Sari la conținut
Forum Roportal
manu_manu

Romanii si complexele de inferioritate culturale

Postări Recomandate

Eu cred ca este o realitate cruda acest lucru si ne influienteaza consistent in modalitatea in care actionam

Complexele ... culturale? :crazy: Dezvoltă! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca este o realitate cruda acest lucru si ne influienteaza consistent in modalitatea in care actionam

ma refer la complexele ce apar in urma constientizarii faptului ca vietuim intr-o cultura minora(despre care a vb Cioran ,Eliade,Ionescu , Blaga..........).Cultura minora neinsemnand liipsa creatiilor culturale ci lipsa puterii ei de afirmare pe plan international.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma refer la complexele ce apar in urma constientizarii faptului ca vietuim intr-o cultura minora(despre care a vb Cioran ,Eliade,Ionescu , Blaga..........).Cultura minora neinsemnand liipsa creatiilor culturale ci lipsa puterii ei de afirmare pe plan international.........

Drept să-ţi spun, am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.In 1920 GERMANII CREDEAU DESPRE NOI CA SUNTEM NISTE PRIMITIVI CE TRAIESC IN PADURI..................General vorbind io spun ca e o realitate, de fapt nu o spun io au spus multi altii inaintea mea.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma refer la complexele ce apar in urma constientizarii faptului ca vietuim intr-o cultura minora(despre care a vb Cioran ,Eliade,Ionescu , Blaga..........).Cultura minora neinsemnand liipsa creatiilor culturale ci lipsa puterii ei de afirmare pe plan international.........

 

E foarte adevarat ca avem o cultura minora, ca daca deschizi de pilda un tratat de filosofie vei vedea ca nu gasesti vreun roman care sa fi gandit un sistem filosofic. Este foarte adevarat ca am avut si cateva valori, dar n-au influentat in nici un fel cultura universala. Valorile, indiferent ca se manifesta in arta, in literatura, muzica, filosofie etc.) sunt totusi oarecum independente de natiunea in mijlocul careia se nasc (si imi amintesc cateva lucruri foarte interesante pe tema asta intr-o carte a lui Gombrovitch), ele sunt valori in sine si nu pot suplini prin valoarea lor pacatele si prostia unui popor.

Cat despre un complex cultural de inferioritate, nu cred ca natiunea romana isi pune problema valorii propriei culturi. Romanii nu isi traiesc cultura si nu au facut-o niciodata, asta a fost problema catorva. Nu cred ca ne-am dorit vreodata sa excelem dpdv cultural. De cand am luat fiinta, am fost mereu ocupati cu supravietuirea, cel putin ca scuza pentru lenea de a face ceva cu adevarat valoros - ceea ce ar fi insemnat caracter, munca, inteligenta creatoare, onestitate, moralitate etc. Si nu am excelat niciodata la aceste capitole.

Din pacate, o mare cultura nu se poate fura :photo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[...] ca daca deschizi de pilda un tratat de filosofie vei vedea ca nu gasesti vreun roman care sa fi gandit un sistem filosofic. Este foarte adevarat ca am avut si cateva valori, dar n-au influentat in nici un fel cultura universala. Valorile, indiferent ca se manifesta in arta, in literatura, muzica, filosofie etc.) sunt totusi oarecum independente de natiunea in mijlocul careia se nasc [...], ele sunt valori in sine si nu pot suplini prin valoarea lor pacatele si prostia unui popor.

 

Din pacate, o mare cultura nu se poate fura :P

 

Dacă măcar jumătate dintre rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×