Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

mi se pare că am cam toate semnele unei posesiuni demonice:

 

-vorbesc limbi. latină (maxime, chestii...), ebraică (c

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt agnostica. niciodata nu am fost sigura de existenta spiritelor, a demonilor si a divinitatii insasi. mi s-au intamplat si mie unele lucruri a caror explicatie logica si rationala mi-am spus ca probabil exista, dar nu sunt constienta de ea. nu vreau sa intru in detalii cat timp nu sunt sigura de explicatia lor. oricat as citi, oricat m-as informa nimic nu a reusit sa ma convinga de existenta spiritelor. as dori sa iau legatura cu o persoana care intr-adevar a trait experiente paranormale pentru a-mi satisface pofta de cunoastere. va rog sa-mi lasati un mesaj privat cu id-ul pe care va pot contacta in cazul in care doriti sa ma ajutati. multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg un lucru...cum te poate poseda si controla un demon daca tu nu ii permiti? adica sunt oameni predispusi spre posedare? sau oricine poate fi posedat...depinde doar de puterea demonului....stie cineva raspunsul la intrebarea asta?

 

Sa ceara permisiunea??

 

Dar poate exista si varianta .din nastere., ca si orbul vindecat de Isus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! nu pot sutine ca posedarea(demonizarea)unei persoane are legatura cu religia cert este ca profesorul meu de religie actual preot ,pe vremea cand era student la teologie a facut o filmare la o biserica undeva la munte unde un om despre care se spunea ca este demonizat ai implora pe cei din jur sa al ajute ,l-au dus la biserica si, a intrat fara nici o problema ba chiar s-a inchinat si a baut aghiazma dar atunci cand un preot batran a inceput sa citeasca un paragraf din biblie(un citat al lui IOAN BOTEZATORUL)"posedatului" a inceput sa ai curga sange din nas si sa tremure precum acei oameni care sufera de schizofrenie, si patru calugari incercau sa-l tina deoarece avea o forta foarte mare desi era un baiat destul de slabut.

 

Buna! nu pot sutine ca posedarea(demonizarea)unei persoane are legatura cu religia cert este ca profesorul meu de religie actual preot ,pe vremea cand era student la teologie a facut o filmare la o biserica undeva la munte unde un om despre care se spunea ca este demonizat ai implora pe cei din jur sa al ajute ,l-au dus la biserica si, a intrat fara nici o problema ba chiar s-a inchinat si a baut aghiazma dar atunci cand un preot batran a inceput sa citeasca un paragraf din biblie(un citat al lui IOAN BOTEZATORUL)"posedatului" a inceput sa ai curga sange din nas si sa tremure precum acei oameni care sufera de schizofrenie, si patru calugari incercau sa-l tina deoarece avea o forta foarte mare desi era un baiat destul de slabut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Destul de sugestiv este filmul The Rite cu Anthony Hopkins, preotii in general nu au voie sa discute despre exorcizari.Se spune ca pentru a alunga demonul din trupul celui exorcizat mai intai trebuie sa il constrangi sa iti spuna numele.In timpul dedublarii astrale ne aflam in pericol sa fim posedati de anumite entitati deoarece sufletul nostru nu mai este in corp ci colinda altundeva.. asa ca entitatii ii este mai usor sa ne posede...Misiunea preotului este sa faca diferenta dintre boala psihica si posedarea demonica si de abea dupa acea trece la fapte..

Editat de Dantallion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ati auzit despre exorcizari si posedati de diavol!

Chiar biblia vorbeste despre asa ceva....dar,credeti?

Care este parerea voastra?

Un punct de plecare,il aveti aici:http://www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.phpdevil.gif pope.gif

 

Pentru cei interesati de religie:http://www.ortodoxradio.ro/

 

 

 

 

 

ai putea sa nu mai legi totul de religie?.....religia nu da prea multe lamuriri...te incurca mai mult

Tocmai ca religia e calea... ai vazut tu vreodata un posedat? Eu da. 2 persoane. In cele mai urate momente, la contactul cu crucea, icoana, sau pur si simplu daca spui Tatal Nostru in gandul tau, fara ca ei sa auda, vor deveni agresivi contra ta. Acum spune-mi tu, religia te incurca? Din contra, iti da dovezi.

Nu e din Bucuresti fata .. e din Cluj..si a fost la o gramada de manastiri dar pur si simplu nu avea nici o reactie.. se comporta ca un om normal...si la medic la fel ..doar cand se uita in oglinda..isi tot schimba vocea ..i se dilata pupila si i se schimba culoarea ochiilor. A vrut sa sparga oglinda ,dar cineva i-a zis sa nu faca asta pt. ca oglinda este singurul obstacol care o desparte de acea forta malefica(deci se manifesta doar in prezenta oglinzilor,dar nu in public)...Persoana aia imi este foarte apropiata .biggrin2.gif si as da orice sa scape de chestia asta...Cine ma poate ajuta?

Cineva i-a facut asta sau si-a facut asta singura. Daca cineva i-a facut asta, trebuie aflat cine in primul rand si cum. E periculos daca i-a facut mama ei sau careva din familie. Daca si-a facut ea asta, trebuie sa ii para rau pentru ce a facut, daca nu e botezata, trebuie sa se boteze, dar nu la orice ''religie'' sa se boteze la ortodoxi. Apoi sa se spovedeasca si sa se impartaseasca, dupa care sa tina posturi normale, Miercurea si Vinerea. In casa aceea sa se faca Moliftele Lui Vasile Cel mare, asta inseamna ca toata familia sa fie spovedita si Impartasita, implicit ortodoxi. Apoi este bine sa citeasca Paraclisul Maicii Domnului. Indicat este sa stea la o Manastire in acele 40 de zile. Dar trebuie o Manastire puternica. Puterea o defineste oamenii care sunt acolo, Sfantul care o reprezinta si cat de des se fac rugaciuni acolo, cel mai important acolo trebuie sa fie preoti care sunt in stare sa ii citeasca Moliftele Lui Vasile Cel mare. Apoi va scapa. Stiu ca e greu, chiar daca desi poate parea ca e foarte usor, dar probleme pentru a impiedica toate acestea vor aparea. Asta inseamna lupta, pe care daca o duci vei fi salvat.

Interesant ce zici tu ,dar eu cunosc o persoana foarte apropiata mie care e posedata,dar nu se manifesta chiar asa cum am auzit la tv etc, doar cand se uita in oglinda incepe sa rada,schimbandu-si vocea(se aude o voce de barbat) si dupa aia incepe sa planaga ,si vorbeste cu oglinda tot schimbandu-si vocea...(asta am vazut-o eu),insa, poate sa intre in biserici , a cerut ajutorul chiar la un preot,care a facut ceva ritual ,a dat-o cu apa sfintita,nu a scos nici macar un sunet in tot timpul ala.Dupa o perioada s-a uitat iar in oglinda si diavolul(sau ce o fi) din ea i-a zis :"Crezi ca scapi de mine asa usor?".......Cum poti sa explici asta?

Unele chestii nu pot fi rezolvate doar cu apa sfintita. Puterea care o are spiritul acela asupra ei, este aprobata de Dumnezeu, pentru ca EL este corect si ii ofera spiritului aceluia dreptul meritat. De ce are dreptul asta asupra ei? E simplu, PACATELE, care le are fata respectiva.

Chiar e ceva in neregula cu tine!

Pc-ul meu se comporta ciudat...

NU! Nu te resemna...

Incearca si lasa oglinda la locul ei dar deseneaza o cruce pe ea,in centru,maaare...cu ruj!

Da, e buna ideea, de cruce fug toti dracii... crucea ii sfasie pe draci.

Sa ceara permisiunea??

 

Dar poate exista si varianta .din nastere., ca si orbul vindecat de Isus

Daca tu nu ii permiti, ii poate permite altcineva pentru tine, o persoana in viata, pentru diferite motive, iar usa pentru a fi posibil asa ceva sunt pacatele care le are persoana respectiva si pentru ca Dumnezeu e judecatorul si EL este Dreptatea si Adevarul, dorinta diavolului de a se napusti asupra unei persoane este ingaduita de Dumnezeu. Daca tu te speli de pacate si te indrepti, atunci automat Dumnezeu nu il mai lasa pe diavol sa faca ce vrea, daca tu crezi ca ai facut bine si diavolul inca are treaba cu tine, atunci inseamna ca nu e destul ceea ce ai facut. Trebuie sa nu iti p[ierzi increderea lui Dumnezeu si sa cauti punctul in care Dumnezeu nu ii mai aproba diavolului nimic asupra ta, deoarece tu meriti pace si protectie, daca inca nu le ai, atunci nu le meriti, trebuie sa faci mai mult. Atata timp cat nu functioneaza, ceva faci gresit. Pentru ca El este Dreptatea si Adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×