Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

Dec...i eu va zic din ce am vorbit pana acum cu medicul meu. Azi poate imi fac timp si am sa ajung din nou la ea,sa ma si consulte.

Cezariana care se face pe fuga (pt ca copilul nu iese altfel) creeaza complicatii mamicii, muschiul se sectioneaza pe fuga, taietura de asemenea. Daca o femeie vrea sa nasca de la inceput cu cezariana (asa cum vreau si eu) i se da si o mendicamentatie initiala, se pregateste corpul pt operatia propriu-zisa. Femeia - la prima nastere este lasata sa aiba contractiile, se face o incizie pe orizontala (NU pe verticala), muschiul se da la o parte, deci nu exista riscul de a se sectiona muschiul.

 

Voi intreba medicul si despre epidurala. :spiteful:

 

De cand e pe piata Epidurala ??? eu doar aici in Arizona am auzit de ea de la romance pe care le cunosc si le-am vizitat la spital. Cu multa usurinta imi spuneau ca asigurarea medicala americana NU acopera acest anestezic dar nu le pasa, scoate banul imediat ca este platibil in avans, nu ca alte proceduri medicale, in rate !!! Poate depinde si de asigurare.

 

Nu cumva este injectia cu trei efecte ??? anestezie, dilatare si impins ???? glumesc.

In State este acceptata cezariana la dorinta pacientei?? Exista si alte metode in afara de normal si in apa??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca o femeie vrea sa nasca de la inceput cu cezariana (asa cum vreau si eu) i se da si o mendicamentatie initiala, se pregateste corpul pt operatia propriu-zisa. Femeia - la prima nastere este lasata sa aiba contractiile, se face o incizie pe orizontala (NU pe verticala), muschiul se da la o parte, deci nu exista riscul de a se sectiona muschiul.

ce fel de medicatie? :friends: mie nu mi-a dat, chiar daca s-a stiut din timp ca nu voi putea naste decat prin cezariana (am avut sarcina praevia). as fi preferat sa nasc normal! :spiteful:

La taieturile pe orizontala exista riscul ca in timp, din cauza efortului sa apara neplaceri (desprinderi ale muschiului).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu, daca e intr'adevar sa fiu insarcinata si daca o sa am o sarcina fara probleme... eu vreau sa nasc normal... de ce sa "ma tai" inutil?? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum a fost la mine: Am nascut la urgenta, a fost imprevizibila nasterea si m-au taiat in doi timpi si trei miscari. Dureri de cap ingrozitoare am avut 4 zile dupa operatie, atat, dar asa de tare ma durea, ca as fi fost dispusa sa fac orice ca sa-mi treaca. Mai trebuia si sa "ma mulg", nu-mi vine acum alta exprimare, pompa nu-mi mergea si faceam totul manual, cu capul in jos si innebuneam de durere. Se bea multa cafea, asta mai amelioreaza durerea, dar nu stiu cat e de buna pentru organism 1 l de cafea pe zi. Daca nu si mai mult. O alta parte nasoala a fost ca patru zile a trebuit sa ma supun unor chinuri groaznice, ma suiau pe masa sa-mi faca toaleta de doua ori pe zi..Imaginati-va cum e sa te urci pe masa aia cu burta taiata.. si abia ma ajutau sa ma dau jos, la rugamintile mele... Din a patra zi am zis GATA, ma spal singura, lasati-ma in pace, nu mi se infecteaza nimic.

Ca o picanterie, una din sefele de tura, o asistenta, tipa la noi si facea "spalati p**da pana scartaie!!!" Ca-n lagar, asa ma simteam. Metoclopramidul pentru eliminarea gazelor durea al naibii, il uram.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am avut nici dureri de cap, nici cafea nu am baut. oricum nu e sanatos mai ales ca si alaptai. si spre norocul meu am avut parte de un tratament mai uman , ca la toti le era frica de doctorita mea :friends:

dar dimineata dupa cezariana, cand a venit doctorita la control sa vada cum se prezinta cusatura m-a strans exact de cusatura sa vada daca va supura (ceea ce s-a si intamplat) si am tipat de m-a auzit tot etajul. dar asta era necesar. :spiteful:

si timp de aproape o luna de zile mi-a fost greu sa fac ceva prin casa din cauza operatiei, ma miscam cu incetinitorul cand trebuia sa ma ridic de pe pat, sa ma intorc ... sa nu mai zis de primele zile de reanimare ...

bine, acum intr-un fel s-au uitat toate astea si chiar si atunci cand voi mai trece din nou prin ele, le voi suporta cu stoicism :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a apasat pe burta sa vada daca revine uterul la marimea initiala. tot asa am urlat de m-a auzit tot etajul :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io, cu tot chinul, tot pt cezariana optez. Oricum alta alegere nu am, dar decat sa ma screm acolo si sa-mi zica alea "ioooote ce iese din ea, parca-i vacaaa" si sa ma umileasca asa cum numai ele stiu s-o faca... Mai bine .... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io, cu tot chinul, tot pt cezariana optez. Oricum alta alegere nu am, dar decat sa ma screm acolo si sa-mi zica alea "ioooote ce iese din ea, parca-i vacaaa" si sa ma umileasca asa cum numai ele stiu s-o faca... Mai bine .... :spiteful:

 

 

eu le'as da in judecata.... dar cum vreau sa asiste si sotul meu, cred ca el le'ar sari in gat, direct :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×