Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

sunt oameni si oameni, ai nostri nu sunt asa :spiteful:

Eu iti inteleg opinia, nu esti deplasata. Eu de cele mai multe ori ma pun in locul lui si nu mi-ar place sa vad asta.

Am discutat..el mi-a zis: daca vrei sa fiu acolo , am sa fiu..dar nu iti pot garanta care imi vor fi reactiile viitoare ..si asa este.... de ce sa-l expun la niste chestii neplacute?? asistentele nu stau de pomana, am sa le dau cat cer.

 

Eu vreau sa-i ramana in minte partea frumoasa si sa ma iubeasca nu pt cat am suferit ci pt minunea care am sa i-o ofer :friends:

 

pai asta am spus... eu nici nu am adus vb ca as vrea sa fie acolo. el a spus "voi fi acolo, ca asa vreau, sa nu aud comentarii. Ti'am promis ca voi fi langa tine si la bine si la greu. Asta e ceva normal si nu are de ce sa imi fie scarba de tine, pt ca te iubesc". Si nu cred ca voi uita vreodata cuvintele astea de la el pt ca mi'au uns sufletul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu i'am cerut nimic, el doreste. Si nu vad nimic deplasat in cele scrise mai sus. Desigur, daca el doreste, nu sa ii ceri. Si cand mi'a fost foarte rau, inconstienta la spital, el m'a spalat, schimbat, pieptanat, etc. Dupa parerea mea , asta tine mai mult de respect decat sa nu te ajute in caz ca esti neputincioasa, dar , cum ai spus tu, fiecare cu parerea lui.

Si lui daca i'ar fi rau, Doamne fereste, si nu s'ar putea ridica, l'as curata fara rezerve chiar si in .... na, intelegi tu :spiteful:

 

 

de acord cu tine, dar sunt destui care merita acest tratament.

si eu la randul meu sunt tratata ca o fiinta umana si procedez ca atare.

post-50530-1159180225_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti'am promis ca voi fi langa tine si la bine si la greu. Asta e ceva normal si nu are de ce sa imi fie scarba de tine, pt ca te iubesc".

:spiteful: .. Foarte frumos... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut eu (inca!) prin asta, dar a trecut prietena mea cea mai buna. Ea a aflat abia cu vreo 2-3 saptamani inainte de nastere ce sex va avea copilul, dar noi am stiut tot timpul ca va fi fata. De cate ori mergea la eco sa vada ce este, zgaiba incepea sa faca tumbe sau statea picior peste picior. La ecografia de la 5 luni, i-a facut semn lu' mami si lu' tanti doctor ca totul este ok, ridicand degetul mare in sus. La ecografia de la 7 luni, domnisoara papa. Am vorbit tot timpul cu ea...toti. A fost mereu mangaiata. Era pozitionata pe partea unde sunt trompele mai inguste si se speriase ca va naste greu, dar in ultima clipa, inainte de nastere s-a mutat. Nu putea sa doarma pe spate (evident! pt ca ii bloca principalele artere) si nici pe partea unde era fata. De fapt, oricum nu prea putea sa doarma. :spiteful: S-a ingrasat 13 kg, iar fata a avu 3.600 la nastere. Mamica a dat jos mult mai multe acum. :)

A nascut normal si a zis ca a avut dureri mult mai mari decat ar fi crezut vreodata. A urlat de a auzit-o toata Cta. :friends:

Dupa nastere, a stat 2 zile in spital. Deea are aproape 8 luni acum, inca mai este alaptata, e un copil frumos si sanatos si nu are nici un dinte. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totul depinde de organismul fiecarei femei. mi-aduc aminte ca atunci cand eram internata inainte sa nasc, am avut in salon (langa sala de travaliu) o fata tanara careia ii era foarte teama de durerile nasterii. cand a nascut nu a zis nici 'pas'. a nascut foarte usor.

prietena mea, la fel. a avut colul scurt si a nascut prematur si aproape fara dureri. :o:

 

eu sper ca toate gravidutele sa fie sanatoase si sa nu aiba probleme. eu de cand am fost gravida in 4 luni, am stat acasa. in ziua de pasti, in '99 eram singura pacienta din salon :) am fost internata de 3 ori cu hemoragie, nu puteam sta mai mult de 30 de min in picioare pentru ca aveam dureri abdominale ... si 5 luni au trecut groaznic de incet. dupa ce a inceput sa miste bebelu, a fost singura mea distractie sa-l simt cum misca. nu ieseam pe strada ca sa nu simt mirosuri de mancare, sa nu poftesc. deja luasem foarte mult in greutate si la un moment dat, ultimele 2 luni de sarcina, am tinut regim din cauza unei intoxicatii alimentare. :friends:

 

asa ca rugati-va sa fiti sanatoase pe perioada sarcinii si sa o duceti la capat fara probleme. cu avantajele si dezavantajele lor, fie nasterea prin cezariana, fie nasterea normala, sa fie cat mai rapida si bebelusul sa fie bine. asta e tot ce conteaza. :spiteful:

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoooo...naspa Flori :spiteful: , nici macar nu te-ai bucurat cum ar fi trebuit de burtica.

 

Ari..mai ai povesti? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aoleoooo...naspa Flori :spiteful: , nici macar nu te-ai bucurat cum ar fi trebuit de burtica.

s-a dovedit a fi cu folos pana la urma. si asta e cel mai important. :o: copilul s-a nascut sanatos si a avut Apgar 9 :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-a dovedit a fi cu folos pana la urma. si asta e cel mai important. :o: copilul s-a nascut sanatos si a avut Apgar 9 :friends:

Ce e Apgar9 ?? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cred ca e singurul topic unde scriu numai femei :friends:

 

Ai mei au avut apgar 7 :spiteful: (la cezariana se pleaca de la 9)

 

Scorul, mirela.. cum respira, cum tipa, ce culoare are pielea etc.. li se pune o nota.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e Apgar9 ?? :spiteful:

Apgar este nota data copilului la venirea pe lume, in functie de situatia functiilor/semnelor vitale : respiratie, culoare, modul de cum se misca si mai sunt cateva ... dar le-am uitat. iar la cezariana nu se da niciodata 10. :friends:

pe scurt, reprezinta starea lui de sanatate la nastere. :o:

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×