Sari la conținut
Forum Roportal
Dirtyangel

Basarabeni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Basarabenii sunt in mare parte jigniti de faptul ca romanii considera ca sunt rusi si aceasta indignare ii face sa-i faca pe romani tigani! razbunare...

basarabenii care au pretentia sa fie considerati frati cu romanii, parerea mea, ar trebui sa arate interes in acest sens, iar cei care sunt indiferenti fata de romani, sa nu aiba pretentia de a fi considerati frati cu romanii. nu mi se pare mare lucru ca traiesc pe pamant care a facut parte dn Romania daca nu au macar acea mica intentie sincera de a se apropia de noi. pana la urma, trebuie sa recunoastem ca sunt destui basarabeni care inclina mai mult spre Rusia. Greseala romanilor este ca in privinta celor de peste Prut se fac prea multe generalizari.

sunt oameni si oameni, asa cum sunt si in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
basarabenii care au pretentia sa fie considerati frati cu romanii, parerea mea, ar trebui sa arate interes in acest sens, iar cei care sunt indiferenti fata de romani, sa nu aiba pretentia de a fi considerati frati cu romanii. nu mi se pare mare lucru ca traiesc pe pamant care a facut parte dn Romania daca nu au macar acea mica intentie sincera de a se apropia de noi. pana la urma, trebuie sa recunoastem ca sunt destui basarabeni care inclina mai mult spre Rusia. Greseala romanilor este ca in privinta celor de peste Prut se fac prea multe generalizari.

sunt oameni si oameni, asa cum sunt si in Romania.

e asa o lunga istorie aici cu fratii si cu toate chestiile. Multi basarabeni ii considera vinovati pe romani de faptul ca Basarabia a fost luata de rusi, ca ei n-au interprins nimic si chestii de aste! E greu de rascolit trecutul! Cei care tind spre Rusia sunt si ei multi dar asta e efectul dominatiei sovietice...

Si adevarat e ca nu toti vor sa se considere frati cu romanii dar e ceva reciproc, nici romanii nu ne vor!

 

Si cum nu se poate generaliza despre basarabeni la fel nu se poate face si cu romanii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am doi basarabeni in serie. il stiu doar pe unul si e foarte de treaba mi-a zis o faza tare. el nu stia rusa dar a invatat-o pentru ca profesorul de engleza doar rusa stia :spiteful: basarabenii spun ca romania nu se implica dar din cate stiu eu comunistii moldoveni acuza romania de politica expansionista. ei ne transforma in dusmanii independentei moldovei. un lucru care m-a intristat a fost cand am citit de sarbatoarea in cinstea lui stefan cel mare. au ignorat faptul ca moldova lui o continea si pe cea din romania si ca toti se considerau romani :friends:. eu ii consider romani si frati pe cei de peste prut. insa ma tem ca daca vor continua asa lucrurile fratii se vor imputina si vor aparea verisorii care treptat se vor transforma doar intr-un popor vecin cum sunt ungurii si bulgarii :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu ii consider romani si frati pe cei de peste prut. insa ma tem ca daca vor continua asa lucrurile fratii se vor imputina si vor aparea verisorii care treptat se vor transforma doar intr-un popor vecin cum sunt ungurii si bulgarii :)

 

:spiteful: :friends: :o: sa nu dea Dumnezeu sa fie asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: :) :> sa nu dea Dumnezeu sa fie asa

cat vor fi oameni ca tine nu se va intampla :spiteful:

mai, mie imi place gandul matei, multumesc basarabia pentru o formatie misto :friends: chiar acum ascult gandul matei :) i-am vazut si la stufstock. erau si niste basarabeni veniti acolo. si alternosfera canta misto :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut in facultate un coleg basarabean pe care pur si simplu nu puteai sa nu-l iubesti si sa nu-l ajuti ! mai tarziu am avut si colegi de munca si pot spune ca erau cei mai de treaba asa ca am numai lucruri bune de spus despre ei. ii admir ca stiu sa se descurce si ca sunt foarte saritori ... si-mi place atat de mult graiul lor dulsi ... :o:

 

. si alternosfera canta misto :friends:

 

daaa ! si mie imi place tare mult ! :spiteful:

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat vor fi oameni ca tine nu se va intampla :spiteful:

mai, mie imi place gandul matei, multumesc basarabia pentru o formatie misto :friends: chiar acum ascult gandul matei :) i-am vazut si la stufstock. erau si niste basarabeni veniti acolo. si alternosfera canta misto :o:

 

Alernosfera si Gindul matei sunt unele dintre cele mai tari trupe din Moldova si mie imi plac foarte mult! pur si simplu ii ador, si ma mindresc cu ei! Sa fi vazut ce atmosfera era la rockfest la noi! SUPER!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alernosfera si Gindul matei sunt unele dintre cele mai tari trupe din Moldova si mie imi plac foarte mult! pur si simplu ii ador, si ma mindresc cu ei! Sa fi vazut ce atmosfera era la rockfest la noi! SUPER!

ar trebui sa-i adaugati si pe Zdobi :flowers: sunt superbi! si mie imi place Gandul matei si Alternosfera... a fost vara asta un concert mare rock la voi :flowers: , am fost si eu si mi-a placut foarte mult!

la voi sunt foarte frumoase adunarile care se fac intre prieteni. cu o bere langa voi sau ceva mai tare si cu chitara ... superb.... imi place foarte mult! si mai ales cum canta toti odata acompaniati de chitara. :cheer: chiar nu am cuvinte pentru asta! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar trebui sa-i adaugati si pe Zdobi :) sunt superbi! si mie imi place Gandul matei si Alternosfera... a fost vara asta un concert mare rock la voi :) , am fost si eu si mi-a placut foarte mult!

la voi sunt foarte frumoase adunarile care se fac intre prieteni. cu o bere langa voi sau ceva mai tare si cu chitara ... superb.... imi place foarte mult! si mai ales cum canta toti odata acompaniati de chitara. :P chiar nu am cuvinte pentru asta! ;)

 

Evident! Zdubii sunt primii! Stim noi cum sa ne distram! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a fost prezent la superevenimentul pe 7-8 octombrie?

Zilele nationale a vinului! A fost super distractie?

Foarte frumos a fost totul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×