Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

sper ca nu supar pe nimeni ca ma comport si eu ca o cioara

 

 

kilko, nastere usoara! ...intre timp sa ne tii la curent ce si cum

post-81199-0-51043700-1474787008_thumb.jpg

post-81199-0-66606700-1474787020_thumb.jpg

Editat de Ampera
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici a mai mica idee...

 

La copii acum, constat cu uimire si bucurie pt sistemul romanesc ca e mai jmecher decat cel norvegian in ceea ce privește maternalul/paternalul. Aici am 2 optiuni: 10 luni maternal cu 100% plata din salariu sau 12 luni cu 80%. Sotul are 10 săptămâni cu 100%.

Dar!!! Daca ai nascut inainte de termen, pierzi din cele 10/12luni platite. Eu am născut cu 6 săptămâni mai devreme, am pierdut 6 săptămâni de plata.

Am inteles ca in Ro nu e asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ehe. In Ro e de-a dreptul lux sistemul in privinta asta.

Ceva in gen 85% din salariul brut pe ultimele 12 luni inainte de maternal - 2 ani.plus ca au mai bagat si stimulent de insertie pentru inca un an, daca revine parintele mai repede cu 2 luni la birou.

 

Bine, inainte, mergea sa stai un an, tot cu 85%, dar daca luai doi, erai limitat la ceva in gen 250 Eu. Numai o bona te costa atata, ca sa nu vb de cresele private.

Cele de stat sunt cum sunt. Multi copii la un educator, nu 4-5 ca in alte tari.

 

Dar la voi tot e bine. Sa vezi in Germania. 3-4 luni maternal. Sau Franta, tot ceva in genul.

 

Asa, ca si chestie :)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In usa nu e nimic, acolo.i si mai si!!!

Ma bucur sincer cand vad chestii pozitive in Ro si sa stii ca povestesc despre ele pe aici.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei. Vor sa incurajeze tinerii sa faca mai multi copii. A scazut mult natalitatea in ultimii ani.

 

Un trend interesant in Ro e ca multe mame isi schimba directia profesionala..spre una de handmade sau inclinata spre petrecerea timpului liber a copilului ( gradinite, servicii de catering petreceri copii, etc), ca sa stea mai mult in preajma lor. Mai alea cele care aleg sa faca minim 2-3 copii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nasol stii ce mi se pare la mine? Ca e f usor sa stai in somaj + bani daca nu dai copilul la gradinita. Poti sta 104 saptamani, as castiga mai mult cu 200 euro decat daca as munci. Dar nu mai suport sa stau acasa, o iau razna. Abia aștept să vină ianuarie sa ma duc la munca. Am inceput școala de 1 luna, numai sa fiu mai activa. Dar in felul asta încurajează No statul acasa. Bine, ii incurajeaza p.aia care n.au working moral. E plin de pakis si arabeti care fata pe banda rulanta la 2 ani si care castiga mai bine stand acasa decat castig eu ca ma duc la munca zilnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce zici. Desi, dupa parerea mea, sunt foarte importanti primii doi ani de viata ai piticului.

inclusiv diversificarea o faci altfel acasa, decat la cresa, gradinita...ca sa nu mai vorbim de calitatea alimentelor.

 

Stiu mai multe cazuri si din ceea ce am observat - bebelusii care au stat mai mult acasa au avut imunitate mai buna. Bine, exista si studii dar au un caracter statistic. Exista copii si copii.

Oricu, din momentul in care ii dai de acasa in colectiv, incep racelile, in majoritatea cazurilor. Depinde insa si de modul in care il scoti treptat in lume...

Sunt multe de povestit pe tema si nu pot spune ca sunt cea mai in masura sa vorbesc. Imi dau cu parerea doar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×