Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

Buna Mireluta,ma bucur sa aud ca esti gravida. Sa iti dea Domnul un bebelus cuminte si sanatos.Eu cind am fost gravida vorbeam tot timpul cu burtica si o mangiiam si eram sigura ca am fetita, inca dinainte sa fac prima ecografie, simteam eu asa...La mine nu s-a stiut ca sunt insarcinata pina la vreo 4 luni, ca imi tot venea menstruatia, apoi am facut un test de sarcina ca sa elimin ipoteza unei extrauterine, ca ma cam durea pe sub burta, si asa am aflat minunata veste.

Ca multe femei gravide, si eu m-am ingrasat enorm in timpul sarcinii, si aveam picioarele atit de umflate de ma puteam incalta numai cu vreo 3 numere mai mult. Am avut multe complicatii, dar nu a fost bucurie mai mare decit sa simt copilasul in fiecare zi cum creste si ma cuprindea asa un dor mare sa se nasca odata ca sa o pot tine in brate.

Dupa nastere, vreo trei luni am fost epuizata, de atita nesomn, fiica-mea nu dormea noptile deloc, iar ziua era foarte cald si plingea continuu, dar totul a trecut si acum ca are 8 ani sunt tare mandra de ea.Cind era bebe imi placea tare mult sa o imbrac in fel de fel de costumase si sa o decorez cu clamute si fundite....mama ce n-as da sa mai fac o fetita! Te pup si sarcina usoara, bebe cuminte si sot iubitor! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot fata simt ca am, ori ca poate asta e dorinta sotului...ai mai sper sa fie si cu ochi albastrii :)

Mersi de urare, sper sa fie ok.

Am mai auzit asta cu picioarele umflate, nasol asa.

Astept ziua in care sa ne zici ca ai burtica :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, felicitari pentru burtica!

Eu sunt si mamicuta si burticuta. Am o fetita de 9 luni, si sunt insarcinata in 22 de saptamani, nasc spre sfarsitul lui ianuarie.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat ca te-ai simtit mai rau la a doua, de obicei cica la prima e mai nasol...

Eu am luat 18 kg doh%20(21).gif.. nu zic cu cate am ramas...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce parere aveti de acele femei care nasc in apa?este bine ce fac ele?

 

de ce sa nu fie bine?? bebelusii din apa ies... trebuie totusi asistenta de specialitate.... nici nu stiu daca la noi in tara a nascut cineva asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce sa nu fie bine?? bebelusii din apa ies... trebuie totusi asistenta de specialitate.... nici nu stiu daca la noi in tara a nascut cineva asa...

 

 

am vazut la povestiri adevarate mai demult un documentar despre acest lucru,si arata femei care faceau exercitii in apa;unele chiar au nascut in prezenta delfinilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era la brasov o clinica pentru nasteri in apa, nu mai stiu daca mai este. E cea mai usoara nastere, plus ca bebelusul nu iese intr-un mediu atat de ostil ca intr-o nastere normala, ci intr-un mediu asemanator celui din care a iesit. Omul se naste cu abilitatea de a putea respira in apa, dar si-o pierde pe parcurs. Io asa stiam. Asa se explica de ce bebelusii n-au nici o treaba cand ies, sunt in elementul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era la brasov o clinica pentru nasteri in apa, nu mai stiu daca mai este. E cea mai usoara nastere, plus ca bebelusul nu iese intr-un mediu atat de ostil ca intr-o nastere normala, ci intr-un mediu asemanator celui din care a iesit. Omul se naste cu abilitatea de a putea respira in apa, dar si-o pierde pe parcurs. Io asa stiam. Asa se explica de ce bebelusii n-au nici o treaba cand ies, sunt in elementul lor.

 

 

eu am gasit ceva aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×