Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Cucuveaua

Postări Recomandate

cand o cucuvea canta intr-un pom din apropiere incepi sa-ti faci ganduri, dar cand vine direct la fereastra ta si canta, iar a doua zi afli ca bunica ta a facut un infarct de inima si a murit, nefiind bolnava si avand totusi doar 53 de ani, gandurile capata o anumita intensitate de indoiala in ceea ce priveste superstitia :P ca sa nu mai spun ca de fapt si de drept nu e singurul caz asemanator din familia mea, toti bunicii mei au murit in acelasi an :)

ps: prin acest topic nu am vrut decat sa aflu, daca cumva cineva stie ceva mai mult decat mine, daca cineva stie sa interpreteze necunoscutul......insa ma las pagubasa si va las in credinta voastra :P

 

Tocmai asta vroiam sa spun si eu! Nimeni de pe forum nu a mentionat ca pasarea trebuie sa fie foarte aproape de persoana respectiva sau pe acoperisul casei! :)

 

Simple coincidente! Si autosugestia! Oamenii oricum mor, cu sau fara cucuvea.

 

Asa cum pasarile simt cand se apropie o furtuna...tot asa si o cucuvea poate simti apropierea mortii unui om! La fel face si cainele, nu sunt simple coincidente! ;)

 

ale naibii mari coincidente! :) or fi murit din cauza autosugestiei mele :crazy:

ps: daca nu aveti nimic interesant de spus, puteti sa dati o tura pe la bla bla bla :soc:

 

:-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de cateva saptamani si ceea ce m-a facut sa deschid acest topic, a fost faptul ca am auzit-o din nou! azi-noapte am auzit-o ultima oara iar in jur de ora 12 am fost anuntata ca "surioara" mea a murit......

 

 

sa-mi spuna si mie cineva ca este o coincidenta si sa ma convinga de asta....asta ca sa nu innebunesc eu si sa-mi cumpar o pusca pt cucuvele!....m-am saturat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Absolut coincidenta!!! Si ce e aia "surioara" in ghilimele? Ori e sora, ori e "ghilimele"?

 

nu am avut niciodata o sora, dar ea mi-a fost ca o sora, pt ca am iubit-o....in felul meu dar am iubit-o! astea sunt ghilimelele! iar explicatia ta ma lasa rece!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi asa este, si cucuveaua si cainele care face gropi, nu aduc nimic bun, prevestec moartea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi asa este, si cucuveaua si cainele care face gropi, nu aduc nimic bun, prevestec moartea

 

 

Ma-o, asta cu cainele las-o balta ca-s crescatoare de catei si-ar fi trebuit sa crap de jdemii de ori pana acu' la cate gropi mi-au sapat prin gradina.

N-are nicio legatura, daca ai fi fost nevoit sa studiezi comportamentu' canin, ti-ai fi dat seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acu nus'h cati ani "incercam io sa cant" ca Celine Dion ... si dupa ceva timp -- am vazut la tembelizor ca o murit unu intr-u accident de masina :beee: .. si atunci am stat si m-am gandit :brunette: ... sa fie doar o coincidentza !?

 

dar se pare ca nu !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi .. drumul din centrul orasului pana in complexul studentesc trece pe langa o fasie de pamant cu pomi. Si cum mergea bunica intr-o vreme la biserica in directia aia, auzea o cucuvea cantand, seara de seara, cat era vara de lunga... Si al naibii daca n-au fost toti sanatosi in perioada aceea :friends: Unul n-a dat semne ca vrea sa plece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu zic nici ca e adevarat, nici ca nu e.

si eu am auzit cucuveaua cantand in pomul din fata casei mele de la sat, dar nu a murit nimeni.

alta data, cand a cantat la alta casa, s-a intamplat sa moara omul respectiv...

:friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×