum erau perioade scurte cand parea ca-si revine si ca reactioneaza, urmate imediat de perioade de pierdere a cunostintei (n-a mai avut privirea fixa din prima criza, in schimb isi dadea ochii peste cap). Criza a durat pana a venit ambulanta, adica 10-15 minute. Am fost cu ea la spital unde au pus-o imediat pe aparate, i-au facut analize de sange si tomografia. Toate au iesit normale. A doua zi dimineata cand tocmai ne pregateau externarea a avut loc cea de-a treia criza. Fiind in spital au putut s-o vada si ei. Iata ce au scris: Episode convulsions TC 1 min, valium 2mg, aret convulsions. De data asta parca am vazut si ceva tremuraturi. Criza a debutat ca si celelalte cu pierderea cunostintei. Dupa parerea mea s-a terminat cu convulsiile inainte sa-i administreze vreun medicament. Dupa acest episod ne-au transferat imediat la un spital de copii, in Montreal (pentru ca dupa cum am mai spus ne aflasem la plaja, la vreo 100 km de Montreal). Acolo ne-au facut electroencefalograma, care a iesit normala. Ne-au tinut 3 zile, ne-au dat tratament acid valporeic 0.9ml de 3 ori pe zi (am inteles ca i se mai spune si depaken) si pe urma ne-au dat drumul. Ne-au mai chemat peste 2 luni la un consult neurologic.

Cam asta ar fi povestea Dianei. Intrebarea mea este: se poate diagnostica epilepsia daca toate testele de pana acum au fost normale? (ma refer la testele de sange, tomografie, electroencefalograma). Care sunt conditiile in Romania pentru a face un MRI (rezonanta magnetica). Poate aduce ceva nou in ceea ce priveste diagnosticul? Aici neurologul a considerat ca nu e necesar, iar la o clinica privata costa 1000 euro. Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, RMN-ul nu costa nici pe departe 1000 de euro. In Cluj la o clinica privata noua e 280 RON ceea ce nu e chiar o avere.Intrati si pe www.epilepsie.ro poate va ajuta cu ceva. Mie mi s-a parut interesant ce am gasit acolo.Numai bine dvs si fetitei dvs.Imi cer scuze, n-am observat ca sunteti din Canada. Am citit mesajul doar fugitiv. Oricum poate va ajuta site-ul acela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut. Sunt tatal unei fetite de 10 luni care a fost diagnosticata cu: Epilepsie partiala complexa secundar generalizata. Despre asta vreau sa vorbesc un pic cu voi, despre diagnostic. Am vazut ca tot ceea ce depaseste 2 ca numar de crize este diagnosticat cu epilepsie, chiar daca rezultatele testelor de sange, tomografie si electroencefalograma sunt normale. Am sa va vorbesc acum despre crize si despre frecventa lor. Prima a avut loc in urma cu 5 saptamani. Ne aflam la mare, la Mamaia era ora 18.30. O scosesem pe Diana (9 luni pe atunci) la ora 18.00 sa se joace intr-o piscinutza de plastic. Era in culmea fericirii. Pleoscaia din manutze si vorbea pe limba ei. La 18.30 am zis ca s-o intoarcem un pic cu fata la soare (noi fiind veniti in concediu dintr-o tara in care ii cam ducem lipsa soarelui, adica din Canada). N-a durat cateva secunde dupa ce am intors-o si am vazut cum se prabuseste intr-o parte in piscinutza. Am crezut ca a alunecat si am pus-o din nou in funduletz. A cazut din nou. Atunci am inteles ca ceva nu e in regula. Am luat-o in brate si am simtit-o moale si neajutorata. Sotia mea a inceput s-o strige pe nume. Nu reactiona in nici un fel. Am strigat dupa ajutor. A venit o tipa care era salvamar si care ne-a spus ca poate sa fie insolatie. Cum starea de lesin se prelungea (trecusera deja cateva minute) am sunat la salvare, care a venit dupa 40 de minute (nu gasea intrarea pe plaja!). Bineinteles ca Diana isi revenise intre timp. Ceea ce ne-a marcat insa pe toata viatza a fost privirea fixa si faptul ca nu a avut nici o reactie timp de mai bine de 5 minute (din cate am citit crizele de epilepsie atonice, adica fara tremuraturi sau rigidizari ale corpului tin cateva secunde). Ne-am dus totusi cu ambulanta la spitalul judetean din Constanta unde mai ca nu ne-au ras in nas ca am venit pentru atata lucru. Au zis ca probabil ca e insolatie si ne-au dat drumul acasa.A doua criza s-a petrecut in imprejurari similare de data asta in Canada, la o luna dupa prima criza. Ne aflam pe plaja unui lac, in jurul orei 18.00. Era tot asa in culmea bucuriei. Am lasat-o vreo 10 minute la mal sa se balaceasca pe urma am infasurat-o in prosop si-am plecat cu ea spre cearceaf. Dintr-o data am simtit-o foarte moale, a vomitat un pic de lichid si pe urma au continuat aceleasi simptome de la prima criza, cu deosebirea ca acum erau perioade scurte cand parea ca-si revine si ca reactioneaza, urmate imediat de perioade de pierdere a cunostintei (n-a mai avut privirea fixa din prima criza, in schimb isi dadea ochii peste cap). Criza a durat pana a venit ambulanta, adica 10-15 minute. Am fost cu ea la spital unde au pus-o imediat pe aparate, i-au facut analize de sange si tomografia. Toate au iesit normale. A doua zi dimineata cand tocmai ne pregateau externarea a avut loc cea de-a treia criza. Fiind in spital au putut s-o vada si ei. Iata ce au scris: Episode convulsions TC 1 min, valium 2mg, aret convulsions. De data asta parca am vazut si ceva tremuraturi. Criza a debutat ca si celelalte cu pierderea cunostintei. Dupa parerea mea s-a terminat cu convulsiile inainte sa-i administreze vreun medicament. Dupa acest episod ne-au transferat imediat la un spital de copii, in Montreal (pentru ca dupa cum am mai spus ne aflasem la plaja, la vreo 100 km de Montreal). Acolo ne-au facut electroencefalograma, care a iesit normala. Ne-au tinut 3 zile, ne-au dat tratament acid valporeic 0.9ml de 3 ori pe zi (am inteles ca i se mai spune si depaken) si pe urma ne-au dat drumul. Ne-au mai chemat peste 2 luni la un consult neurologic.Cam asta ar fi povestea Dianei. Intrebarea mea este: se poate diagnostica epilepsia daca toate testele de pana acum au fost normale? (ma refer la testele de sange, tomografie, electroencefalograma). Care sunt conditiile in Romania pentru a face un MRI (rezonanta magnetica). Poate aduce ceva nou in ceea ce priveste diagnosticul? Aici neurologul a considerat ca nu e necesar, iar la o clinica privata costa 1000 euro. Multumesc anticipat.
in Romania..cel mai bun spital la care puteti sa mergeti este "Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar-Arseni"un RMN nu costa foarte mult.....In cazul fetitei voastre ar trebui sa i se faca un angio-RMN...dat fiid faptul ca a facut crize repetate la intervale scurte de timp...probabil va intrebati de unde stiu astea..........eu am fost diagnosticat in urma cu 2,5 ani cu malformatie arterio venoasa cerebrala stanga........am avut si eu 2 crize ...tot secundare cu generalizare..( crize Jaksoniene)..dar au fost insotite de contracturi musculare si de pierdere a constientei...( crizele nu au durat mai mult de 2-3 minute)....dupa prima criza la fel am patit si eu la spital..( haideti don doctor,,este o simpla calcemie.)( am ramas interzis si am plecat)....dar spre norocul meu cu ajutorul unei prietene doctor am ajuns la concluzia ca este mai bine sa facun angio-RMN.....si acolo s-a vazut totul....acum urmez un tratament de embolizare in FrantaCel mai bine este sa-i faceti micutei un RMN...si sa consultati un neurochirurg.....Epilepsia se trateaza....si in unele cazuri se vindeca ( de cele mai multe ori )eu am facut 2 crize in 2,5 ani.....prima..cand nu stiam ce am...si a doua dupa prima embolizare ( embolizare insemnand = astuparea unor vase de sange cu bioglue ,vase la care se ajunge cu un cateter prin artera femurala....pana in creier)din cauza menevrelor cu acel cateter am facut criza le 2 zile dupa aceea...de 2 ani nu am mai facut dar in schimb sunt sub tratament....iar daca nu mai fac timp de trei ani sunt considerat vindecat.asa ca mergeti la un consult mai amanuntit.....( crizele de epilepsie care dureaza foarte mult sant foarte periculoase)mai vb........pot sa va dau adresa spitalului din franta ( paris)....un spital foarte bun si destul de accesibil ca pret ...( este un spital public....nu particularpalm_rad8@yahoo.com
E adevarat ce ai spuns Cristina si eu am epi de la 9 ani acum am 18 si in acesti 9 ani am facut 1 singura criza majora eu am o stare mai simpa (epilepsie focare epicritcotica ceva de genu ) da uneori traiesc cu gandul ca nu am nimik ....cu toate ca mai beau si fumez . :airkiss: Eu cred ca boala mea a fost mostenita genetic si unchiul meu de gradu al 2 a avut pana la 19 ani da pana la urma sa vindecat :flowers: netiind cont de nici o obligatie da tre sa fii precaut nu ?
cofeinicile sunt periculoase.....bauturile care contin substante energizante ( gen proteina "taurina")..la fel

deci toate bauturile care contin un minim de substanta energizanta,,,cofeina,cacao,taurina etc..

alcoolul ...la fel......produce vaso-dilatatie,,,,forbidden...

tigara la fel....centrii nicotinici se afla acolo sus in creieras....( este excitanta...chiar daca ne amagim cu falsa senzatie de calm)

soarele in exces....caldura =vasodilatatorsporturile extreme......

secretie de adrenalina....idemsi mai sunt....

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!!!!Prietenul meu are epilepsie , suntem impreuna de 2 ani....stiam de chestia asta dar nu mai avusese crizemai ales cat am fost impreuna,pana aseara cand a avut o criza!!!!Asa de tare m-am speriat nu stiam ce sa fac fiind si singura cu el si e pt prima oara cand vad asa ceva.Nu stiu cum sa fac sa-l ajut mai mult daca e sa se mai intample.Si mai am o intrebare:are voie sa faca copii daca sufera de boala asta???Din cate am auzit eu......nu prea.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt mama unei fetite de 6 luni care are aceeasi problema cu a baietelului mamiandu. Te rog ia legatura cu mine. Citind povestea ta am regasit povestea noastra atat ca manifestari a epilepsiei juvenile cat si ca tratament initiat si urmat.Momentan fetita mea nu a scapat in totalitate de creize, mai face 2 / zi, inainte de somn.Te rog daca poti lua legatura cu mine. adiardelean73@yahoo.comPe forumul desprecopii.ro la "parintii intreaba/parintii raspund" avem deschisa de 3 luni de zile tema "epilepsie, convulsii neonatale nimeni nu stie". Daca poti citeste povestea noastra dpdv evolutiv.Asteptam un raspuns, va pupamMamiandu, te rugam sa iei legatura cu noi. Vezi mesajul anteriorMamiandu, te rugam sa iei legatura cu noi. Vezi mesajul anterior

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×