Sari la conținut
Forum Roportal
Cristia

Epilepsie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa stii ca daca vei face totul ca la carte pentru tine chiar o sa fie bine. Din cate mi-ai spus ai o forma foarte usoara a epilepsiei, si ai sanse mari ca sa tii crizele la distanta. :roll: Te cred cand spui ca e neplacut cand te trezesti sa ii vezi pe toti speriati in jurul tau; adevarul e ca sperietura nu ajuta la nimic, ba mai mult,il mai sperie si pe cel in cauza.. Cand prietenul meu isi revine din criza, oricat as fii de speriata ,ma fortez sa afisez o fata cat mai calma, ma port ca si cum e totul ok, stau cu el ,dar ii zambesc,il alint...in asa fel incat trecerea de la criza la realitate sa nu ii fie tulburata. Mama lui se arata speriata si ingrijorata, si din cauza asta si el devine agitat. Oricum, dupa ce afla ca s-a simtit rau se enerveaza mereu, nu ii convine

 

Ma bucur sa aud ca nu ai probleme cu oamenii care te inconjoara,ma bucur sa aud ca esti iubita :P ,este absolut normal sa fie asa ! Ma temeam ca poate ai de-a face cu prostia oamenilor, care nu prea stiu cu "ce se mananca" problema asta,si din aceasta cauza fac si greseli mari... Cum a patit prietenul meu ,de exemplu, cu o fosta prietena de-a lui ,care l-a lasat in momentul cand a aflat de problema lui . Mi s-a parut atat de absurd, nu am inteles de ce anume se temea ea, si nu am inteles in ce fel il iubea, daca a dat bir cu fugitii .... :P Valoarea unei persoane nu sta in starea ei de sanatate, iar el intr-adevar e un baiat extraordinar !

 

Pana la urmatoarea intalnire,ai grija de tine...

 

P.S. Anida,din ce oras esti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara tuturor

 

[[font=Arial]font=Arial]cred ca eprimul mesaj pe care-l trimit si de aceea am si cateva intrebari care ma rod de ceva vreme

logodnicul meu a facut de pasti prima criza de epilepsie la 25 de ani,cauza nu se stie probabil stresul oboseala,apoi la interval de nici macar o luna a fost a doua ,poate pe fondul unui consum de alcool moderat,am fost la un chef.aceasta a doua s.a petrecut in timpul somnului si nu pot spune pri

n ce-am trecut----------i s-au facut toate analizele astea cu unde radio tot si nu s.a vazut nimik

neurologul i-a prescris depakine crono 500 de 2 ori pe zi----de atunci nu a mai avut nici o criza.

v-as intreba pe voi cei care cunoasteti boala de mai mult timp-am uitat sa spun ca acum locuim in strainatate dar intentionam sa ne intoarcem acasa la anul viitor----

...este gratuit medicamentul?

....la angajare ai probleme din cauza bolii?ca ti se cere un certificat medical in care declari ca nu suferi de boli cronice,nu?

....cum le vom spune la parinti despre boala ca inca nu au aflat -ca sa nu se ingrijoreze-

.....iti cade parul de la aceste medicamente ? la puiu am impresia ca-i cam cade parul---------

......neurologul nu i-a zis nimik despre consumul de cofeina----nu are voie sa bea cafea cola nimik?

 

 

 

eu imi cer scuze ,dar credeti-ma ca boala asta asa de rara m-a zdruncinat si mi-a aratat o alta fata a vietii.

mersi mult si astept raspunsuri si sfaturi d la voi---adresa mea de email este myryam@personal.ro

 

buna seara tuturor

 

[[font=Arial]font=Arial]cred ca eprimul mesaj pe care-l trimit si de aceea am si cateva intrebari care ma rod de ceva vreme

logodnicul meu a facut de pasti prima criza de epilepsie la 25 de ani,cauza nu se stie probabil stresul oboseala,apoi la interval de nici macar o luna a fost a doua ,poate pe fondul unui consum de alcool moderat,am fost la un chef.aceasta a doua s.a petrecut in timpul somnului si nu pot spune pri

n ce-am trecut----------i s-au facut toate analizele astea cu unde radio tot si nu s.a vazut nimik

neurologul i-a prescris depakine crono 500 de 2 ori pe zi----de atunci nu a mai avut nici o criza.

v-as intreba pe voi cei care cunoasteti boala de mai mult timp-am uitat sa spun ca acum locuim in strainatate dar intentionam sa ne intoarcem acasa la anul viitor----

...este gratuit medicamentul?

....la angajare ai probleme din cauza bolii?ca ti se cere un certificat medical in care declari ca nu suferi de boli cronice,nu?

....cum le vom spune la parinti despre boala ca inca nu au aflat -ca sa nu se ingrijoreze-

.....iti cade parul de la aceste medicamente ? la puiu am impresia ca-i cam cade parul---------

......neurologul nu i-a zis nimik despre consumul de cofeina----nu are voie sa bea cafea cola nimik?

 

 

 

eu imi cer scuze ,dar credeti-ma ca boala asta asa de rara m-a zdruncinat si mi-a aratat o alta fata a vietii.

mersi mult si astept raspunsuri si sfaturi d la voi---adresa mea de email este myryam@personal.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Myryam, probabil esti inca sub influenta primelor lui crize (sa speram ca sunt si ultimele) si din cauza asta esti un pic data peste cap . In primul rand,ai avut confirmarea neurologului ca problema lui se cheama epilepsie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Myryam ,arunca un ochi pe linkul asta: http://www.medicina-preventiva.ro/Arhiva/epilepsie.htm

 

Din cate stiu eu ,in general ,celor care sufera de epilepsie le cade parul (nu tot, in sensul ca incet-incet se mai rareste) ,dar nu stiu sa iti explic exact cauza,nu stiu daca e boala de vina sau medicamentatia.

 

Cauzele epilepsiei nu sunt pe deplin cunoscute. Mai putin de jumatate din bolnavii de epilepsie, au o cauza primara neindetificabila.

Adesea, epilepsia este rezultatul unor alte boli cum ar fi:

- traumatismele craniene

- tumorile cerebrale

- infectiile cerebrale Afectiunile care pot duce la aparitia epilepsiei sunt:

- traumatismele craniene

- accidentele vasculare cerebrale sau alte boli care afecteaza circulatia sangvina la nivelul creierului

- ateroscleroza (depunerea de grasimi) arterelor cerebrale

- tumorile cerebrale

- infectiile cerebrale, cum ar fi meningita sau encefalita

- boala Alzheimer

- abuzul de bauturi alcoolice

- abuzul de droguri si perioada de dezintoxicare

 

Tumorile, zonele de tesut cicatriceal datorate traumatismelor sau altor boli pot deteriora o anumita zona din creier si pot determina convulsii partiale.

Cu toate acestea, epilepsia poate aparea in absenta tuturor acestor conditii.

 

In plus fata de tratamentul medicamentos, medicul recomanda indentificarea si evitarea lucrurilor, faptelor care determina aparitia convulsiilor, cum ar fi:

- lipsa somnului adecvat

- consumul de bauturi alcoolice

- consumul de droguri

- stresul emotional

- reducerea numarului de mese zilnice

- consumul de bauturi sau alimente care contin cafeina

- privitul la televizor pentru mai multe ore

- folosirea indelungata a computerelor

- expunerea intempestiva la soare

 

Myryam ,sper ca ti-am fost un pic de ajutor. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Myryam, probabil esti inca sub influenta primelor lui crize (sa speram ca sunt si ultimele) si din cauza asta esti un pic data peste cap . In primul rand,ai avut confirmarea neurologului ca problema lui se cheama epilepsie?

 

 

 

da, am fost la neurolog dupa cea de.a duoa criza cand i s-a pus diagnosticul de posibila epilepsie generalizata.au trecut aproape 6 luni timp in care nu a mai avut nici o criza,continnua tratamentul,

uneori bea cafea si cola,dar nu fumeaza.neurologul de aci nu i-a interzis cafea pe motiv ca ,cofeina nu aar afecta insa eu gandesc ca ar trebui sa stea mai departe de ea.

oricum mersi de sfaturi!

va pup

 

Myryam, probabil esti inca sub influenta primelor lui crize (sa speram ca sunt si ultimele) si din cauza asta esti un pic data peste cap . In primul rand,ai avut confirmarea neurologului ca problema lui se cheama epilepsie?

 

 

Buna inca o data-CRISTIA tu stii daca e gratuit medicamentul in tara?

si ai probleme la angajare?

am renuntat sa ma gandsc la cauze ca nu ajuta la nimik,acum incerc sa-i ofer o ambianta cat m,ai calduroasa care sa-l ajute sa treca si el peste boala!

va doresc tuturor numai bine si sa aveti alaturi numai persoane iubitoare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Myryam , medicamentele nu stiu daca sunt gratuite aici ,in Romania (prietenul meu nu e roman ). Cel mai bine ar fii sa mergi la o farmacie si sa intrebi ,si te vor lamuri cei de acolo . In rest, sa ii fii alaturi prietenului tau,sa il iubesti mult ,sa il alinti si sa il ajuti sa treaca peste probleme astea :P

Aveti grija de voi :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea, sunt si eu bolnav de epilepsie, am 21 ani, in decembrie 22, si sunt constient de boala asta de la 6 ani de cand am facut prima criza si mi sa adus la cunostinta ca sufar de epilepsie....in afara de toate conditiile care trebuiesc respectate...fara cafea, cola, soare puternic, etc.....am citit mai sus ca cica ar cadea parul, pai e o chestie ciudata asta pt ca nu am auzit de la nimeni o asemenea consecinta a bolii, ba chiar mai mult nici nu am patit asa ceva eu, plus ca am peste 15 ani de cand sufar de aceasta boala si nu am observat asa ceva. Oricum pt toti care sufera de atfel de boala le recomand sa fie calmi sa nu se enerveze pe cat posibil, deloc daca sar putea, eu am ajuns sa nu am enervez deloc , pot spune ca acest fapt constituie un avantaj al bolii, pt ca in copilarie eram un copil ff iute si activ sa spun asa, zburdalnic..dar boala ma schimbat complet din acest punct de vedere, am devenit o persoana ffff calma si nu reactionez la primul impuls. In privinta tratamentului eu iau Trileptalde 300mg de 3 ori pe zi, bine 2 ori pe zi si carbamazepin o data pe zi dar de luna viitoare mi se scaote complet carbamazepina, pt ca doctoru a zis ca cu trileptal sunt sanse de vin decare, am mai citit pe net , mare e netu asta, si totusi ma intreb si eu cum sa ma pot vindeca daca e o boala de care nu poti scapa pana vei muri, pana acu multi ani, nu prea stiam mulkte si am simteam altfel fata de ceilalti dar acu cu netu asta mam documentat mai mult si am ajuns la concluzia ca treb sa inveti sa traiesti cu boala ci nu trebuie sa te lupti cu ea asa cum cred medicii pt ca nu ai sanse.....ma duc sa mananc mai vb sper pe acest subiect:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare. sunt mamica unui baietel de 3 ani jumate care a fost diagnosticat cu epilepsie la doar 7 luni cand a facut 2 crize in aceeasi zi. de 3 ani e pe tratament si nu a mai avut crize.momentan e pe tratament cu Depakine sirop de 3 ori pe zi.intr-adevar nu a mai facu tcrize niciodata de la 7 luni dar din pacate are probleme cu somnul, si faptul ca trebuie sa primeasca depakine la ore fixe i-a stricat si mai tare somnul. e obositoare boala asta cel putin din punct de vedere al tratamentului. doctorita care-l supravegheaza ne-a spus ca s-ar putea sa vina si ziua cand vom scapa de tratament cu conditia sa nu faca deloc crize. as vrea sa cred ca va veni si ziua aia, mai ale s ca nu as vrea ca atunci cand va incepe scoala sa mai aiba tratament. si sincer in afara de parintii mei si vreo alte 2 persoane lumea nu stie de boala lui. imi este frica de felul cum vor reactioana ceilalti daca vor stii. din pacate lumea e rea si nu accepta pe cei cu probleme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am aflat acest forum, mi se pare deosebit de interesant. Felicit initiatorul.

Viitorul meu sot sufera de simtomele acestei boli, nu i-a pus nici un doctor acest diagnostic inca. La primele crize m-am speriat foarte tare, nu stiam ce sa fac, chiar m-am gandit ca ar fi mai bine sa rup relatia. De fapt eram egoista. Apoi am trait cu speranta ca aceste crize vor disparea. Urmeaza un tratament cu Carbamazepina, de 3 ori pe zi. De 2 ani jumate a avut 5 crize, dar nu asa grave, din fericire, si-a piarduc cunostinta pentru cateva secunde si repeta acelasi cuvant "da". eu inca mai sper sa nu fie acesta boala, poate si faptul ca nu stiu prea multe despre ea ma ingrijoreaza.

Sper prin acest forum sa aflu cat mai multe.

Intrebarea mea ar fi, daca exista un act normativ prin care putem sa-i tragem la raspundere pe patroni care ii dau afara pe cei suferinzi, eu si prietenul meu avem aceasta temere.

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara tuturor

scriam cu ceva vreme in urma despre boala asta ciudata care m-a speriat foarte rau--acum am inceput sa accept ca asa e si daca trebuie sa traiesti cu ea ,trebuie.

logodnicul meu are aproape 8-9 luni de cand nu afacut nici o criza-a avut numa 2- urmeaza tratamentul in continuare si speram sa fie bine.

am si eu o intrebare pentru cei care stiu---ai probleme la angajare daca declari ca esti un posibil epileptic---de ex .in invatamant poti lucra?

 

noi locuim in strainatate ,dar intentionam sa revenim in tara unde vom fi profesori.

va avea logodnicul meu probleme din care bolii?

 

mersi de incurajari tuturor si va indemn sa faceti acelasi lucru:iubiti.va mai intai si acceptati boala ca pe un dat

v-am pupat si sa auzim numai de bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×