Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Descoperirea din Bucegi

Postări Recomandate

Da de ce ma intrebi pe mine de toate astea, si ma pui sa le explic, Vriies, ce sunt eu, Mafalda?

Cand si daca vor deveni un obiect serios de studiu pentru stiinta toate chestiile paranormale de care m-ai intrebat (sau ai de gand sa ma intrebi ca vad ca le iei pe rand), adica atunci cand vor deveni ceva mai mult decat niste intamplari anecdotice si vor putea fi verificate, facute experimente si refacute si cuantificate , atunci sa ma intrebi pentru ca e posibil sa citesc despre rezultatele cercetarilor. Atata timp cat studiile efectuate asupra acestor fenomene/capacitati/etc nu indeplinesc absolut toate criteriile necesare si nu sunt facute in cel mai transparent mod cu putinta si conform standardelor si lasa cea mai mica umbra de indoiala cu privire la autenticitate, nu imi trezesc interestul mai mult decat un basm oarecare.

So, Bucegi anyone?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Da de ce ma intrebi pe mine de toate astea, si ma pui sa le explic, Vriies, ce sunt eu, Mafalda?

Cand si daca vor deveni un obiect serios de studiu pentru stiinta toate chestiile paranormale de care m-ai intrebat (sau ai de gand sa ma intrebi ca vad ca le iei pe rand), adica atunci cand vor deveni ceva mai mult decat niste intamplari anecdotice si vor putea fi verificate, facute experimente si refacute si cuantificate , atunci sa ma intrebi pentru ca e posibil sa citesc despre rezultatele cercetarilor. Atata timp cat studiile efectuate asupra acestor fenomene/capacitati/etc nu indeplinesc absolut toate criteriile necesare si nu sunt facute in cel mai transparent mod cu putinta si conform standardelor si lasa cea mai mica umbra de indoiala cu privire la autenticitate, nu imi trezesc interestul mai mult decat un basm oarecare.

So, Bucegi anyone?

 

Este foarte drăguț modul în care tu pui întrbări pieptiș dar eviți să răspunzi la același tip de întebări. :smile:

Te întreb, pentru că din moment ce postezi la „Paranormal”, mă gândeam că te interesează fenomenul la modul cel mai general și nu o faci doar pentru a-l arunca în derizoriu. :laugh:

So, reiterez,  înainte de Bucegi, ce părere ai de telepatie și cum o explici? :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fenomenele paranormale m-au interesat foarte mult, ti-am mai zis, devoram tot ce tinea de domeniul asta dar si inghiteam destule gogosi, pentru ca asta se intampla intr-o vreme cand nu eram foarte pretentioasa cu privire la dovezi, demonstratii, posibilitati reale, fizice, ca un lucru sa se intample, etc.

Intre timp am ridicat standardele.

Pana nu le vad verificate si confirmate in experimente care respecta standardele stiintifice, raman basme, anecdote. Iti raspunsesem deja de ce ma intrebi a doua oara, chiar citandu-mi fix raspunsul.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Fenomenele paranormale m-au interesat foarte mult, ti-am mai zis, devoram tot ce tinea de domeniul asta dar si inghiteam destule gogosi, pentru ca asta se intampla intr-o vreme cand nu eram foarte pretentioasa cu privire la dovezi, demonstratii, posibilitati reale, fizice, ca un lucru sa se intample, etc.

Intre timp am ridicat standardele.

Pana nu le vad verificate si confirmate in experimente care respecta standardele stiintifice, raman basme, anecdote. Iti raspunsesem deja de ce ma intrebi a doua oara, chiar citandu-mi fix raspunsul.

 

 

Dă-mi voie să te felicit și să-ți spun că e foarte corectă poziția ta! Exact așa gândesc și eu. E clar că avem nevoie de confirmări experimentale pentru a spune: „Da, dom'le, așa este!”. Câtă vreme nu le avem, putem spune doar: E vorba doar de o posibilitate, mai mult sau mai puțin plauzibilă. 

Bun, am reținut faptul că te-au interesat foarte mult fenomenele paranormale ( te mai interesează, încă?) și tocmai în virtutea acestui interes te întreb acum:  

Ce părere ai de telepatie și cum o explici? :smile:

Dacă nu vrei să răspunzi nici măcar după a treia tentativă, consider discuția încheiată și nu te mai deranjez...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Raspunsul include si telepatia, Vriies.

 

Răspunsul tău e echivoc. 

Accepți telepatia sau nu? Și dacă da, cum o explici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care echivoc, Vriies, credeam ca ne-am inteles. O voi accepta, la fel ca orice alte pretinse capacitati/fenomene, etc atunci cand vor fi prezentate dovezi pentru ea, aduse prin experimente stiintifice, controlate. Pana atunci telepatia face parte din basme, povesti, anecdote. Mai este echivoc raspunsul meu, Vriies?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Care echivoc, Vriies, credeam ca ne-am inteles. O voi accepta, la fel ca orice alte pretinse capacitati/fenomene, etc atunci cand vor fi prezentate dovezi pentru ea, aduse prin experimente stiintifice, controlate.

Hai să nu ne mai dăm după plopi sau cireși. Deci consideri că nu există așa ceva ca telepatie. Asta e poziția ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta este pozitia mea, sunt inventii sau inchipuiri, confuzii, coincidente. In seara asta vad ca pricepi mai greu. Eu mi-am epuizat rabdarea, in caz ca te gandeai sa ma mai intrebi inca o data despre telepatie ce parere am, te anunt de pe acum.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Enki said:

Da, asta este pozitia mea. In seara asta vad ca pricepi mai greu. Eu mi-am epuizat rabdarea.

Nu e vorba că eu pricep mai greu decât tine,  ci doar voiam să văd de la tine un verdict clar pe această temă și nu unul echivoc. Acum am înțeles. Ce-a fost așa de greu s-o spui de la început?

Chiar regret că ți-ai epuizat răbdarea...

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×