Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

Sunt curioasa cum vedeti "graviditatea" si cat de mult v-a schimbat viata un bebel.
Eventual povestiti la voi cum a fost smile.gif
Si daca nu vreti copii...justificati de ce nu.

Editat de samsara
Schimbat diminutive

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa cum vedeti "graviditatea" si cat de mult v-a schimbat viata un bebel.

Eventual povestiti la voi cum a fost :jester:

Si daca nu vreti copii...justificati de ce nu.

 

 

 

 

Cel mai important este cand vine bebelusul sa fie iubita femeia, sa n-aiba ganduri din cauza de lipsa de materiale si atunci si copilul este foarte bine venit si totul se intimpla natural. Desigur o viata noua schimba si viata unei femei la 360* dar este placut de observat ca nu prietenii sint primii pe lista de prioritati ci copilasul, devii mai protectoare, mai sensibila, mai atenta la cerintele celor dragi din jurul tau, si multe altele depinde de persoana.

 

Mie mi-au fost dragi lunile de gravida desi imi venea rau foarte des pana-n ultimul moment, si dupa ce am nascut inca vre-o doua zile !!!

 

Persoane cine nu vor copii, sa nu le mai ai pe lista de prieteni ca nimic nu va fi bine intre voi.

Se vor schimba si o multime de prieteni, vine cu teritoriul cateodata.

 

Felicitari, sanatate si sarcina usoara !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o:

Hai sa-ti povestesc ...si io... :) Chiar daca cred ca am mai zis cate ceva..

 

Eu am rams insarcinata cand ma asteptam mai putin, sau deloc. De cand am aflat, am inceput sa ma uit zilnic in oglinda sa vad daca mi-a mai crescut burtica peste noapte. Nu stiam ce am, dar eram 1000% convinsa ca am un singur copil, dat fiind ca stiam din popor ca "samanta" se arunca la a doua generatie, si fiindca mama mea avea gemeni, bagam mana-n foc ca eu nu voi avea. Insa realitatea ma contrazicea. La trei luni aveam burta ca la 5.

 

In primul trimestru mi-a fost foarte rau, am avut chiar doua zile in care nu m-am putut da jos din pat, nu sufeream mirosul de mancare gatita, de parfumuri puternice, nu sufeream mirosurile specifice fiecarei case...

In primul trimestru am mancat multe salate (eu am ramas in februarie, deci am prins primavara cu toate bunataturile), dar mi-am facut o data o salata de balarii... si am pus tot ce am vazut in fata ochilor, spanac verde, ceapa, marar, salata verde, tot felul de verdeturi... si mi s-a facut ASA de rau de la ea.... am crezut ca mor.

De vomat, n-am vomat decat de doua ori, intr-o seara cand dupa masa am mancat o portocala si inca o data, nu-mi amintesc.

Apropo de asta, portocala nu inlocuieste lamaia in cazul greturilor, ba dimpotriva, accentueaza senzatia de greata, ti se face mai rau.

Mancam lactate, beam lapte ca nebuna, cate un litru pe zi, branza proaspata, numai carne, fara preparate, nu beam apa minerala si nici sucuri cu coloranti, e-uri si altele, m-am ferit cat am putut sa mananc lucruri nesanatoase. Fructe la greu, in trimestrul al doilea era sezonul pepenilor si am mancat toti pepenii de pe piata..

M-am simtit excelent pana la sase luni, n-am avut nici o durere, dar imi crestea burta cu o viteza ametitoare. Ma duceam la controlul lunar si medicul de familie face "mama da' ce creste copilul asta"...

La sase luni m-am gandit sa ma duc sa fac si eu o ecografie asa, la misto, sa nu zic ca n-am facut nimic pe timpul sarcinii. Relaxata, surazatoare.... cand a inceput sa se uite crucis femeia la monitor, am belit niste ochi la sot, ca mi-a aratat semnul victoriei... adica "2". Io... ce doi?!!! Si el "da..." Si atunci ne-a confirmat si asistenta sau ce era "cred ca ati vazut bine, uitati, un cap aici... si unul aici"

La faza asta mi s-a rupt filmul. Vroiam un copil, ca mor dupa ei, dar doi era prea mult, eu nu lucram, stateam cu chirie, sotul avea salariu mic...

Am fost in stare de soc cateva zile, vreo 3 cred,dupa care am inceput sa ma bucur.

Da' faza tare, ma duc la ai mei sa le zic.. stiam ca n-o sa fie foarte fericiti, data fiind situatia noastra financiara...

Ii dau lu' tata hartia de la ecograf.... Si face: "Sarcina gemelara. Ce-i aia???" :o:

Cum, ce-i aia?! :ok: (taicamiu e inteligent, de felul lui, dar cred ca i s-a blocat creierasul cand a vazut)

El: "Pai, ce-i aia??"

io - IS DOIIIIII!!!!

Si el :"fugiti, bai, de-aicea. Nu va cred". Cu hartia in mana nu ma credea.

In fine..

Pe urma m-am dus la un medic sa ma ia in evidenta, ca, fiind doi, am luat in calcul posibilitatea sa fie nevoie de cezariana. Si trebuia sa ma tin in legatura cu medicul care ma va opera. Mi-a facut control ginecologic.. si mi-a dat Duvadilan, pentru relaxarea uterului, ca cica e tensionat si sa nu cedeze (nervos :D) si sa nasc prematur. Inaitne de control ma simteam extraordinar. DUPA, insa... ori de la controlul ala, ori de la medicamente.. am inceput sa retin apa si am facut niste edeme de ziceai ca-s elefant, asa aveam niste picioare. In timpul ala traduceam ceva si scriam la calculator.. intr-o zi am vrut sa-mi trag scaunul mai aproape si, din cauza vitezei, am dat o burta de masaaa :yes: De unde mai inainte se misca copilul, deodata s-a oprit. Am zis hait! L-am omorat! M-am speriat oleaca, am inceput sa bocesc ca dupa mort ;)

Au inceput sa miste pe la 4,5 - 5 luni. E o senzatie foarte misto.

Cand era aproape sa nasc, nu ma mai lasau sa dorm noaptea, se miscau intr-una, nu stiu ce tot faceau. Se linisteau numai cand sotul meu punea mana pe burta si le spunea sa stea cuminti :focus:

Nu se doarme pe dreapta, ca cica pe acolo se alimenteaza ei. Faza e ca pe stanga nu poti tu sa dormi, cel mai confortabil e pe dreapta. Si nici pe spate, ca burta apasa pe coloana. Deci e misto :)

M-am dus sa ma internez preventiv, la sfatul medicului. La internare mi s-a facut iar control si mi-au rupt membranele, din greseala. Eram in 7 luni si trei zile.

Mai departe e istorie ... :)

Ma bucur sa-mi amintesc asta azi.

SARCINA USOARA SI MULTA SANATATE.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fain..mi-a placut cum ai povestit.

Mamicile care se bucura de sarcina si de burticute au ceva special, degaja acel ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fain..mi-a placut cum ai povestit.

Mamicile care se bucura de sarcina si de burticute au ceva special, degaja acel ceva.

asteptam si povestea ta.... :) :focus: :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce vrei nu poate sa umble asa...... :) :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-mi plac femeile gravide care umbla cu burtile goale. Mi se pare o exagerare, totusi.

Nici mie...burticuta o gasesc o chestie atat de intima, e pt cei doi si familie.

Poate tine de educatie, burticuta mea sigur nu o voi etala pe strada. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mireluta, felicitari! :focus:

N-o sa-ti fie usor, o sa apara o multime de probleme noi, viata o sa vi se schimbe radical, insa nimic, dar absolut nimic nu se poate compara cu un copil. Doar cei ce au copii stiu ce inseamna asta. Cei care nu au, doar isi inchipuie ca isi dau seama. O sa intelegi cu adevarat ce spun eu aici abia dupa nastere.

O sarcina usoara si o nastere la fel! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×