Sari la conținut
Forum Roportal
Cristia

Epilepsie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut la toata lumea, presupun ca si eu am aceasta boala, ieri seara am avut a 2-a criza dupa o pauza de 5 luni. prima oara s-a intamplat intr-o delegatie, ma intorceam cu seful meu de la Cluj si pe drum am zis sa ne oprim sa bem o cafea, mi-am aprins o tigara, pe a doua si la jumatea tigarii am simtit ca ma molesesc, transpir, imi tiuiau urechile, vedeam negru in fata ochilor si m-am trezit pe caldaram cand seful meu zicea "maaamaaa" doamne si chestii dastea, era socat , eu m-am ridicat imediat mi-am adunat de pe jos telefonu,portofelul m-am bagat in masina , eram galben tot, ma lovisem la nas, si nu am mai putut continua drumu, bineinteles, am dormit la hotel si am continuat a doua zi. A doua oara s-a intamplat chiar aseara , eram cu sotia si cu nasii nostrii, un sprit, o cafea, tigari, la un moment dat am simtit la fel ca data trecuta starea de moleseala, am transpirat, dar am zis ca imi revin repede dar nu a fost asa, cand am simtit ca se agraveaza situatia am apucat doar sa ii spun sotiei ca mi-e rau si gata , parca am adormit brusc, am inteles ca am fost lovit cu palmele ca sa ma trezesc eram vanat tot, aveam gura inclestata si s-au chinuit sa imi deschida gura sa imi tina limba sa nu ma innec, toata agitatia asta a lor a durat cam 5 minute ( mie mi se pare mult) am fost stropit cu apa si parca m-am trezit dintr-un somn profund, aveam senzatia de iritare ca am fost trezit si de buimaceala, exact ce povestea cineva cateva posturi mai sus, mi-au trebuit 5-10 min sa imi revin din starea aceea, mi-au adus otet, apa si cum m-am simtit in stare am plecat cu totii la urgenta, ramane sa ma duc la un neurolog, dar din ce in ce mai mult cred ca este vorba de epilepsie, am hotarat sa nu mai fumez si sa nu mai beau cafea, sper sa reusesc. Foarte interesant forumul, imi pare rau ce trebuie sa ne cunoastem in astfel de situatii dar asta este viata. Multa sanatate la toata lumea. Mai revin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare eu sunt George.Am 14 ani si am lesinat odata la scoala si odata acasa cand eram la calculator.Totul a durat cateva secunde.La primul lesin parintii credeau k e o criza de calciu si nu si-au facut probleme dupa care dupa al 2-lea lesin m-au internat la elias pt niste analize.Azi am iesit de acolo si am aflat k am epilepsie :P .Si cam atat dar as vrea mai multe detalii despre aceasta boala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut la toata lumea, presupun ca si eu am aceasta boala, ieri seara am avut a 2-a criza dupa o pauza de 5 luni. prima oara s-a intamplat intr-o delegatie, ma intorceam cu seful meu de la Cluj si pe drum am zis sa ne oprim sa bem o cafea, mi-am aprins o tigara, pe a doua si la jumatea tigarii am simtit ca ma molesesc, transpir, imi tiuiau urechile, vedeam negru in fata ochilor si m-am trezit pe caldaram cand seful meu zicea "maaamaaa" doamne si chestii dastea, era socat , eu m-am ridicat imediat mi-am adunat de pe jos telefonu,portofelul m-am bagat in masina , eram galben tot, ma lovisem la nas, si nu am mai putut continua drumu, bineinteles, am dormit la hotel si am continuat a doua zi. A doua oara s-a intamplat chiar aseara , eram cu sotia si cu nasii nostrii, un sprit, o cafea, tigari, la un moment dat am simtit la fel ca data trecuta starea de moleseala, am transpirat, dar am zis ca imi revin repede dar nu a fost asa, cand am simtit ca se agraveaza situatia am apucat doar sa ii spun sotiei ca mi-e rau si gata , parca am adormit brusc, am inteles ca am fost lovit cu palmele ca sa ma trezesc eram vanat tot, aveam gura inclestata si s-au chinuit sa imi deschida gura sa imi tina limba sa nu ma innec, toata agitatia asta a lor a durat cam 5 minute ( mie mi se pare mult) am fost stropit cu apa si parca m-am trezit dintr-un somn profund, aveam senzatia de iritare ca am fost trezit si de buimaceala, exact ce povestea cineva cateva posturi mai sus, mi-au trebuit 5-10 min sa imi revin din starea aceea, mi-au adus otet, apa si cum m-am simtit in stare am plecat cu totii la urgenta, ramane sa ma duc la un neurolog, dar din ce in ce mai mult cred ca este vorba de epilepsie, am hotarat sa nu mai fumez si sa nu mai beau cafea, sper sa reusesc. Foarte interesant forumul, imi pare rau ce trebuie sa ne cunoastem in astfel de situatii dar asta este viata. Multa sanatate la toata lumea. Mai revin.











buna tuturor
symbol,as vrea sa stiu ce varsta ai?
eu am scris mai in urma cu ceva timp despre faptul ca si logodnicul meu a facut asa zisele crize de epilepsie-e adevarat ca se considera ca dupa 2 crize ai diagnosticul epilepsie,,lui i s.au facut toAte analizele,inclusiv rezonanta magnetica si au iesit perfect

crizle lui s.au manifestat asemanator ca si tie---de vina probabil oboseala,intr-un faptul ca era nemancat,in a doua putin alcool,nesomn---
daca iti e de folos afla ca de cand ia tratament cu depakine crono de 2 ori pe zi nu a mai avut nici o criza--bineinteles nimik de alcool sau de mai putin de 8 ore dormite
nu tre sa te sperii ci sa fii optimist,ca si cum totul ar fi ok,mergi la analize si cauta un neurolog bun-in functie de tratamnet controlezi crizele
noua ne-.a zis neurologul ca cel putin 5 ani e nevoie de tratament
si--------nu conduce vehicul
numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor acum v-am descoperit si eu. Acum aproape trei ani am avut un traumatism cranian cu convulsii si coma.Cam dupa trei luni am inceput sa am parestezii pe partea dreapta, nu durau mult dar cand am avut prima data a fost rau:sa simti cum itiamoarte mana incapand de la varful degetelor....Dura putin 2-3 minute, fara pierderi de cunostinta. Medicul zice ca este spre vindecare.Acum nu am mai avut nici o criza de 6 luni dar am stari de agitatie desi iau tratament.Cand plec din casa mi-e teama sa nu imi vina rau pe strada.Stiti cumva daca tratamentul da dureri de oase, musculare?

Analizele mi-au iesit bune.Eu iau carbamazepina si cerebrolisyn.Pierderi de cunostinta nu am mai avut.

In rest respect cu strictete sfatul medicului . Am inteles ca epilepsia dobandita nu se mosteneste.Va sarut. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o mare nelamurire...am aproape 18 ani si :focus: aflat acum cateva zile k as fi suspecta de epilepsie...adik pana nu fac tomograf nu e nimic sigur...dar eu in cam ultimii 3 ani am lesinat de vreo 5 ori...nu ma invinetesc la fata sau sa-mi musc limba sau shushu pe mine...in schimb ma incordez foarte tare si gem...intrebarea mea este cam ce restrictii ai in cazul bolii astea...stiu ceva k nu ai voie sa conduci masina..dar altceva? is super dezorientata k pana acum s-au pus toate ce seama spasmofiliei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!Sunt noua pe aici,dar va rog mult sa-mi raspundeti,in masura in care puteti.Am un baietel care la 3 ani a facut epilepsie.Acum are 12 ani si desi am urmat tratamentul prescris de medici de-a lungul timpului,el inca face crize zilnic.De ceva vreme ma macina o idee.Am inceput sa cred ca singura solutie pentru el este implantul acelui stimulator al nervului vag.Acum urmeaza intrebarea.Stie cineva daca se poate face in Romania acest implant,si daca da unde?Va multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt inceput am si eu o simpla intrebare...e adevarat ca sexul vindeca intr-o oarecare masura starile de depresie ,agitatie si inclusiv epilepsia,adika sa ai o viata sexuala care sa te satisfaca sa iti ajute nervii?astept raspunsuri care aveti chef.ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de intrebare e si asta, mai?

Da, sigur, si nu numai ; si sportul, si o activitate facuta cu placere, nu numai pt castig...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara la toata lumea. am citit cu mare interes toate mesajele voastre din 2006 pana la zi. sotul meu, in varsta de 27 ani, sufera si el de epilepsie grand mal de la varsta de 14 ani. de 5 ani nu a mai facut crize. ia 2 pastile de carmabazepina pe zi. in total a facut, din cate stiu vreo 6-7 crize. lucreaza ca informatician la o firma, iar angajatorul nu stie de aceasta problema...insa nici nu vad de ce ar trebui sa stie. nu stiu daca este vreo lege...dar inainte de lege este bunul simt...iar acolo unde nu este....degeaba pune legea ca tre sa angajezi...daca angajatorul nu vrea si pace...incepe sa-ti faca sicane. el pana acuma nu a avut probleme si sper nici sa nu aiba. duce si ducem o viata normala. mai mult conduc eu, insa mai conduce si el. incearca sa tina un regim de viata ordonat: fara cafea, tigari, cola, nesomn, nemancat...si tin sa va zic ca nu este foarte greu. la mare am fost..la petreceri am fost....sper sa ne ajute dumnezeu si sa fie cat de cat bine. in ceea ce priveste parul...mi-ar placea ca si copii mei sa aiba parul lui: des!

insa am si eu o intrebare: dorim sa facem un copil si am dori sa stim daca este ereditara aceasta boala? mentionez ca nu mai are alte cazuri in familie. doctorii zic ca a aparut in urma unei lovituri(are o leziune in partea stg. sau dr. a creierului). am mai citit pe net, iar doctorii au confirmat, cum ca pentru tatii care sufera de epilepsie, sansele ca si copii sa aiba sunt mai mici decat la mame...chiar inexistente. ce parere aveti?este vreun tata pe aici in aceeasi situatie?

va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×