Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Descoperirea din Bucegi

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Enki a spus:

Cum adica, "se pare" si ca si "altii"? Vorbim in doi peri, sau aducem si dovezi?

Altii se ocupa cu asta, nu eu, deci nu aduce discutia la "dovezi" si alte alea, ca noi doar discutam, dialogam pe un forum de discutii libere.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Lucia, exact sloganul asta ma indemni tu pe mine sa il aplic. Trebuie sa intelegi ca omu chiar stie ce face? Voi intelege asta cand imi va DOVEDI ce sustine, nu trebuie sa inteleg nimic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

Draga mea Lucia, exact sloganul asta ma indemni tu pe mine sa il aplic. Trebuie sa intelegi ca omu chiar stie ce face? Voi intelege asta cand imi va DOVEDI ce sustine, nu trebuie sa inteleg nimic.

Succes! Ma opresc aci, nu vreau sa-mi aud si ceva " jigniri", ca nu-mi mai sunt necesare!:laugh:

Seara faina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Lucia N a spus:

Altii se ocupa cu asta, nu eu, deci nu aduce discutia la "dovezi" si alte alea, ca npo doar discutam, dialogam pe un forum de discutii libere.

A, deci oricine poate sa sustina orice, ca nu e nevoie sa aduca dovezi? Si asta pentru ca e un forum de discutii libere? Atunci sunt si eu libera sa rad cat vreau de afirmatiile lor fanteziste, si sa nu le cred pana nu prezinta dovada, pana atunci ramanand mincinosi cu imaginatie bogata. Doar discutam, liber desigur. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Lucia N a spus:

Succes! Ma opresc aci, nu vreau sa-mi aud si ceva " jigniri", ca nu-mi mai sunt necesare!:laugh:

Seara faina!

Pfff, exista dovezi, dar nu le-ai pus aici, iar acum pleci! iar pe domnul ala tre sa il credem pe cuvant ca stie el ce face si ca e extrasenzorial. Ce viata nedreapta.

 

Nicio jignire la adresa ta, doamna draga. In schimb, pana la aducerea dovezilor, avem doar imaginatii foarte bogate din partea unora care au venit cu aceste povesti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, să-l lăsăm pe Rudan.

Enki, ce părere ai despre radiestezie și remote viewing? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Radiestezie? Sa spunem ca daca as vrea sa gasesc aur in pamant, as folosi un detector de metale, nu m-as baza pe o crenguta bifurcata sau un pendul. Astia care o folosesc ar trebui sa fie ingropati in mormane de aur pana acum, daca ar functiona, nu crezi?

Funny ca intrebi, zilele astea am vazut un documentar in care se verifica radiestezia, au pus un vas cu apa sub o cutie, si alte cateva cutii goale pe trotuar, si au rugat oameni de pe strada sa gaseasca cutia cu apa sub ea prin radiestezie. Esec maxim.

Daca e o metoda valida de a gasi chestii, atunci trebuie sa functioneze every fucking time, altfel e doar noroc si intamplare.

Remote viewing, nu stiu ce sa zic, nu stiu ce teste in mediu controlat si prin metode stiintifice s-au facut, nu o exclud.

Daca vrei sa ma iei la rand cu toate fenomenele paranormale sa ma scoti Toma necredinciosul, sa stii ca nu sunt total giga contra orice inseamna paranormal, si am trecut si eu prin cateva chestii pe care nu mi le explic (nici nu m-am straduit sa le gasesc explicatie, ce-i drept, si le-am lasat asa cum au fost).

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Radiestezie? Sa spunem ca daca as vrea sa gasesc aur in pamant, as folosi un detector de metale, nu m-as baza pe o crenguta bifurcata sau un pendul. Astia care o folosesc ar trebui sa fie ingropati in mormane de aur pana acum, daca ar functiona, nu crezi?

Funny ca intrebi, zilele astea am vazut un documentar in care se verifica radiestezia, au pus un vas cu apa sub o cutie, si alte cateva cutii goale pe trotuar, si au rugat oameni de pe strada sa gaseasca cutia cu apa sub ea prin radiestezie. Esec maxim.

Daca e o metoda valida de a gasi chestii, atunci trebuie sa functioneze every fucking time, altfel e doar noroc si intamplare.

Remote viewing, nu stiu ce sa zic, nu stiu ce teste in mediu controlat si prin metode stiintifice s-au facut, nu o exclud.

Daca vrei sa ma iei la rand cu toate fenomenele paranormale sa ma scoti Toma necredinciosul, sa stii ca nu sunt total giga contra orice inseamna paranormal, si am trecut si eu prin cateva chestii pe care nu mi le explic (nici nu m-am straduit sa le gasesc explicatie, ce-i drept, si le-am lasat asa cum au fost).

 

Și dacă n-ai avea detector de metale? Sau dacă ai vrea să găsești petrol, apă sau alte chestii? 

Știi ce e cu adevărat funny?  Funny e că fiecare găsește numai ce vrea să găsească! În cazul tău, bineînțeles că ai găsit doar documentarul în care ăia au dat chix și n-au găsit apa! :laugh: Eu îți pot spune, de ex, că am asistat la o chestie în care cineva a găsit imediat o probă cu apă. Dar, deh, fiecare cu experiențele lui. Și vezi că radiestezia are o istorie lungă. Din antichitate, trecând prin Evul Mediu, unde cică, la un moment dat unii erau aspru pedepsiți pentru asta (probabil că erau spânzurați sau arși la foc intens), adică pentru că găseau apă, metale sau alte chestii, folosind baghete sau pendule și chiar până în ziua de azi, în care, te asigur, încă se mai folosește metoda. :smile: Dar e bine să te interesezi singură, pentru că se pot găsi multe surse în acest sens.

Referitor la remote viewing te asigur că s-au făcut teste controlate știinfic. Încearcă o gugleală cu Russell Targ.

Nu vreau să te scot Toma necredinciosul, doar discutam...:smile:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, cand o sa vad marile companii petroliere ca folosesc o ramurica sau un pendul ca sa depisteze zacamintele de hidrocarburi, si nu magnetometre, (bine, plus carote la care se fac analize chimice si ale fosilelor continute, plus o multime de alte aparate sofisticate si probe luate), atunci o sa cred.

Apa, daca sapi suficient, gasesti cam peste tot.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Enki said:

Pai, cand o sa vad marile companii petroliere ca folosesc o ramurica sau un pendul ca sa depisteze zacamintele de hidrocarburi, si nu magnetometre, (bine, plus carote la care se fac analize chimice si ale fosilelor continute, plus o multime de alte aparate sofisticate si probe luate), atunci o sa cred.

 

Apa, daca sapi suficient, gasesti cam peste tot.

S-au folosit și încă se mai folosesc în acest scop, baghete în formă de L, anse etc. 

 

Mda, numai că depinde unde și cât trebuie să sapi. Săpătura costă, nene. Orice metru în adâncime săpat în plus, înseamnă că tre să bagi mai adânc și mâna în buzunar. Te asigur că dacă ai sta într-o căsuță, undeva la țară, într-un domeniu de 3000 de mp, să zicem, în care pânza freatică e undeva la mulți zeci de metri adâncime și nu te dau banii afară din casă, vei apela la o firmă care îți garantează că-ți va săpa în curte și-ți va da de apă. Te tocmești, începe săpătura și la urmă îi dai banii. Dar înainte de asta, o să fii uimită, da, că ei folosesc mijloace radiestezice de detectare a pânzei freatice din acea zonă situată la cea mai mică adâncime. Recent, un coleg de serviciu care și-a luat o casă la țară și s-a hotărât să angajeze o firmă care să-i sape un puț în curte, m-a întrebat: „Ce dreak au făcut ăia, bre, înainte de a începe săpăturile, de s-au plimbat prin curte și grădină o zi întreagă cu baghetele ălea?” „Poi, căutau filonul de apă”, i-am zis și  după aia i-am explicat câte ceva.

 

În fine, părerea mea e că deocamdată, sub actualele paradigme, nu avem o explicație prea clară a radiesteziei și a remote viewing-ului și de ce acestea funcționează, chiar dacă nu întotdeauna, iar aici poate că depinde de abilitatea operatorului, dar asta nu înseamnă că ele nu funcționează. Poate că vom găsi o explicație satisfăcătoare cât de curând.

De fapt, lucrurile aici sunt asemănătoare unui alt „fenomen”, să-i zicem așa, numit telepatia. Păi, până mai acum 20 de ani, telepatia era respinsă complet la nivel academic. Nu că acum ar fi acceptată, dar măcar nu se mai strigă în cor: „Aiureli, bazaconii, nu există așa ceva!” Dar că tot veni vorba, despre telepatie ce părere ai și cum o explici? :smile:

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×