Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cu siguranta ati auzit despre exorcizari si posedati de diavol!

Chiar biblia vorbeste despre asa ceva....dar,credeti?

Care este parerea voastra?

Un punct de plecare,il aveti aici:http://www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.php :jester: :tease:

 

Pentru cei interesati de religie:http://www.ortodoxradio.ro/

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ati auzit despre exorcizari si posedati de diavol!

Chiar biblia vorbeste despre asa ceva....dar,credeti?

Care este parerea voastra?

Un punct de plecare,il aveti aici:http://www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.php devil.gif pope.gif

 

Pentru cei interesati de religie:http://www.ortodoxradio.ro/

 

 

 

 

 

ai putea sa nu mai legi totul de religie?.....religia nu da prea multe lamuriri...te incurca mai mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ...nu-mi vine nimic in minte acuma...dar oricum nu cred ca perotii pot sa faca asa ceva..ce se arata la tv etc sunt doar mascarade de 2 bani.Posedatii nu se manifesta asa.... Eu stiu...nu ma intreba de unde ..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu vorbesc cu mine si-mi raspund tot mie, degeaba ma uit la mine cum postez raspunzandu-mi cu:nu stiu!

 

 

 

eu nu vad sa fi pus tu vreo intrebare pe aici :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor...noi,trebuie sa analizam subiectul ...adica sa cooperam nu sa ne certam! Va rog...

Orice idee,orice afirmatie facuta...trebuie argumentata,probata,sustinuta...

Simplele afirmatii fara probe,sunt atinse de nulitate! Ca la tribunal....

Daca afirmi despre cineva ca este prost,trebuie sa si convingi,sa dovedesti ca este...in caz contrar,e rautate gratuita,calomnie,si se pedepseste ca atare!

Asadar...daca sunteti "pro" ori, "contra"...ceea ce s-a afirmat pina acum,daca aveti informatii in plus despre subiect,va rog...interesul nostru este sa aflam cit mai multe lucruri...

Eu,nu am crezut in asa ceva...dar,ulterior,cred!

Cred,pentru ca biblia insasi,recunoaste existenta fenomenului.A nega existenta fenomenului,ar insemna sa neg intregul continut al bibliei;ca sa neg continutul bibliei,ar trebui sa dovedesc contrariul...adica,inexistenta lucrurilor si fenomenelor,afirmatiilor de acolo;ceea ce,nu sunt in stare! Asa ca pina o voi putea face,trebuie sa accept...ca "si porcul zboara"!

Asocierea subiectului cu biblia,nu am facut-o eu;au facut-o altii,mult mai documentati si cu mult timp inaintea mea!

Cunosc persoane care,au asistat la slujbe de exorcizare....desi,acestea tin de confidentialitate...un preot ca si un medic,are obligatia confidentialitatii...nu poate vorbi de cazul meu cu altii,stiti asta!

Asta nu inseamna ca fenomenul,nu exista...chiar daca unii,il exploateaza intr-un sens sau altul...

Dupa parerea mea,omul,poseda prin natura lui si binele si raul:si pe D-zeu si pe dracu' ,in el....formind un intreg! Lupta interioara pentru suprematie,pentru dominare a acestora,poate face din om un sfint ori un ...nu stiu cum sa-l numesc...un nemernic!

Se spune ca binele si raul sunt relative;adevarat...dar,exista un etalon...intotdeauna....in orice...la care,ne raportam!

Sa cautam exemple...spuneti-mi voi un lucru,in care sa nu existe dualitate,efect de bumerang?

Noi,trebuie sa gasim explicatia mecanismului,fenomenului...

Ce este in fapt,posedarea?

Cui se datoreaza?

Daca respingem natura dogmatica,care este atunci explicatia stiintifica?

Desi,aparent dogmatic orice fenomen biblic este foarte bine fundamentat stiintific...

Sa luam un exemplu:ca un semn al conventiei pe care a incheiat-o D-zeu cu Avraam,primul,i-a spus ca orice copil de sex barbatesc,la virsta de 8 zile sa fie circumcis.

Biblia,nu explica de ce trebuie sa fie circumcis atunci,si poate parea un moft nejustificat dar astazi se stie ca abia in a 8a zi copilul dispune de cantitatea de vitamina k corespunzatoare coagularii singelui si tot atunci apare si cea mai mare cantitate de protrombina ,o alta substanta care intervine in procesul de coagulare.

Ei bine,o explicatie stiintifica trebuie sa gasim si pentru posedare si exorcizare...dar,o explicatie care sa nu combata nefondat ci sa interactioneze,sa se armonizeze cu dogma.

Eu,obisnuiesc sa afirm mai in gluma mai in serios ca "biblia este un manual de filozofie si nu unul oarecare ci ,cel mai ermetic care s-a scris vreodata!"

Ca s-o intelegem,s-o deschidem,trebuie sa posedam nu una ci doua chei!

Privita dogmatic sau stiintific,posedarea exista! Dar,care este mecanismul ei? Si chiar, ce este ea in sine?

Ajutati-ma sa aflu...

Nu exista? Atunci,cum va explicati ca oameni pe care medicina nu-i poate ajuta si nici nu poate gasi o explicatie suferintei lor,se vindeca dupa o interventie mistica ...sau, cum se numeste...care,in aparenta e un circ...sau un teatru de gust indoielnic?

Sau,cum va explicati reactia aproape identica a acestor posedati la ritualul exorcizarii? :focus: :) :o:

Si ce este atit de grav daca si biblia spune :"de nebun,sa fugi!" :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce zici tu ,dar eu cunosc o persoana foarte apropiata mie care e posedata,dar nu se manifesta chiar asa cum am auzit la tv etc, doar cand se uita in oglinda incepe sa rada,schimbandu-si vocea(se aude o voce de barbat) si dupa aia incepe sa planaga ,si vorbeste cu oglinda tot schimbandu-si vocea...(asta am vazut-o eu),insa, poate sa intre in biserici , a cerut ajutorul chiar la un preot,care a facut ceva ritual ,a dat-o cu apa sfintita,nu a scos nici macar un sunet in tot timpul ala.Dupa o perioada s-a uitat iar in oglinda si diavolul(sau ce o fi) din ea i-a zis :"Crezi ca scapi de mine asa usor?".......Cum poti sa explici asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant ce zici tu ,dar eu cunosc o persoana foarte apropiata mie care e posedata,dar nu se manifesta chiar asa cum am auzit la tv etc, doar cand se uita in oglinda incepe sa rada,schimbandu-si vocea(se aude o voce de barbat) si dupa aia incepe sa planaga ,si vorbeste cu oglinda tot schimbandu-si vocea...(asta am vazut-o eu),insa, poate sa intre in biserici , a cerut ajutorul chiar la un preot,care a facut ceva ritual ,a dat-o cu apa sfintita,nu a scos nici macar un sunet in tot timpul ala.Dupa o perioada s-a uitat iar in oglinda si diavolul(sau ce o fi) din ea i-a zis :"Crezi ca scapi de mine asa usor?".......Cum poti sa explici asta?

" eu cunosc o persoana foarte apropiata mie care e posedata,dar nu se manifesta chiar asa cum am auzit la tv etc, doar cand se uita in oglinda incepe sa rada,schimbandu-si vocea(se aude o voce de barbat) si dupa aia incepe sa planaga ,si vorbeste cu oglinda tot schimbandu-si vocea..."

:crazy: Pai,poate fi vorba de personalitate multipla...doctoru',ce-a zis?

 

.Dupa o perioada s-a uitat iar in oglinda si diavolul(sau ce o fi) din ea i-a zis :"Crezi ca scapi de mine asa usor?".......

I-a zis cum? Vorbea,cu vocea ei,schimbata?

Atunci,e sigur posedare!

De fapt...personalitatea multipla cu posedarea,e acelasi lucru!

E vorba de denumirea stiintifica si de denumirea mistica,religioasa!

Sunt doua denumiri dar aceeasi buba!

E din Bucuresti persoana?

Daca "da",sa mearga la manastirea Antim;e la statia "11 iunie"...pe dreapta,prima statie...cind vii de la capatul tranvaiului 32,de la Unirii...mergi,pe strada aceea,pina ajungi la manastire...intreaba...

Slujba,se tine vinerea...de mai multi preoti...dar,trebuie sa mearga intai sa vorbeasca cu preotul,sa-i spuna despre ce e vorba...sa se pregateasca cum ai spune el,apoi,sa mearga regulat la slujbe.Moliftele sf.Vasile cel mare se cheama....

Eu,am fost...dar,nu am putut sa merg decit o data...aveam dureri foarte mari cind stateam la slujba...si trebuia sa ies din biserica...si-mi treceau!

Zice ca dracii astia,sunt si ei pe ierarhii...au potente diferite...si se scapa greu de ei...cu spovedanii,posturi negre...rugaciuni...exorcizari...

Persoana,trebuie sa tina cit de mult poate,posturi negre si sa bea agheasma mare si sa tamaieze si casa si pe ea,cit mai des!

Daca se infurie aia,o pot ucide!

E periculos sa stai in preajma ei fara sa fii "curata" fiindca,e contagioasa...dracii,isi pot schimba...preferintele!

Drace...nu crdeam ca am sa vorbesc vreodata ca o baba bisericoasa!

Daca are vointa,sa se tina de slujbe,se vindeca! Dar,ai va fi foarte greu fiindca,dracii ai vor pune tot felul de piedici ca sa nu ajunga la biserica....ori se va imbolnavi de gripa,ori nu se va trezi dimineata ca sa mearga la slujba,ori va fi timp urit,ori se va descuraja.....dar ea,moarta sau vie....de-a busilea,trbuie sa fie la slujba! :yahoo:

Si sa le spuna dracilor ca daca nu o parasesc,ai blesteama" in numele domnului IIsus Hristos sa se chinuie 2000 de ani..."!

Eeee...poveste lunga....http://www.sfaturiortodoxe.ro/_d.htm

"Rasfoiti" bine site-ul acela pe care vi l-am dat la inceputul topicului...

Ma contrariaza repetitia obsedanta a oamenilor a cuvintului"lumina"...asociind-o binelui,lui D-zeu...dar,sa nu uitam ca diavolul,Lucifer,este in fapt,si el,tot lumina;este luceafarul diminetii!

Si e firesc sa fie lumina cit timp sunt niste entitati...

Nu cred ca trebuie sa respingem ideea existentei diavolului ci mai degraba sa ne revizuim conceptia asupra notiunii de diavol.Sub acest nume se poate ascunde in fapt,frica,indoiala,boala,un tip de...radiatie,sau de magnetism...cu efecte neplacute asupra umanului.

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e din Bucuresti fata .. e din Cluj..si a fost la o gramada de manastiri dar pur si simplu nu avea nici o reactie.. se comporta ca un om normal...si la medic la fel ..doar cand se uita in oglinda..isi tot schimba vocea ..i se dilata pupila si i se schimba culoarea ochiilor. A vrut sa sparga oglinda ,dar cineva i-a zis sa nu faca asta pt. ca oglinda este singurul obstacol care o desparte de acea forta malefica(deci se manifesta doar in prezenta oglinzilor,dar nu in public)...Persoana aia imi este foarte apropiata .:crazy: si as da orice sa scape de chestia asta...Cine ma poate ajuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×