Sari la conținut
Forum Roportal
Dirtyangel

Basarabeni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa zici cind cineva se cearta in tramvai ca ei sunt Basarabeni? interesant, straniu lucru, la noi in transportul public aproape nici nu sunt asa cazuri! Sau tipii care pun muzica tare in masina sau cei galagiosi, ei tot sunt numiti Basarabeni! Voi stiti de aciasta nici nu trebue sa va amintesc!

 

:) eu n'am auzit spunandu'se asta.... poate ca sunt tarani, prost crescuti .... dupa caz... dar basarabeni?! :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fete frumoase? Nu stiu! Toti spun ca in Chisinau sunt fete frumoase, dar cind merg pe drum mi se pare ca toate fetele frumoase stau acasa ;) ! Sau .....

Parerea noastra e destul de pozitiva, va consideram ca frati :) !

Pe cind parerea Romanilor despre noi nu e chiar asa de pozitiva cum am fi vrut noi!

Sa zici cind cineva se cearta in tramvai ca ei sunt Basarabeni? interesant, straniu lucru, la noi in transportul public aproape nici nu sunt asa cazuri! Sau tipii care pun muzica tare in masina sau cei galagiosi, ei tot sunt numiti Basarabeni! Voi stiti de aciasta nici nu trebue sa va amintesc!

adevaraul e ca oricine recunoaste basarabenii dupa vorba, chiar si eu care vorbesc cat de cat moldoveneste, si il ascultam zilnic pe prietenul meu care vorbea ca in Chisinau.(acum nu mai vorbeste chiar ca la voi)

Ce mi se pare cel mai grav la voi.... e ca in ciuda faptului ca romana este limba oficiala, se vorbeste aproape peste tot in rusa! gasesti oameni care nu stiu romana, dar rusa sigur toti stiu... cel putin eu nu am intalnit la voi persoana care sa nu stie rusa.

ce am patit eu in Moldova:

1. am fost la piata sa-mi iau un creion dermatograf... si cand colo.... vanzatoarea respectiva nu stia romana (LIMBA OFICIALA) ... iar eu nu stiu rusa... cum puteam sa ma inteleg cu ea? noroc ca am fost tot timpul insotita de prietenul meu care s-a dovedit a fi un foarte bun translator...

2. am fost la un concert cu echipa de securitate la intrare... mi-au adresat cateva cuvinte in rusa si cand i-am rugat sa vorbesca in romana, mi-au aruncat o privire ... mai aveam un pic si credeam ca nu ma lasa sa intru! :yes:

in concluzie , problema mea cu basarabenii in general e ca multi sustin ca ne privesc ca pe niste frati, dar multi nici nu stiu limba romana...

in rest... cei care stiu romana... :focus: si :o:

Editat de ramona_m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adevaraul e ca oricine recunoaste basarabenii dupa vorba, chiar si eu care vorbesc cat de cat moldoveneste, si il ascultam zilnic pe prietenul meu care vorbea ca in Chisinau.(acum nu mai vorbeste chiar ca la voi)

Ce mi se pare cel mai grav la voi.... e ca in ciuda faptului ca romana este limba oficiala, se vorbeste aproape peste tot in rusa! gasesti oameni care nu stiu romana, dar rusa sigur toti stiu... cel putin eu nu am intalnit la voi persoana care sa nu stie rusa.

ce am patit eu in Moldova:

1. am fost la piata sa-mi iau un creion dermatograf... si cand colo.... vanzatoarea respectiva nu stia romana (LIMBA OFICIALA) ... iar eu nu stiu rusa... cum puteam sa ma inteleg cu ea? noroc ca am fost tot timpul insotita de prietenul meu care s-a dovedit a fi un foarte bun translator...

2. am fost la un concert cu echipa de securitate la intrare... mi-au adresat cateva cuvinte in rusa si cand i-am rugat sa vorbesca in romana, mi-au aruncat o privire ... mai aveam un pic si credeam ca nu ma lasa sa intru! :yes:

in concluzie , problema mea cu basarabenii in general e ca multi sustin ca ne privesc ca pe niste frati, dar multi nici nu stiu limba romana...

in rest... cei care stiu romana... :) si :o:

 

de fapt n-ai nimerit-o tu bine, in Chisinau sunt multi rusi sau din familii mixte. E adevarat ca e haos la noi cu limba si nu numai. Si nu la toti este trezita constiinta nationala, of imi vine greu sa vorbesc cind stiu ca toti sunt asa indiferenti... :focus:

Dar sunt totusi oamnei de treaba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de fapt n-ai nimerit-o tu bine, in Chisinau sunt multi rusi sau din familii mixte. E adevarat ca e haos la noi cu limba si nu numai. Si nu la toti este trezita constiinta nationala, of imi vine greu sa vorbesc cind stiu ca toti sunt asa indiferenti... :)

Dar sunt totusi oamnei de treaba...

pana la urma ati fost sub ocupatie rusa si e normal sa fie familii mixte... dar nu am zis ca nu sunt oameni de treaba..... in schimb, cu indiferenta si cu haosul sunt de acord in totalitate....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic eu o intamplare cu doi basarabeni... ca voi ziceti ca romani nu va prea agreeaza dar eu zic ca e invers... ca voi nu prea agreati romani:

eram in parcul ala de langa Sun City in Chisinau in centru... ma asez pe o banca si zic sa pap placintelele care tocmai le luasem de acolo... se pun doi moldoveni langa mine... ( nu stiau ca sunt roman,nu am schimbat o vb cu ei) totul bine si frumos... vine o tiganca...cerseste,in limba romana... astia doi foarte revoltati: Du-te in p.mati la Romania, ce cersesti aici,du-te acolo ca acolo tigani conduc ca romani tigani...bla bla bla...

Alta experienta: o cunostinta de-a mea merge la iubita lui in Chisinau (sunt casatoriti acum) merg pe strada....ai abordeaza politia,asta da pasaportul,e numai de 4 zile in Chisinau, il ia la intrebari afla ca e roman,amenda 200 de lei,ala zice pentru ce? politia ai zice ca a depasit nu stiu ce termen in care ai voie sa stai pe teritoriu Moldovei...

Si mai sunt exemple triste...dar nu le enumerez... nu zic ca toti moldoveni sunt asa dar nu inteleg de ce au boala pe romani uni dintre ei... poate i-mi explicati voi mentalitatea asta...ca eu nu am inteles-o nici pana in ziua de azi...

Iar ce impresii mi-a lasat Chisinaul ca oras...: orasul...hmm un oras foarte frumos,femeile mult mai sufletiste... mai corecte ca majoritatea romancelor care le-am cunoscut... barbati si in general tineretul de sex masculin mi-a lasat un gust amar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa va zic eu o intamplare cu doi basarabeni... ca voi ziceti ca romani nu va prea agreeaza dar eu zic ca e invers... ca voi nu prea agreati romani:

eram in parcul ala de langa Sun City in Chisinau in centru... ma asez pe o banca si zic sa pap placintelele care tocmai le luasem de acolo... se pun doi moldoveni langa mine... ( nu stiau ca sunt roman,nu am schimbat o vb cu ei) totul bine si frumos... vine o tiganca...cerseste,in limba romana... astia doi foarte revoltati: Du-te in pe.mati la Romania, ce cersesti aici,du-te acolo ca acolo tigani conduc ca romani tigani...bla bla bla...

Alta experienta: o cunostinta de-a mea merge la iubita lui in Chisinau (sunt casatoriti acum) merg pe strada....ai abordeaza politia,asta da pasaportul,e numai de 4 zile in Chisinau, il ia la intrebari afla ca e roman,amenda 200 de lei,ala zice pentru ce? politia ai zice ca a depasit nu stiu ce termen in care ai voie sa stai pe teritoriu Moldovei...

Si mai sunt exemple triste...dar nu le enumerez... nu zic ca toti moldoveni sunt asa dar nu inteleg de ce au boala pe romani uni dintre ei... poate i-mi explicati voi mentalitatea asta...ca eu nu am inteles-o nici pana in ziua de azi...

Iar ce impresii mi-a lasat Chisinaul ca oras...: orasul...hmm un oras foarte frumos,femeile mult mai sufletiste... mai corecte ca majoritatea romancelor care le-am cunoscut... barbati si in general tineretul de sex masculin mi-a lasat un gust amar...

 

Stranii intimplari! Desi eu traiesc o viata aici nu am intilnit asa ciudatenii! Sau e nu trag atentie?

Nu poti judeca toti baietii la fel! Sunt si buni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alooo , basarabenii aduc gogosari plini de viemi . :crazy: Am vazut eu cum fierb in borcanul cu sos .

Din nou ai fost rautatica c40deec623ecf85fd5aa6cc539ad4b79.gif

 

Si eu sunt de la Chisinau si-mi fac studiile la Bucuresti,deja de 5 ani sunt in Ro.Am facut liceul la Valcea.

 

diutu::: de cate ori am fost eu insultata de olteni,uhhh sa fiu eu sanatoasa si amenda am luat,ca tot aveam numai 2 zile de cand am venit la Valcea,inca nu aveam pasaport romanesc,astea sunt niste chestii trecatoare,care se uita :crazy:.Stii cum se zice::: padure fara uscaturi nu exista :yahoo:

 

LightHammer si pot spune sincer,ca tu faci parte din baietii aia buni,uneori nu prea te inteleg,dar... a70667aa8878b5f2f83c2f7582cabe86.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am stat 2 ani in camin cu 4 basarabence... fete bune, colege de camera ideale... un singur lucru imi displacea.... cand incepeau ele sa se certe in rusa... :spiteful: si le tinea si mult, adica asa...cu orele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa va zic eu o intamplare cu doi basarabeni... ca voi ziceti ca romani nu va prea agreeaza dar eu zic ca e invers... ca voi nu prea agreati romani:

eram in parcul ala de langa Sun City in Chisinau in centru... ma asez pe o banca si zic sa pap placintelele care tocmai le luasem de acolo... se pun doi moldoveni langa mine... ( nu stiau ca sunt roman,nu am schimbat o vb cu ei) totul bine si frumos... vine o tiganca...cerseste,in limba romana... astia doi foarte revoltati: Du-te in p.mati la Romania, ce cersesti aici,du-te acolo ca acolo tigani conduc ca romani tigani...bla bla bla...

Alta experienta: o cunostinta de-a mea merge la iubita lui in Chisinau (sunt casatoriti acum) merg pe strada....ai abordeaza politia,asta da pasaportul,e numai de 4 zile in Chisinau, il ia la intrebari afla ca e roman,amenda 200 de lei,ala zice pentru ce? politia ai zice ca a depasit nu stiu ce termen in care ai voie sa stai pe teritoriu Moldovei...

Si mai sunt exemple triste...dar nu le enumerez... nu zic ca toti moldoveni sunt asa dar nu inteleg de ce au boala pe romani uni dintre ei... poate i-mi explicati voi mentalitatea asta...ca eu nu am inteles-o nici pana in ziua de azi...

Iar ce impresii mi-a lasat Chisinaul ca oras...: orasul...hmm un oras foarte frumos,femeile mult mai sufletiste... mai corecte ca majoritatea romancelor care le-am cunoscut... barbati si in general tineretul de sex masculin mi-a lasat un gust amar...

 

 

Basarabenii sunt in mare parte jigniti de faptul ca romanii considera ca sunt rusi si aceasta indignare ii face sa-i faca pe romani tigani! razbunare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×